Πέμπτη, 8 Ιανουαρίου 2015

ΝΒΑ: "Μισά" χαμόγελα για τους Ελληνες

Οι Έλληνες είχαν συμμετοχή στους αγώνες που έγιναν τα ξημερώματα. Αντετοκούνμπο και Παπανικολάου βγήκαν νικητές, σε αντίθεση τους Καλάθη και Κουφό.

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τους Μιλγουόκι Μπακς και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Τα «Ελάφια» επικράτησαν των Σίξερς με 97-77, ενώ ο Έλληνας διεθνής χρησιμοποιήθηκε μόνο στο πρώτο μέρος και είχε επτά πόντους (με 3/9 σουτ), τρία ριμπάουντ, μία ασίστ κι ένα κλέψιμο, ενώ ο χρόνος συμμετοχής του περιορίστηκε στα 15 λεπτά καθώς ο Τζέισον Κιντ προτίμησε να κάνει rotation.

Οι Χιούστον Ρόκετς έψαχναν μια μεγάλη νίκη και τη βρήκαν απέναντι στους Κλίβελαντ Καβαλίερς, καθώς επικράτησαν με 105-94. Ο Κώστας Παπανικολάου δεν πήρε μεγάλο χρόνο συμμετοχής από τον Κέβιν ΜακΧέιλ, καθώς χρησιμοποιήθηκε για έξι λεπτά και τελείωσε το παιχνίδι με τρεις πόντους και 1/1 τρίποντο.

Οι Μέμφις Γκρίζλις είχαν την ατυχία να… πέσουν πάνω στη καλύτερη πορεία των Ατλάντα Χωκς, τουλάχιστον για τη τελευταία δεκαετία. Οι τελευταίοι διεύρυναν το εντυπωσιακό σερί νικών τους, επικράτησαν με 96-86, όπου οι Έλληνες είχαν θετική παρουσία για τους Γκρίζλις. Ο Νικ Καλάθης πάτησε παρκέ για 13 λεπτά και τελείωσε το παιχνίδι με τελείωσε το παιχνίδι με επτά πόντους, δύο ασίστ κι ένα ριμπάουντ, ενώ ο Κώστας Κουφός σε 17:37 λεπτά συμμετοχής πέτυχε τέσσερις πόντους και μάζεψε επτά ριμπάουντ.