Σάββατο, 15 Νοεμβρίου 2014

Ανώδυνη ήττα, μένοντας πιστός στις αρχές του Ιβάνοβιτς

Ο Παναθηναϊκός έχασε στην Βαρκελώνη τερματίζοντας το πρώτο γύρο με ρεκόρ 3-2 παραμένοντας φυσικά σε τροχιά πρόκρισης. Η ήττα αυτή απέναντι στην πιο καλοδουλεμένη ομάδα της Ευρώπης αυτή τη στιγμή μαζί με την ΤΣΣΚΑ μπορεί και να θεωρηθεί εντός προγράμματος. Φυσικά μέχρι να φτάσει στο επίπεδο με τέτοια αστοχία στα τρίποντα να επικρατεί  μέσα στην Βαρκελώνη έχει δρόμο, αλλά τα θετικά από την αποψινή αναμέτρηση είναι πάρα πολλά και προσωπικά η ομάδα με γέμισε ελπίδες κυρίως με την σημερινή της εμφάνιση και όχι τόσο με τις δυο νίκες στο ΟΑΚΑ που απέδωσε εξαιρετικό μπάσκετ και είχε φοβερά ποσοστά ευστοχίας.

Και εξηγούμαι:
Ο Παναθηναϊκός είχε 2/20 τρίποντα. Το θέμα όμως είναι ότι και αυτή τη φορά όπως και στα προηγούμενα εντός έδρας παιχνίδια τα σουτ αυτά ήταν ξεμαρκάριστα. Έγιναν μέσα από καλές επιλογές. Με καλή κυκλοφορία της μπάλας , με υπομονή και με σωστές αποστάσεις. 2 εβδομάδες έμπαιναν. Απόψε όχι. Έτσι είναι το μπάσκετ και ειδικά για μια ομάδα με τις ιδιαιτερότητες του φετινού Παναθηναϊκού. Έδειξε όμως ότι βαδίζει στο σωστό δρόμο. Και μάλιστα απέναντι στην Μπαρτσελόνα. Μια ομάδα με πολύ καλή λειτουργία σε επίθεση και σε άμυνα σε αντίθεση με τις Αρμάνι και Φενέρ που είχαν δείγματα ψιλοαναρχίας στο παιχνίδι τους. Σε μια βραδιά με 2/20 τρίποντα οι πράσινοι σκόραραν 69 πόντους. Σχεδόν 70 πόντοι χωρίς ένα μεγάλο όπλο σου σε δράση (τα σουτ τριών πόντων) είναι αν μη τι άλλο δείγμα θετικό για το μέλλον αυτής της ομάδας εφόσον δουλέψει πάνω στις αδυναμίες της. Ίσως το μοναδικό αρνητικό που θεωρώ ότι με την πάροδο του χρόνου θα εξαλειφθεί στο κομμάτι των σουτ είναι ότι και στο προηγούμενο εκτός έδρας παιχνίδι της ομάδας στο Μόναχο είχε κακό ποσοστό στα σουτ τριών πόντων 8/32.
Ο Παναθηναϊκός πάλεψε το παιχνίδι και στα 40 λεπτά του. Δεν παρέδωσε λευκή πετσέτα. Έβγαλε σε μεγάλα διαστήματα του αγώνα πολύ καλές άμυνες και ενέργεια σε αυτή. Μεγάλη εξαίρεση αποτελεί το δεύτερο δεκάλεπτο και μάλλον θα το δουν σε βίντεο οι παίκτες της ομάδας αρκετές φορές όπου απέναντι σε μια ποιοτική ομάδα όπως η Μπαρτσελόνα φάνηκαν αδυναμίες που πρέπει να διορθωθούν.
Μα πάνω από όλα ο Παναθηναϊκός έπαιξε στην Βαρκελώνη με την φιλοσοφία Ιβάνοβιτς και αυτό είναι το πιο ενθαρρυντικό από όλα. Μάχη και στα 40 λεπτά και επίθεση στην επίθεση. Όχι ανταρτοπόλεμο και χωρίς μοναδικό στόχο την καταστροφή του αντιπάλου. Αυτός ο Παναθηναϊκός παρότι σε αξία χρηματιστηριακή υστερεί σε σχέση με τα 2 προηγούμενα χρόνια φαίνεται ότι έχει μεγαλύτερη ισορροπία σε άμυνα και επίθεση. Και το πιο βασικό επιτίθεται για να κερδίσει και δεν περιμένει να καταστρέψει απλά τον αντίπαλο.