Κυριακή, 21 Σεπτεμβρίου 2014

ΚΥΠΕΛΛΟ: Αγωνιστική με ανατροπές!

Την πρόκριση στη Β’ φάση του Κυπέλλου Ελλάδος πήραν σήμερα ο Ηλυσιακός, το Λαύριο το Ψυχικό, ο Φίλιππος Βέροιας και ο Αετός. Σε έναν απολαυστικό αγώνα, τα παιδιά του Κώστα Σορώτου επιβλήθηκαν του Ερμή Λαγκαδά με 71-58. 
Ο Ηλυσιακός ξεκίνησε με το εντυπωσιακό 5/5 τρίποντα και τον αρχηγό Κώστα Φακοπουλίδη να δίνει ρεσιτάλ με 3/3 σουτ τριών πόντων. Το ημίχρονο τελείωσε με 47-25, αλλά οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν «ψυχομένοι» και στο δεύτερο μισό του αγώνα. Με αμείωτο πάθος, συγκέντρωση και ευστοχία , τα «πιτσιρίκια» της ομάδας των Ιλισίων έκαναν το 71-58 και το εισιτήριο για την επόμενη φάση να μοιάζει φυσικό επόμενο, κόντρα στις αρχικές προβλέψεις.
Την έκπληξη έκανε, επίσης, και το Λαύριο. Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη, έπαιξαν εξαιρετικό μπάσκετ και έχοντας το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, κέρδισαν τελικά την Καβάλα με 68-55.
Στην επόμενη φάση θα αγωνιστεί και το Ψυχικό, το οποίο κέρδισε εντός έδρας τη νεοφώτιστη Λειβαδιά με 77-62. Καλύτεροι παίκτες της ομάδας των Βορείων Προαστίων ήταν ο Νίκου με 17 και ο Κορωνίδης με 11.
Στην αναμέτρηση της Βέροιας, ο Φίλιππος, παρόλο που βρισκόταν πίσω στο σκορ μέχρι 34’, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να επικρατήσει του Αρκαδικού με 60-58. Στο τελευταίο παιχνίδι της αγωνιστικής, η έτερη νεοφώτιστη ομάδα της Α2, ο Αετός κέρδισε στην παράταση 82-79 τον Ηρακλή και πήρε το πράσινο φως για τον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδος.

Τα αποτελέσματα: 
ΟΦΗ - Εθνικός Πειραιώς 66-78 (χθες 20/9)
Δόξα Λευκάδας - Παγκράτι 79-82 (χθες 20/9)
Ψυχικό - Λιβαδειά 77-62 Α
ετός - Ηρακλής 82-78 (70-70 παρ)
Ηλυσιακός - Ερμής Λαγκαδά 71-58
Φίλιππος Βέροιας - Αρκαδικός 60-58
Λαύριο - Καβάλα 68-55

Τα φύλλα αγώνα:

ΨΥΧΙΚΟ - ΛΙΒΑΔΕΙΑ 77-62 
Διαιτητές: Ανδρικόπουλος – Μαγκλογιάννης – Καραβίτης.
Τα δεκάλεπτα: 17-17, 34-31, 54-48, 77-62.
ΨΥΧΙΚΟ (Ρεμεντέλας): Νίκου 17 (3), Αχής 8, Περσίδης, Παπανικολάου 7 (1), Σκάνδαλος, Μάντζαρης 10, Κορωνίδης 11 (3), Πάνου 5 (1), Ναούμης 7, Λάτοβιτς 7 (1), Ματζιώρης 5 (1).
ΛΙΒΑΔΕΙΑ (Οικονόμου): Χοτζαλάρι, Τερματζίδης 3 (1), Σάκοτα, Βεσκούκης 22 (2), Σταύρου 10, Μαράντος 7 (1), Ματζιώρης, Λιόντος, Γιανναλέτσος 11, Δημητριάδης 11 (1).

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ – ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 60-58
Τα δεκάλεπτα: 11-18, 25-34, 49-51, 60-58
Διαιτητές: Πανταζής-Σιμητόπουλος-Συμεωνίδης.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡ. (Γκίμας): Τραϊανός 6, Δεληγιώργης 4, Πλιούκας 5 (1), Γκιουλέκας 17 (3), Κασαμπαλής 11, Αργύρης, Τριχόπουλος 10, Λευκαδίτης 7.
ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Νοέας, Κωνσταντινού 2, Καρύδας 11 (1), Κοψαύτης 7 (1), Χατζής 3 (1), Μάλλιος 9 (1), Αναστασάκης, Θανόπουλος, Εζόμο 6, Τζόρτζεβιτς 20.

