Σάββατο, 6 Δεκεμβρίου 2014

«Άλωσε» και το Ζηρίνειο το Ρέθυμνο Aegean, 64-74 την ΑΕΝΚ Δημουλάς

Θρίαμβος μέσα στο Ζηρίνειο για το Ρέθυμνο Aegean, το οποίο επιβλήθηκε με 64-74 της ΑΕΝΚ Δημουλάς, παίρνοντας μία από τις πιο σπουδαίες νίκες την φετινή σεζόν. Με αυτή την επιτυχία έφτασε τις 3 συνεχόμενες νίκες στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ, πιστοποιώντας την εξαιρετική φόρμα που βρίσκεται.

Με απόλυτη συγκέντρωση και πειθαρχία σε άμυνα και επίθεση, η ομάδα μας δεν υστέρησε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Ακόμα και όταν οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο καλάθι στην 4η περίοδο (για 5 λεπτά ήμασταν άποντοι, με αποτέλεσμα το 56-58 στο 37’), το Ρέθυμνο Aegean είχε το καθαρό μυαλό να ανταπεξέλθει και να πάρει ένα σημαντικότατο «2» στο Ζηρίνειο.

Ήταν να μην πάρει φόρα ο Βίνσεντ Κάουνσιλ , ο οποίος πραγματοποίησε ξανά εξαιρετική εμφάνιση, όντας ο πολυτιμότερος παίκτης του ματς με 22 πόντους (5/9δίπ., 1/3τρίπ., 9/12β.), 10 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 11 κερδισμένα φάουλ. Πανάξιοι συμπαραστάτες μας οι Κράβιτς (14π., 8ριμπ.), Σίμπσον (14π., 2ασ.), Φαγιέ (12π., 8ριμπ.) και Άλεν (8π., 2ασ.).

1ο Δεκάλεπτο

Το σκορ άνοιξε ο Γιούϊνγκ με δίποντο, για να έρθει ένα σερί 5-0 από το Ρέθυμνο Aegean (2-5) με τρίποντο του Σίμπσον και δίποντο του Κράβιτς. Το προβάδισμα άλλαξε ξανά χέρια με την ΑΕΝΚ Δημουλάς να περνά μπροστά με 6-5 στο 3’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα η ομάδα μας επικράτησε σε όλα τα σημεία, κάνοντας σερί 2-14 για να πάει για πρώτη φορά η διαφορά σε διψήφιο αριθμό (8-19) στο 7’, με τον Κάουνσιλ να οργανώνει και τους Κράβιτς, Φαγιέ και Άλεν να «πυροβολούν». Οι γηπεδούχοι κατέβασαν τη διαφορά στους 4 πόντους (15-19), με τον Άλεν να μιλάει τελευταίος, ο οποίος με τρίποντο στη λήξη έγραψε το 15-22 του πρώτου δεκαλέπτου.

2ο Δεκάλεπτο

Στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου η ΑΕΝΚ Δημουλάς μείωσε σε 21-24 στο 12’, αλλά το Ρέθυμνο Aegean είχε τις απαντήσεις, με τους Σίμπσον, Αλίχοντζιτς και Κάουνσιλ να ανεβάζουν το σκορ στο 23-30 στο 15’. Η συνέχεια ήταν ίδια, με την ομάδα μας να βρίσκει λύσεις όποτε μείωναν οι γηπεδούχοι. Το ημίχρονο έκλεισε με τον κορυφαίο εκείνη τη στιγμή, Κάουνσιλ, να διαμορφώνει το 33-40 με δύο εύστοχες ελεύθερες βολές.

3ο Δεκάλεπτο

Στην εκκίνηση της επανάληψης, η ομάδα μας συνέχισε να δείχνει το εξαιρετικό της πρόσωπο σε άμυνα και επίθεση με αποτέλεσμα να διατηρεί διψήφια διαφορά με 39-51 στο 25’ και 41-53 στο 26’. Η μεγαλύτερη διαφορά επετεύχθη στο 27’ όταν ο Κάουνσιλ έγραψε το 42-55. Τελικά, ξανά ο Κάουνσιλ με μία εύστοχη βολή έστειλε τις ομάδες στην 4η περίοδο στο 47-58.

4ο Δεκάλεπτο

Το ξεκίνημα του 4ου δεκάλεπτου δεν ήταν το αναμενόμενο για το Ρέθυμνο Aegean, το οποίο ήταν άστοχο στην επίθεση για 5 λεπτά, με αποτέλεσμα η ΑΕΝΚ Δημουλάς να πραγματοποιήσει σερί 9-0 και να μειώσει στο καλάθι, για το 56-58 στο 33’. Οι πρώτοι πόντοι για την ομάδα μας σημειώθηκαν με βολές από τον Φαγιέ στο 35’, με τον Κράβιτς στην επόμενη φάση να δίνει «ανάσα» 6 πόντων με λέϊ-απ (56-62). Όποτε πλησίαζε ο αντίπαλος, δήλωνε «παρών» η ομάδα μας, με τους Κάουνσιλ και Κράβιτς να κάνουν ότι θέλουν την άμυνα των γηπεδούχων και να «κλειδώνουν» το ματς με το 62-70 στο 39’. Το «κερασάκι» έβαλε ο Κουμπούρας στα 40’’ με λέϊ-απ, για το τελικό 64-74 και την τεράστια επιτυχία του Ρέθυμνο Aegean.

Τα Δεκάλεπτα: 15-22, 33-40, 47-58, 64-74.

ΑΕΝΚ Δημουλάς (Παπαθεοδώρου): Καυκής, Γιούινγκ 3, Λιακόπουλος 8(2), Πεσάκοβιτς 9, Μαυροειδής 16, Ψαθάς, Κακιούζης 8(1), Τσαλδάρης 8, Ντούβνιακ 2, Ντέιβις 4, Μπάρλος 6.
Ρέθυμνο Aegean(Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 14(2), Σχίζας, Κουμπούρας 2, Κάουνσιλ 22(1), Άλεν 8(1), Καλαμπόκης, Φαγιέ 12, Σίνης, Χείλαρης, Κράβιτς 14, Αλίχοντζιτς 2.