Παρασκευή, 5 Φεβρουαρίου 2016

ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ: ΤΣΕΝΤΕΒΙΤΑ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 60-78

Ο Παναθηναϊκός έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης στην προημιτελική φάση της Ευρωλίγκα καθώς πέρασε με εμφατικό τρόπο από την έδρα της Τσεντεβίτα. Η ελληνική ομάδα επικράτησε με 60-78 έχοντας κορυφαίο τον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα με 9/11 προσπάθειες δύο πόντων.
Μέσα από την άμυνά του, ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά. Η ελληνική ομάδα βασίστηκε στο εξαιρετικό ποσοστό ευστοχίας της στα δίποντα σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου καθώς με 13/19 προσπάθειες είχε 68%. Βασίστηκε κυρίως στην επιθετική πολυφωνία της και προηγήθηκε με 8-14 έπειτα από επτά αγώνα αλλά και με 13-18 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, ο Παναθηναϊκός υπέπεσε σε πολλά λάθη αλλά δεν του κόστισαν δεδομένης και της αστοχίας των Κροατών έξω από τα 6,75 (1/10 σουτ). Κι αυτό γιατί είχε σταθερή την άμυνά του και με 0-7 σερί προηγήθηκε με 16-27 (16’). Εκεί επέλεξε να περάσει την μπάλα στον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα και ο Σέρβος σέντερ φρόντισε να ενισχύσει ακόμη περισσότερο τη θέση της ομάδας του. Σημείωσε επτά συνεχόμενους πόντους και η διαφορά έφτασε στα επίπεδα των 16 πόντων (18-34) περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Στην ανάπαυλα το σκορ ήταν 22-39 υπέρ της ελληνικής ομάδας.

Ο Παναθηναϊκός διατήρησε την ίδια προσήλωση στην άμυνα, ενώ είχε πολύ σωστή αντίδραση απέναντι στη ζώνη που εφάρμοσε η Τσεντεβίτα. Οντας αποτελεσματικός έξω από τα 6,75 έκανε επιμέρους σκορ 2-10 στα πρώτα τέσσερα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και η διαφορά αυξήθηκε στους 25 πόντους (24-49, 24’). Η πολυφωνία στην επίθεση ήταν ένα από τα χαρακτηριστικά του Παναθηναϊκού και στο τέλος της 3ης περιόδου το σκορ ήταν 36-60.

Την ίδια εικόνα είχε και η τελευταία περίοδος της αναμέτρησης. Η ελληνική ομάδα έδωσε κανένα δικαίωμα επιστροφής στους γηπεδούχους, διατήρησε τη διαφορά σε πολύ υψηλά επίπεδα (47-71) καθώς ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα παρέμεινε κυρίαρχος εντός της ρακέτας. Το εύρος της διαφοράς έδωσε μάλιστα τη δυνατότητα στον Σάσα Τζόρτζεβιτς να ανοίξει το rotation της ομάδας του.

Δεκάλεπτα: 13-18, 22-39, 36-60, 60-78.

ΤΣΕΝΤΕΒΙΤΑ (Μρσιτς): Πούλεν 5(1), Ουάιτ 4, Κάτιτς 2, Πίλεπιτς 16(4), Ζγκάνετς 8, Ουόκερ 7, Μούσα, Μπίλαν 9, Μάζαλιν 7, Γκόρντιτς, Αράποβιτς 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 6, Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 4, Φώτσης 6(2), Ραντούλιτσα 21, Φελντέιν 8(2), Διαμαντίδης 3, Γκιστ 10(2), Καλάθης 10(2), Παπαγιάννης 2, Κούζμιτς 8.