Τετάρτη, 4 Μαΐου 2016

Άνετος, ωραίος και... 1-0

Αχιλλέας Μαυροδόντης

Ο Ολυμπιακός χωρίς να… ιδρώσει, πήρε την νίκη με 93-58 απάναντι στην ΑΕΚ και έκανε το 1-0 στην σειρά των ημιτελικών της Basket League.

Οι «Ερυθρόλευκοι» από την δεύτερη περίοδο και μετά δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς, με τον Σπανούλη να είναι εκείνος που έδωσε το έναυσμα για την εύκολη επικράτηση.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν ο Βασίλης Σπανούλης με 15 πόντους, ενώ για την ΑΕΚ οι 15 του Μαυροειδή δεν ήταν αρκετοί.

Από την αρχή της αναμέτρησης οι δύο ομάδες έδειξαν πως οι άμυνες θα έχουν τον πρώτο λόγο. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με ένα 4-0, όμως ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις και με τον Σπανούλη να κάνει ότι θέλει την άμυνα της «Ένωσης», πήρε το προβάδισμα και έκλεισε την πρώτη περίοδο με το σκορ στο 21-14.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο με το πόδι στο… γκάζι, ανεβάζοντας γρήγορα την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, την ώρα που η ΑΕΚ ήταν εξαιρετικά άστοχη. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν σταμάτησαν εκεί, ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο την διαφορά και κλείνοντας το ημίχρονο στο +22, 52-30, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να έχει δώσει χρόνο συμμετοχής και στους 12 παίκτες.

Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο με άσχημα ποσοστά. Η ΑΕΚ με οδηγό τον Μαυροκεφαλίδη μείωσε στους 13, όμως οι Πειραιώτες με ένα επιμέρους 11-2, ανέβασαν και πάλι την διαφορά πάνω από τους 20 και έκλεισε την Τρίτη περίοδο σε 70-48.

Στην τέταρτη περίοδο όλα είχαν κριθεί, με τον Ολυμπιακό να χαρίζει θέμα στους φιλάθλους που βρέθηκαν στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Οι Ερυθρόλευκοι τελικά πήραν την νίκη με +35, 93-58 και έκαναν το 1-0 στη σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 52-30, 70-48, 93-58.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 12, Παπαπέτρου 9, Σπανούλης 15 (2), Στρόμπερι 10 (1), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 7, Αγραβάνης, Μάντζαρης 8 (2), Ουόρικ 10, Χάκετ 6, Λοτζέσκι 7 (1), Παπανικολάου 9 (1).
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Σάκοτα 3, Χέρστον, Μιλόσεβιτς 6, Γκριν 8 (2), Μαυροκεφαλίδης 13, Κάρτερ 2, Μπράουν 3, Κατσίβελης, Καλαμπόκης 7 (1), Μαυροειδής 15, Μάικλ 1.