Επικοινωνήστε μαζί μας
Basketworld.gr: Α' ΕΣΚΑΒΔΕ: Έπιασε την Βόνιτσα στην κορυφή η ΓΕΑ

Τετάρτη, 17 Απριλίου 2013 | 1:38 μ.μ. | Σχόλια : 0 | Κατηγορία : , |

Α' ΕΣΚΑΒΔΕ: Έπιασε την Βόνιτσα στην κορυφή η ΓΕΑ

Η Γ.Ε.Α έπιασε στην κορυφή της βαθμολογίας την Βόνιτσα μετά την νίκη  που πέτυχε εις βάρος της στην παράταση το απόγευμα του Σαββάτου στο κατάμεστο ΔΑΚ Αγρινίου. Η ομάδα της Βόνιτσας όμως έχει το πλεονέκτημα για το πρωτάθλημα καθώς υπερτερεί στην ισοβαθμία έχοντας καλύτερο συντελεστή πόντων στα μεταξύ τους παιχνίδια. Στο άλλο παιχνίδι η Νικόπολη Πρέβεζας τελείωσε τις μαθηματικές ελπίδες της Ναυπάκτου με την νίκη που σημείωσε εις βάρος της. Ρεπό είχε η ομάδα των Ιωαννίνων.

Γ.Ε.ΑΓΡΙΝΙΟΥ - ΒΟΝΙΤΣΑ 86-77 (73-73)
Η Γ.Ε. Αγρινίου επιβλήθηκε με 86 - 77 στην παράταση του Α.Ο. Βόνιτσας, έφτασε τους 12 βαθμούς όσους και ο αντίπαλός της και ελπίζει σε άνοδο στη Γ΄ Εθνική Κατηγορία. Από την άλλη πλευρά η ομάδα της Βόνιτσας κράτησε τη διαφορά του πρώτου αγώνα και υπερτερεί σε περίπτωση ισοβαθμίας. Στο κατάμεστο ΔΑΚ Αγρινίου η ομάδα του Θόδωρου Σταυροθανάση μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκε με 14 - 0 και 16 - 2, όμως στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν 18 - 18 λίγο πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Το δεκάλεπτο βρήκε τη Γ.Ε.Α. να έχει προβάδισμα τριών πόντων χάρη σε καλάθι και φάουλ του Γιώργου Τασόπουλου 21-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν αρκετά νευρικές και στα πρώτα 5,5 λεπτά το επιμέρους σκορ ήταν 4 - 4. Στη συνέχεια όμως η Βόνιτσα βρήκε λύσεις επιθετικά και έκλεισε το ημίχρονο με διαφορά 5 πόντων. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και κατάφεραν να γυρίσουν το σκορ παίρνοντας διαφορά δύο πόντων. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Γ.Ε.Α. πήρε μικρή διαφορά, όμως ο Βλαβιανός έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία 1:40 πριν τη λήξη. Στην τελευταία επίθεση οι γηπεδούχοι αστόχησαν, ο Σώκος πήρε το επιθετικό ριμπάουντ 16 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, αλλά δεν ήταν εύστοχος στην τελευταία φάση και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο οι παίκτες της Γ.Ε.Α. έπαιξαν καλύτερα, ήταν πιο ψύχραιμοι και με επιμέρους σκορ 13 - 4 κατάφεραν και κατέκτησαν μια σπουδαία νίκη.
Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Αγρινίου ο Μιχάλης Σταμουλάκης με 20 πόντους και ακολούθησαν ο Γιώργος Γεωργούλας και ο Γιώργος Τασόπουλος με 19 και ο Αντώνης Δάρλας με 16.    Για τη Βόνιτσα 31 πόντους πέτυχε ο Βλαβιανός, 22 ο Καραμπάς και 14 ο Κοντογιάννης.
Δεκάλεπτα:
Α: 21-18 Β:07-15 Γ:24-17 Δ:21-23 Π: 13-04
Γ.Ε.ΑΓΡΙΝΙΟΥ(Σταυροθανάσης): Κακαβούλας, Λύγδας, Σταμάτης 3(1) Σταμουλάκης 20(3), Τασιούλης Χ., Τασιούλης Γ. 6, Δάρλας 16(2), Γεωργούλας 19(2), Τασόπουλος 19, Σώκος 3(1)
ΒΟΝΙΤΣΑ (Παπύρης): Κακιούζης 6, Κοντογιάννης 14, Κιτσαντάς, Ζαχαράκης, Πέρλης 4, Καραμπάς 22(1), Μασούρας, Βλαβιανός 31(5), Κόγκας, Καββαδάς, Θειακός, Μάρης

ΝΙΚΟΠΟΛΗ ΠΡΕΒΕΖΑΣ – ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ 80-44
Χωρίς να δυσκολευτεί σε κανένα σημείο του παιχνιδιού η Πρέβεζα πέτυχε νίκη γοήτρου απέναντι στην ομάδα του ΠΑΣ Ναυπάκτου. Καταιγιστικοί η ομάδα του Νεκτάριου Βαβέτση πήρε από την αρχή την πρωτοπορία στο σκορ και όσο πέρναγε η ώρα φρόντιζε να μεγαλώνει την διαφορά. Το ημίχρονο είχε βρει μπροστά τους γηπεδούχους με 40-22. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Πολίτης με 31 πόντους και τον ακολούθησε οι Τσιτσώνης και Παρούσης με 11 και ο Βασιλειάδης με 10. Από την Ναύπακτο ο Μαυρέλης σημείωσε 10 πόντους.