Πέμπτη, 20 Νοεμβρίου 2014

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Επιβλητικός ο "εξάστερος"!

"Πάει στην Πολωνία για την πρώτη εκτός έδρας νίκη", αναφέραμε δειλά-δειλά στα ρεπορτάζ πριν από το παιχνίδι. Όμως, ο Παναθηναϊκός ήταν τόσο πειστικός που από το πρώτο ημίχρονο έδειξε πως δεν... βλέπει την Τουρόφ, με το τελικό 69-79 να αποτελεί απλά το επιστέγασμα της νέας μεγάλης εμφάνισης για την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς.
Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν, έμειναν μπροστά στο σκορ μόνο για μερικά λεπτά και έκτοτε οι "πράσινοι" κυριάρχησαν πλήρως. Κλειδί στο ξεκίνημα ήταν τα μεγάλα σουτ του Τζέιμς Γκιστ, που στη συνέχεια παρέδωσε τη σκυτάλη στην... άμυνα! Εξαιρετική παρουσία καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού είχε ο Νίκος Παππάς, ενώ στο δεύτερο μέρος "καθάρισε" ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, ο οποίος πήρε... φωτιά και ξέχασε τι σημαίνει να αστοχείς! Η Τουρόφ μείωσε στο τέλος όσο μπορούσε και κράτησε τη διαφορά που είχε αρχίσει να ξεφεύγει σε αξιοπρεπή επίπεδα.

Δεκάλεπτα: 22-25, 33-44, 51-61, 69-79
Τουρόφ (Ραΐκοβιτς): Κόλινς 6, Κούλιγκ 11, Τσιλίνσκι 11(1), Κάρολακ 2, Γιάραμαζ, Γκοσποντάρεκ, Ντίλεβιτζ, Μολντοβεάνου 5, Νίκολιτς 6, Τέιλορ 13, Ράιτ 13, Ζιγκεράνοβιτς 2.
Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ, Μποχωρίδης 1, Γιάνκοβιτς 6, Παππάς 14(1), Μαυροκεφαλίδης 21(1), Διαμαντίδης 6, Γκιστ 16(3), Μπατίστα 4, Μπλουμς 6(2), Ράιτ 5.