ΛΑΥΡΙΟ - ΚΑΒΑΛΑ 68-55
 Τα δεκάλεπτα: 14-8, 32-26, 50-43, 68-44
Διαιτητές: Κατραχούρας - Μάλαμας - Μακρής
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Μπρόζος 4, Δανάς 12 (2), Τσίρος 3 (1), Μουρίκης 2, Σακελλαρίου 14 (2), Γιαννακόπουλος 11 (1), Περάκης 10 (1), Ψωμαδέρης 9 (1), Μπένος 3 ΚΑΒΑΛΑ (Τζήμας): Κριστέφσκι 4, Τότσιος 5, Καλαμπάκας 10 (1), Κατσαρές 6, Καραμπούλας 14, Γκέλιος 2, Χαρισμίδης 4, Βελισσαρίου 7(1), Καλαϊτζίδης 3 (1).

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ - ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ 71-58
Διαιτητές: Διαμαντής - Αναστόπουλος - Κυριακόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 25-18, 47-25, 60-45, 71-58
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Σορώτος): Τσιώκος 12, Λεγκίκας 3, Δρόσος 5, Ζώρζος 2, Τζιβελέκας 6 (1), Καρτέρης 5 (1), Νικολακόπουλος 8 (2), Φακοπουλίδης 14 (3), Βλάχος 8 (2), Κακλαμανάκης 4, Χαραλάμπης, Αναγνωστάκης 4.
ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Καμαράκης): Καικλής, Ελευθεριάδης, Νότης, Ακεψιμαίδης 8 (1), Βουτσίτσεβιτς 13 (1), Μπένας 21, Παρίτσης, Μαυροκεφαλίδης, Πιλκούδης, Καλογιαννίδης 4, Μανούσος 12, Σιώπης.

ΑΕΤΟΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ 82-78
Τα δεκάλεπτα: 18-14, 31-29, 55-50, 82-78
Διαιτητές: Ξάνθος-Τσώνος Μ-Μαντήλας
ΑΕΤΟΣ (Παπαμάρκος): Μητσάκης 2, Κουκουνιάς 2, Κόκκαλης 8, Μόρφης 3 (1), Τοπάλης 15 (2), Μιχόπουλος 2, Ροδοστόγλου 27 (2), Τζουγκαράκης 16, Πέτρουλας 7 (1).
ΗΡΑΚΛΗΣ (Κυρούδης): Μιχάλογλου 21 (1), Ονάσογλου 5, Χρυσόπουλος 10 (2), Αράπης 4, Καραγκιολίδης 4, Κοθράς 9 (1), Μήτσιαλος 2, Δέσπος 23.

H επόμενη αγωνιστική του Κυπέλλου Ελλάδας (24/9) - Β' Φάση - Α' Αγωνιστική: 8.Λαύριο-Κόροιβος 9. ΑΕΚ-Κολοσσός Ρόδου 10.Ρέθυμνο-Πανελευσινιακός 11.Αετός-Τρίκαλα 12. Παγκράτι-Απόλλων Πατρών 13.Ηλυσιακός-Αρης 14.Φίλιππος Βέροιας-Εθνικός
Το Ψυχικό περνάει χωρίς αγώνα 2η αγωνιστική (27/9) 15.Ν13-Ψυχικό 16.Ν12-Ν14 17.Ν9-Ν10 18.Ν8-Ν11 3η αγωνιστική (4/10) 19.Ν15-Ν17 20.Ν16-Ν18

Μυρτώ Τσιτσιού
Μοιραστείτε το!

0 σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Μόλις εγκριθεί το σχόλιο σας θα δημοσιευτεί...
-Δεν θα εγκριθούν σχόλια προσβλητικά,
-Δεν θα εγκριθούν σχόλια απο τους γνωστούς - άγνωστους που προσπαθούν να "μειώσουν" την εικόνα της σελίδας μας...

Digital Clock + Date

Αρχειοθήκη ιστολογίου