Δευτέρα, 21 Μαρτίου 2016

Στέφανος Πέρκος: Ψυχ(η)κό-Δόξα….Παγκρατίου!!!

Άλλος έχει το όνομα και άλλος τη χάρη. Διακόπτοντας την κατηφόρα του τελευταί-ου μήνα, το Παγκράτι κέρδισε την «δόξα» μέσα στο σπίτι της Δόξας Λευκάδας, μέ-νοντας έτσι σταθερά στο 2ο (και ακίνδυνο) γκρουπ δυναμικότητας. Παρά το διαρκές κυνηγητό του σκορ (έχανε στο ημίχρονο με 12), έτρεξε, πίεσε και «καβαντζάρισε» στο σκορ μόλις στην 4η περίοδο. Εκτός από τους δύο γνωστούς «πιτσιρικάδες», (Κυριακόπολος-Κουτρούλιας), οι οποίοι και ηγήθηκαν της ομάδας τους, με super δείκτη tendex (.703 και .716 αντίστοιχα), το μπάμ έγινε από τον Παπαδιονυσίου ο οποίος είχε το καταπληκτικό 4/5 σουτ από το τρίποντο. Πλην της γνωστής της front-line (Κένζο-Κανονίδης), η Λευκάδα δεν πήρε σημαντική βοήθεια στο σκοράρισμα από την περιφέρειά της, έχοντας έτσι πενιχρότατο απολογισμό (23-44), σε επίθεση και άμυνα αντίστοιχα, στο δεύτερο ημίχρονο. Παρόλα αυτά συνεχίζει να είναι υπο-ψήφια για τα play-offs.
Ψυχή, σκορ και θέαμα πρόσφερε η ομάδα του Ρεμεντέλα. Με φόντο τις τηλεοπτικές κάμερες το Ψυχικό κέρδισε, «ανέπνευσε» βαθμολογικά και έριξε από την κορυφή τους Κουμιώτες στη δεύτερη θέση. Έχοντας τέσσερις παίκτες με διψήφιο νούμερο πόντων, επιμένοντας στο γνωστό τους επιθετικό tranzition, και με ηγέτη τον Φ. Μοσχοβίτη παρέσυραν την ομάδα της Κύμης. Αξιομνημόνευτη επίσης είναι και η αθόρυβη παρουσία του Θ. Νίκου με τις 11 assists πάσες που γενναιόδωρα χάρισε. Πλην του Τουντζιαράκη, τα «βαριά» ονόματα της Κύμης (Καρινιάουσκας-Μιλοσεβιτς) υστέρησαν σημαντικά στην επίθεση, με αποτέλεσμα τους «πενιχρούς» 64 πόντους.
Παιχνίδι με τα match-ups στα βουνά των Πεύκων. Δύο ομάδες με διαφορετικούς στόχους η κάθε μία, παρουσίασαν ένα διαρκές παιχνίδι στρατηγικής, με τελικό νι-κητή τους φιλοξενούμενους (και πρωτοπόρους πια) Κερατσινιώτες. Οι τελευταίοι βάλανε από την αρχή τη μπάλα εντός ρακέτας προσπαθώντας να εκμεταλλευτούν τα ψηλά και βαριά κορμιά τους. Το πλεονέκτημα τους όμως αυτό αντιστρεφόταν στην άμυνα, όπου οι κοντύτεροι αλλά ταχύτεροι «μαχητές» τους «χτυπούσαν στα πόδια» καταστρέφοντας όλα τους τα close-outs, με αποτέλεσμα να προηγούνται με 7π στο ημίχρονο. Μέχρι το 38 λεπτό η συνάντηση ήταν αμφίρροπη. Από εκεί και πέρα, η καλύτερη ποιότητα των φιλοξενούμενων (κλέψιμο του Παπαμακάριου-τρίποντο του Παπαδόπουλου) έδωσαν νίκη και πρωτιά στο Φάρο. Παπαδόπουλος και Μάρουσιτς οι tonight-heroes και από τις δυο ομάδες.
