Τετάρτη, 31 Δεκεμβρίου 2014

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Δια πυρός και σιδήρου τη Μακάμπι

Αν έχεις πείσμα και πάθος για τη νίκη, διάβαινε! Ο Παναθηναϊκός μπήκε ιδανικά στο ΤΟΠ-16 της Ευρωλίγκας, καθώς κατάφερε να ανατρέψει την κυριαρχία της Μακάμπι Τελ Αβίβ (ήταν μπροστά για 35 λεπτά) και να φτάσει δια πυρός και σιδήρου στη νίκη με 83-76.
Οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς δεν παράτησαν τον αγώνα σε κανένα σημείο. Είχαν υπομονή και μεγαλύτερη αμυντική συνέπεια στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας στο βαρυσήμαντο ροζ φύλλο.
Ο Τζέιμς Γκιστ ήταν ο παίκτης-κλειδί του εξάστερου, βγάζοντας απίστευτη ενέργεια σε επίθεση και άμυνα, με τον Εστεμπάν Μπατίστα να κάνει θραύση κοντά στο καλάθι, αν και είχε ξανά προβλήματα στην άμυνα.
Σημαντικές λύσεις πρόσθεσαν οι Έι Τζέι Σλότερ και ΝτεΜαρ Νέλσον με 15 και 12 πόντους, αντίστοιχα, ενώ δεν θα μπορούσε να μην βάλει την σφραγίδα του και ο Δημήτρης Διαμαντίδης (11 πόντοι, 7 ασίστ).
Στον αντίποδα, μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Μπράιν Ραντλ, Τζέρεμι Πάργκο και Άλεξ Τάιους, ενώ την έκπληξη έκανε ο Νέιτ Λίνχαρτ που κάλυψε σε μεγάλο βαθμό το κενό του Ντέβιν Σμιθ.

Δεκάλεπτα: 15-19, 39-43, 60-64, 83-76
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 15 (3), Γιάνκοβιτς 7 (1), Φώτσης, Νέλσον 12 (1τρ, 5ασ), Μαυροκεφαλίδης 7, Διαμαντίδης 11 (2τρ, 7ασ), Γκιστ 15 (1), Μπατίστα 16, Μπλουμς.
ΜΑΚΑΜΠΙ Τ.Α. (Γκούντες): Πάργκο 8 (9ασ), Χάινς 9 (2), Ράντλ 18, Λίνχαρτ 18 (4), Τάιους 14, Κόεν, Οχαγιόν 7 (1), Λάντεσμπεργκ 2, Σχορτσανίτης