Παρασκευή, 19 Δεκεμβρίου 2014

ΝΒΑ: "Πυροδότησε" την αντεπίθεση ο Αντετοκούνμπο

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν αυτός που πυροδότησε την αντεπίθεση των Bucks η οποία τελικά κατέληξε σε νίκη επί των Kings με 108-107
Ο τραυματισμός του στον αστράγαλο στο προηγούμενο παιχνίδι με τους Blazers όχι μόνο δεν στάθηκε ικανός να τον αφήσει εκτός αγώνα αλλά δεν τον περιόρισε καν. Ο Γιάννης ξεκίνησε κανονικά στην πεντάδα του Milwaukee και αγωνίστηκε 37 λεπτά έχοντας 11 πόντους με 4/5 δίποντα και 3/4 βολές, ενώ η στατιστική του κατέγραψε επίσης 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο.
Εκεί όμως που έδειξε πως ο αστράγαλος του είναι μια χαρά και δεν τον έχει επηρεάσει στο ελάχιστο ήταν στο τέλος της τρίτης περιόδου. Έκανε ένα από τα γνωστά του ξεσπάσματα και με έξι μαζεμένους πόντους επανέφερε την ομάδα του στο παιχνίδι. Λίγο πιο πριν τα “ελάφια” έχαναν 74-68 αλλά ο Γιάννης φρόντισε να τα στείλει στο τέταρτο δωδεκάλεπτο με το σκορ ισόπαλο ισοφαρίζοντας με ένα βροντερό κάρφωμα 81-81.
Πιο πριν ο O.J. Mayo (19 πόντοι, 3/4 τρίποντα) με τους 17 πόντους που έβαλε στην πρώτη περίοδο κράτησε όρθιους τους Bucks (έχαναν 29-25) αποτελώντας τον αντίλογο για τον Ben McLemore (22 πόντοι) που επίσης ξεκίνησε δυνατά και στη δεύτερη παρέδωσε την σκυτάλη στον Brandon Knight (20 πόντοι) που μέχρι τότε δεν είχε σκοράρει. Πρόλαβε όμως να βάλει 16 πόντους μέχρι το ημίχρονο και με δικό του τρίποντο το Milwaukee, που συνολικά είχε 13/23 τρίποντα, πέρασε μπροστά 57-54.
Στη συνέχεια ο Αντετοκούνμπο μπορεί να μην σκόραρε ξανά όμως οι Bucks έδειξαν για μια ακόμα φορά πως διαθέτουν ισχυρό πάγκο. Ο Jason Kidd έστειλε στο παρκέ την δεύτερη πεντάδα του και με πρωταγωνιστές τον Jared Dudley (19 πόντοι) και τον Jerryd Bayless (17 πόντοι, 3/4 τρίποντα, 5 ασίστ) η ομάδα του πήρε διαφορά 10 πόντων (101-91). Η επιστροφή των βασικών του όμως δεν του βγήκε σε καλό.
Στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα το Milwaukee πέτυχε μόλις πέντε πόντους και επέτρεψε στο Sacramento να ξαναμπεί στο κόλπο. Ο DeMarcus Cousins (27 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ) επέστρεψε μετά από απουσία 10 αγώνων και δεν αναμενόταν να παίξει τόσο πολύ αλλά δεδομένων των συνθηκών έμεινε στο παρκέ και μαζί με τον Rudy Gay (20 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ) και τον Darren Collison (15 πόντοι, 5 ασίστ) έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (105-105).
Αυτός που έδωσε τη λύση για τους Bucks τελικά ήταν ο Zaza Pachulia (αντικατέστησε στη βασική πεντάδα τον Larry Sanders που τιμωρήθηκε με αποκλεισμό ενός αγώνα για το αντιαθλητικό φάουλ που έκανε στον Nicolas Batum στον αγώνα με τους Blazers). Αφού πρώτα έκανε το σκορ 1017-105, 6.8 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη πήρε το επιθετικό ριμπάουντ μετά το άστοχο τρίποντο του Dudley και κέρδισε φάουλ. Ευστόχησε μόνο στην πρώτη βολή αλλά από τη στιγμή που ο Cousins δεν βρήκε τον στόχο στην εκπνοή της αναμέτρησης ήταν αρκετή για να κερδίσει η ομάδα του 108-107.