Παρασκευή, 11 Μαρτίου 2016

ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ: Οδυνηρή ήττα για τον Ολυμπιακό

Σε εξαιρετικά δύσκολη θέση βρίσκεται πλέον ο Ολυμπιακός καθώς ηττήθηκε από την Μπάμπεργκ στη Γερμανία με 72-71 για τη 10η αγωνιστική του Top16 της Ευρωλίγκα και μειώθηκαν ακόμη περισσότερο οι πιθανότητες πρόκρισής του στην προημιτελική φάση. Η ελληνική ομάδα είχε τη νίκη στα χέρια της αλλά στα τελευταία δευτερόλεπτα δέχθηκε καθοριστικά τρίποντα.

Ο Ολυμπιακός είχε ρυθμό στην επίθεση και σωστές αντιδράσεις στην άμυνα στα πρώτα 12 λεπτά της αναμέτρησης. Στο ίδιο διάστημα, ο Γιώργος Πρίντεζης επιβεβαίωσε ότι διανύει περίοδο φόρμας καθώς σημείωσε 12 πόντους, ο Οθέλο Χάντερ έδωσε λύσεις μέσα από τη ρακέτα, ενώ ο Βασίλης Σπανούλης μοίραζε τελικές πάσες. Ως εκ τούτου, μετά το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (19-21), η ελληνική ομάδα απέκτησε τα ηνία του αγώνα. Για την ακρίβεια, στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου ήταν αποτελεσματική και στις δύο πλευρές του παρκέ και προηγήθηκε με 22-30.

Το χαμηλό σχήμα της Μπάμπεργκ σε συνδυασμό με την κακή ατομική άμυνα, άλλαξαν και πάλι τις ισορροπίες του αγώνα. Ο Λίον Ραντόσεβιτς έκανε ζημιά στην ελληνική ομάδα και ηγήθηκε του επιμέρους σκορ 13-4 των Γερμανών που προηγήθηκαν με 35-34 (16’). Ο Ολυμπιακός δεν ήταν το ίδιο συνεπής στην επίθεση, είχε άσχημα ποσοστά (9/24, 37%) στα σουτ δύο πόντων και στο τέλος του ημιχρόνου η Μπάμπεργκ είχε το προβάδισμα με 38-37.
Ο Ολυμπιακός είχε τον απόλυτο έλεγχο του του αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο έχοντας ως βάση την άμυνά του. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι περιόρισε τους γηπεδούχους στους μόλις πέντε πόντους στα πρώτα επτά αγωνιστικά λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Πρίντεζης και Σπανούλης ήταν οι κινητήριοι μοχλοί της ελληνικής ομάδας η οποία προηγήθηκε με 43-53 (27’). Η Μπάμπεργκ απάντησε με 6-0 σερί, μείωσε σε 49-53 (29’), αλλά το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Ιωάννη Παπαπέτρου (51-56, 30’).

Αγώνας για… γερά νεύρα έγινε στην τελευταία περίοδο, όπου οι άμυνες είχαν κυρίαρχο ρόλο. Ο Ολυμπιακός διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα (56-60) μετά και τη συμπλήρωση των πρώτων πέντε λεπτών. Η ελληνική ομάδα μπήκε στα τελευταία τρία λεπτά του αγώνα με προβάδισμα πέντε πόντων (59-64) έχοντας τις λύσεις από τους Σπανούλη, Χάντερ. Τα τρίποντα των Τάις, Ζήση μείωσαν τη διαφορά στα επίπεδα των δύο πόντων (69-71), 41 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν άστοχος σε προσπάθεια δύο πόντων και με σουτ τριών πόντων από τον Στρέλνιεκς η Μπάμπεργκ απέκτησε το προβάδισμα (72-71), 4,5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Στην τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού, η μπάλα χτύπησε στο πόδι του Σπανούλη και η γερμανική ομάδα πανηγύρισε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 38-37, 51-56, 72-71.

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Τρινκιέρι): Μέλι 10(1), Ζήσης 3(1), Νίκολιτς, Στάιγκερ 9(3), Τάις 5(1), Γουαναμέικερ 11(3), Στρίλνιεκς 10(2), Μίλερ 8, Χέκμαν 5(1), Ίντμπιχι, Ραντόσεβιτς 11.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Οντομ 3(1), Χάντερ 17, Παπαπέτρου 3(1), Σπανούλης 15(2), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 19(2), Μάντζαρης, Ουόρικ 6, Χάκετ 4, Παπανικολάου 4, Αθηναίου.