Δευτέρα, 28 Μαρτίου 2016

Στέφανος Πέρκος: Το ντέρμπυ βάφτηκε άσπρο. Φοβού τους… Χαλκιδικιώτες!!!

Το ντέρμπυ βάφτηκε… άσπρο! Με σαρωτική νίκη του γηπεδούχου ολοκληρώθηκε το ντέρμπυ της διεκδίκησης της 2ης θέσης μεταξύ Εθνικού και Λευκάδας. Οι γηπεδούχοι, σαρωτικοί με το «καλημέρα», πυροβολώντας κατά βούληση από την περιφέρεια (10 τρίποντα στο ημίχρονο), κατάφεραν να τελειώσουν το ημίχρονο με σημαντική διαφορά ασφαλείας. Το σκηνικό δεν άλλαξε και στην επανάληψη, με αποτέλεσμα την εδραίωσή τους στη 2η θέση, καθώς και τη διατήρηση του απόρθητου της έδρας στο πρωτάθλημα (έχασαν μόνον από τον Ηρακλή στο κύπελλο). Ο Βασιλόπουλος «κέρδισε» τον Τότσιο στο σκοράρισμα, «σερβίρισε» 12 φορές, ακολουθούμενος από τον πολύ καλό εχθές Σ. Μαγγουνή. Η Δόξα, που δείχνει να ακροβατεί στο σχοινί της 5ης θέσης, είχε ως πρώτο βιολί τον Τσαλδάρη και τον πολύ καλό Σ. Καρύδα. Αξιοσημείωτες είναι οι διαμαρτυρίες των φιλοξενουμένων για την αφιλόξενη συμπεριφορά μερίδας των φιλάθλων του γηπεδούχου σωματείου.
Ψυχικό για φίλημα. Με μπροστάρη τον compo-guard του Α. Stevovic (σούπερ tendex και στατιστική), το Ψυχικό πήρε διπλό αλλά και goal-average από την Ερυθραία. Παρότι υπολειπόταν με 10 πόντους στο ημίχρονο και έχοντας άσφαιρο το μεγάλο τους όπλο τα τρίποντα (κυριολεκτικά τα σπάσανε!!!), οι παίκτες του Ρεμεντέλα ανακάμψανε στο τέλος, παίρνοντας έτσι το δώρο της ανάτασης σε ψηλότερα σκαλοπάτια. Το ματς χιτσκοκικό μέχρι το τέλος, με τον έως τότε άστοχο Δημάκο να πετυχαίνει τρίποντο «χαριστική βολή» 9 sec πριν από τη λήξη. Σημαντική για την Ερυθραία η απουσία του Γκαϊτάσοφ καθώς και η ηρωϊκή συμμετοχή (λόγω τραυματισμού) του Καλλανιώτη. Πολλά παράπονα για τη διαιτησία εξέφρασε η Ερυθραία δια του στόματος του προπονητή της κ. Χουχουλή.
Φοβού τους Χαλκιδικιώτες!!!. Κάπως έτσι, με παραφρασμένη την συγκεκριμένη ομηρική φράση, θα μπορούσε να χαρακτηριστεί το γεγονός που διαδραματίστηκε στο Ιβανόφειο. Εκεί όπου χρειάστηκαν σωρεία παρατάσεων για να κερδίσει (τινάζοντας την μπάνκα) τελικά η ομάδα της Χαλκιδικής. Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα έδωσε μια (τυπική) παράταση ζωής στους νικητές, βυθίζοντας στην αγωνία τον «γηραιό», ο οποίος δείχνει να μπλέκει μάλλον άσχημα στη μέγγενη των play-outs. Μέχρι το ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν σταθερά την πρωτοκαθεδρία, την οποία έχασαν στην τρίτη περίοδο, παίρνοντάς στο τέλος, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση. Το συγκεκριμένο γαϊτανάκι συνεχίστηκε σε όλες τις παρατάσεις, μέχρι να φτάσουν στην τελευταία, όπου η γηπεδούχος τελικά παρέδωσε όπλα, σκοράροντας συνολικά 5 π. ενώ δέχθηκε 15 από τους αντιπάλους της. Κοθράς-Χείλαρης-Δέσπος οι σκόρερ των γηπεδούχων, ενώ Μάρτζος και Nikolic από την ομάδα της Χαλκιδικής.
Παγκράτι vs Δούκας σημειώσατε ένα (1). Σένα παιχνίδι που «σπάσανε» καρδιές, η ομάδα του Καλαμπάκου κατάφερε, έστω και την ύστερη ώρα, να πάρει το ροζ φύλλο. Το τελευταίο οδηγεί αυτόματα στον αστερισμό των play-outs και στη διεκδίκηση του ονείρου. Κλειστό παιχνίδι με τις ομάδες να μην μπορούν να κερδίσουν σημαντικές διαφορές, οι οποίες ποτέ δεν ξεπερνούσαν τους 2-3 πόντους. Το τελευταίο και κρίσιμο time-out, με το σκορ να είναι ισοπαλία, έδωσε την ευκαιρία στον πολύ καλό Παπαδιονυσίου, να σκοράρει, σχεδόν με τη λήξη. Στο υπόλοιπο του χρόνου, μετά από time-out, η μπάλα έμεινε στα χέρια των παικτών του Δούκα, στέλνοντας τους Παγκρατιώτες στον έβδομο ουρανό.
Κάνοντας το καθήκον της η Λειβαδιά κέρδισε το αξιόμαχο Περιστέρι. Κερδίζοντας το συγκεκριμένο παιχνίδι ήρθε και η ισορροπία στην ομάδα της Βοιωτίας. Η τελευταία «έπεσε» αναγκαστικά στον χαμηλό ρυθμό που επέβαλαν οι φιλοξενούμενοι, μη μπορώντας να τρέξουν το γήπεδο, εκμεταλλευόμενοι το γνωστό τους tranzition. Χαρακτηριστικό από την ομάδα της ΑΕΛ η «επάνοδος» του Χάλαρη στο αγωνιστικό της rotation, καθώς και οι δέκα πόντοι που φιλοδώρησε το αντίπαλο καλάθι. Το αποτέλεσμα του αγώνα συνεχίζει να κρατά την αθηναϊκή ομάδα στα χαμηλά στρώματα, σε αντίθεση με την ΑΕΛ που ελπίζει για τα play-outs.
Σε τυπική διαδικασία ρουτίνας εξελίχθηκε το παιχνίδι στη Κερατσίνι. Εκεί η τοπική ομάδα επιβλήθηκε της Βεροίας, διατηρώντας έτσι την πρωτιά στην κατηγορία. Από τους νικητές πέντε παίκτες βρέθηκαν με διψήφιο αριθμό πόντων. Από τους βεροιώτες ο Δεληγιώργης ήταν ο πρώτος σκόρερ, ενώ αξιοσημείωτο ήταν το 6/6 τρίποντα του Δ. Σαμαρά.