Σάββατο, 27 Φεβρουαρίου 2016

ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ: Καταστροφική ήττα στην Βαρεκλώνη

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στην Βαρκελώνη (82-66) στην πρεμιέρα του δεύτερου γύρου του Top 16 της Ευρωλίγκας. Παράλληλα έχασε από την Μπαρτσελόνα και την διαφορά των 12 πόντων με την οποία είχε νικήσει στον αγώνα του πρώτου γύρου.

Ο Βασίλης Σπανούλης… χτύπησε στα αργά πόδια του Άντε Τόμιτς και με τρεις διεισδύσεις και έξι πόντους του αρχηγού τους, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 10-3 στο πρώτο τετράλεπτο της αναμέτρησης. Ο Τσάβι Πασκουάλ πέρασε τον Τζόι Ντόρσεϊ αντί του Τόμιτς στο παρκέ και ο Αμερικανός σέντερ, που έκανε ντεμπούτο με την Μπαρτσελόνα μετά την επιστροφή του, κυριάρχησε στις δύο ρακέτες και άλλαξε την μορφή του αγώνα. «Έδεσε» την άμυνα, σταμάτησε τις διεισδύσεις του Σπανούλη και στην επίθεση ήταν ασταμάτητος.

Ο Ντόρσεϊ μαζί με τον Σαμάρντο Σάμουελς έκανε ένα δίδυμο που δεν μπορούσε να αντιμετωπίσει η άμυνα του Ολυμπιακού και η «Μπάρτσα» αρχικά με επιμέρους σκορ 16-9 ισοφάρισε σε 19-19 (σκορ πρώτης περιόδου) και στο δεύτερο δεκάλεπτο απέκτησε το προβάδισμα και δημιούργησε διαφορά. Με επιμέρους σκορ 21-11 από την αρχή της δεύτερης περιόδου, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Στράτου Περπέρογλου, οι «Μπλαουγκράνα» προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (40-30) λίγο μετά το 18’.

Οι «ερυθρόλευκοι» με τους ψηλούς τους να μην μπορούν να νικήσουν τον Ντόρσεϊ και άστοχους απέναντι στο ζον πρες των γηπεδούχων, δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και η Μπαρτσελόνα με τρίποντο του Ναβάρο σχεδόν με την εκπνοή τελείωσε το πρώτο ημίχρονο στο +14 (45-31).

Μόνο ο Ντάνιελ Χάκετ βγήκε από τα αποδυτήρια του «Παλάου Μπλαουγκράνα» από τον Ολυμπιακό για το δεύτερο ημίχρονο. Η Μπαρτσελόνα με τρία σερί τρίποντα, ένα από τον Όλεσον και δύο του Στράτου Περπέρογλου «εκτόξευσε» την διαφορά στους 23 πόντους (58-35) 5’ και 36’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου. Με δύο ακόμη τρίποντα του Τόμας Σατοράνσκι και τον Ντόρσεϊ να συνεχίζει να κάνει… πάρτι στην ρακέτα των «ερυθρόλευκων» η «Μπάρτσα» ανέβασε την διαφορά στους 25 (66-41) με 2’ και 39’’ να απομένουν για το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.

Στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός έκανε προσπάθεια να διατηρήσει τουλάχιστον την διαφορά των 12 πόντων με την οποία είχε νικήσει στο ΣΕΦ. Οι «ερυθρόλευκοι» με τους Πρίντεζη, Παπαπέτρου να παλεύουν και με τρίποντο του Ντι Τζέι Στρόμπερι μείωσαν την διαφορά στους 15 (79-64) με 2’ και 38’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης και είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει την διαφορά, αλλά ο Γιάννης Αθηναίου αστόχησε σε τρίποντο 43’’ πριν το τέλος του αγώνα και ούτε αυτός ο στόχος επιτεύχθηκε.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 45-31, 71-47, 82-66.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Ντόελμαν, Ντόρσεϊ 12, Ρίμπας 6 (1), Ναβάρο 13 (2), Σατοράνσκι 14 (2), Βεζένκοφ, Έρικσον, Σάμιουελς 11, Όλεσον 5 (1), Αρόγιο 2, Περπέρογλου 16 (3), Τόμιτς 3.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Τζόνσον-Όντομ 3, Χάντερ 5, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 11, Στρόμπερι 3 (1), Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 12 (1), Αγραβάνης 9 (1), Μάντζαρης, Χάκετ 16 (2), Παπανικολάου 1, Αθηναίου.