Σάββατο, 5 Μαρτίου 2016

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Έμεινε ζωντανός

Μετά την ήττα της περασμένης αγωνιστικής, οι υπολογισμοί για τον Ολυμπιακό ήταν ξεκάθαροι και το «6Χ6» είναι όρος απαράβατος, αν θέλει να εξασφαλίσει την πρόκριση.

Έκανε λοιπόν την αρχή κόντρα στην Λαμποράλ Κούτσα και μάλιστα με εμφατική νίκη (82-68). Επιπρόσθετα έστειλε μηνύματα προς όλους για τις δυνατότητές του, ακόμη και στην ίδια την Λαμποράλ που φιγουράρει ακόμη στην 2η θέση της βαθμολογίας του ομίλου. Και για την 2η αυτή νίκη επί των Βάσκων έχει σημασία ότι είναι η δεύτερη που πετυχαίνει απέναντί τους ο Ολυμπιακός και πολύτιμη για πιθανές ισοβαθμίες.

Το παιχνίδι άρχισε με έναν εκπληκτικό Πρίντεζη να σκοράρει τους 13 από τους συνολικά 17 πόντους του στο παιχνίδι και να οδηγεί τους πρωταθλητές στην πρώτη περίοδο. Ήταν όμως και ο Βασίλης Σπανούλης σε θέση να «ετοιμάζει» καλάθια για τους συμπαίκτες του. Μετά το 3-9 των φιλοξενούμενων, ήρθε το σερί 12-0 του Ολυμπιακού (15-9). Έτσι η ελληνική ομάδα πήρε μικρό προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου, 19-16(10΄).

Στην δεύτερη ο Μπουρούσης σε «γνώριμα λημέρια» μείωσε 19-18 αλλά ο Χάκετ και ο Τζόνσον – Όντομ έδωσαν «αέρα» στο 25-20. Μπλάζιτς και Μπουρούσης ισοφάρισαν, αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε τρόπους για το 31-25 και ο Σπανούλης για το 33-25. Ο Χακίμ Ουόρικ έκανε εν συνεχεία το ντεμπούτο του με κλέψιμο και ασίστ ώστε να συμβάλλει στο 16-0 που έφερε το 41-25. Η Λαμποράλ είχε μείνει για πέντε λεπτά χωρίς πόντο μέχρι που ο Μπουρούσης σταμάτησε την «ασφιξία» της, αλλά το ημίχρονο έκλεισε με τους «ερυθρόλευκους» να δείχνουν τι μπορούν, στο 44-30 (20΄).

Στην 3η περίοδο ο Ολυμπιακός «κολλησε» επιθετικά για ένα δίλεπτο, αλλά όταν ο Σπανούλης βρήκε στόχο από τα 6,75μ. «ξεκλείδωσε» την ομάδα του και πέρασε 50-38. «Επανήλθε» στο σκοράρισμα και ο Πρίντεζης για το 56-38, ενώ πέτυχε και τους πρώτους του πόντους μετά την επιστροφή του και ο Κώστας Παπανικολάου μέχρι το 61-41. Απλά η Λαμποράλ μείωσε στο τέλος της περιόδου 61-47 (30΄).

Ο Ολυμπιακός ήταν ο κυρίαρχος και στην 4η περίοδο, με τον Άνταμς να μειώνει πρόσκαιρα μέχρι 68-53, τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει 71-55 και τον Μπέρτανς να κάνει απέλπιδα προσπάθεια μειώνοντας με τρίποντο σε 71-63 (35΄). Ήταν ο ίδιος που «κράτησε» χαμηλά την διαφορά (73-65, 38΄), αλλά τότε ανέλαβε ο Σπανούλης για το 77-65 και η νίκη ήταν πλέον στα χέρια του Ολυμπιακού μέχρι το τελικό 82-68.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 44-30, 63-47, 82-68.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Τζόνσον – Όντομ 7(1), Χάντερ 8, Παπαπέτρου 11(1), Σπανούλης 14(1), Στρόμπερι 7, Μιλουτίνοφ 7, Πρίντεζης 17, Μάντζαρης 1, Ουόρικ, Χάκετ 5, Παπανικολάου 5(1).

ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ (Περάσοβιτς): Τζέϊμς 10(2), Κασέρ 2, Πλάνινιτς, Χανγκά 7(1), Μπουρούσης 19, Μπλάζιτς 10(2), Ντιοπ Ιλ., Τίλι, Άνταμς 9(1), Μπέρτανς 11(3).