Φτεροκοπάει ψηλότερα το Περιστέρι ψάχνοντας οξυγόνο σωτηρίας. Νέο του θύ-μα η σκληρή ομάδα της Ερυθραίας, τελικός απολογισμός η προσωρινή έξοδος από τον άμεσο υποβιβασμό. Προηγούμενοι μέχρι το 38’, με Γκίλχριστ από άλλο πλανήτη, και Πολυτάρχου να χαρίζει 10 assists, πήραν τη μια ακόμη συνεχόμενη νίκη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι, στερήθηκαν το μεγάλο τους όπλο την μεγάλη τους ευ-στοχία από την 6.75 (6-23), ενώ ο πολύ καλός ως τότε Σολωμός φάνηκε και μοιραίος στα τελευταία δευτερόλεπτα!
Η άμυνα κλειδώθηκε στα αποδυτήρια!. Δύο καθαρά επιθετικογενείς ομάδες, δια-σταύρωσαν ξίφη με νικητή τον γηπεδούχο. Ο τελευταίος είχε έναν Κυρίτση από τα παλιά (28π.), τον Καυκή να θυμίζει ξανά παίκτη από την Α1 και τον Α. Μιχάλογλου, να κάνει το come-back, όντας σχεδόν αλάνθαστος σε σουτ δυο πόντων. Στον αντίποδα, οι Βοιωτοί διέθεταν την «ιερά τετράδα» (Γκαγκαλούδη, Βουκαντίνοφ, Δημη-τριάδη & Μαχαίρα), με τους δυο ψηλούς τους να μαζεύουν σωρό τα «σκουπίδια» και τον ηγέτη τους Γκαγκαλούδη να πασάρει 8 συνολικά assists πάσες. Ακούστηκε ότι το παιχνίδι αυτό αποτέλεσε και το κύκνειο άσμα του coach στον πάγκο της ΑΕΛ.
Ελπίδα στο όνειρο φάνηκε να «ξαναδιεκδίκησε» η Βέροια απέναντι στον ισχυρό Εθνικό. Σ’ ένα παιχνίδι όπου «σπάσανε τα καλάθια», όπου η νίκη έπαιζε διαρκώς παιχνιδάκια, φλερτάροντας με αμφότερους τους αντιπάλους, ο Εθνικός φάνηκε ποιοτικότερος, παίρνοντας εν τέλει «βραχεία κεφαλή» και το ροζ φύλλο αγώνα. Ότοβιτς, Ναούμης, Εκονομόπουλος οι σκόρερ των γηπεδούχων, Τότσιος, Γκιζόγιαννης από τον Εθνικό. Σημαντικότατο το ρεκόρ του «βασιλέα των ριμπάουντς» Τ. Κασαμπαλή, ο οποίος κατέβασε τον εξωπραγματικό αριθμό των 20!!! Η συνέχεια αγχώδης και για τις δυο ομάδες.
Σαν να μην πέρασε μια μέρα. Το σύνηθες και εν πολλοίς επαναλαμβανόμενο σενά-ριο έλαβε χώρα ξανά στο γήπεδο του Α. Παύλου. Εκεί όπου η γηπεδούχος ομάδα, πάλεψε, έτρεξε, σκόραρε, αλλά…από ουσία… μηδέν. Άλλο ένα χαμένο παιχνίδι στον πόντο, άλλο ένα σκαλί προς το δρόμο της Β’ Εθνικής. Από την άλλη ο Προμηθέας διατήρησε ακέραιες τις ελπίδες του για συμμετοχή στα πολυπόθητα play-offs. Αξιοσημείωτο γεγονός η ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ απόδοση των Νησιώτη και Γερομιχαλού, οι οποίοι «χτύπησαν» την κάθε στατιστική κατηγορία, βγάζοντας μάλιστα ατομικά tendex για Όσκαρ.