Κυριακή, 15 Μαΐου 2016

Πρωταθλήτρια Ευρώπης η ΤΣΣΚΑ! (101-96 την Φενέρ)

Σε έναν εκπληκτικό τελικό, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε της Φενέρμπαχτσε στην παράταση με 101-96 και κατέκτησε το τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης.

Το παιχνιδι ήταν εκπληκτικό, με την ΤΣΣΚΑ να βρίσκεται ακόμα και με 20 πόντους μπροστά και την Φενέρ να επιστρέφει, στέλντοντας το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί όμως η ΤΣΣΚΑ ήταν καλύτερη και έτσι το τρόπαιο πήγε στην Μόσχα, για πρώτη φορά μετά το 2008.

Πρώτος σκόρερ της ΤΣΣΚΑ ήταν ο Νάντο ΝτεΚολό με 22 πόντους, με τον Μίλος Τεόντοσιτς να προσθέτει ακόμα 19 πόντους και τον Κάιλ Χάινς 15. Για την Φενέρ ο Μπόμπι Ντίξον είχε 17π. με τους Ντοτόμε, Ούντοχ και Άντιτς να έχουν 16π. Ο Κώστας Σλούκας είχε 10 πόντους.

Ο Αγώνας

Από το ξεκίνημα του αγώνα οι δύο ομάδες έδειξαν πως το θέαμα θα είναι μεγάλο. Η ΤΣΣΚΑ πήρε μια μικρή διαφορά 5 πόντων, όμως το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους Ρώσους να είναι μπροστά μόλις με 2 πόντους χάρη στα ξεσπάσματα της Φενέρ.

Η δεύτερη περίοδος ήταν ένα πραγματικό σόου της ΤΣΣΚΑ. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη με τον Τεόντοσιτς να κάνει πραγματικά ότι θέλει την άμυνα των Τούρκων, πήγε  στο ημίχρονο με το συν 20, 50-30.

Με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου η Φενέρ με τον Σλούκα να κάνει μερικές καλές ενέργειες, προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, όμως οι πολλές χαμένες βολές δεν την το επέτρεψαν, με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει στο 69-53.

Η τέταρτη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στην Φενέρμπαχτσε! Ούντοχ, Άντιτς και Ντίξον έκαναν… γιο-γιο τα αμυντικά συστήματα της ΤΣΣΚΑ, ενώ ο Σλούκας με βολές λίγο πριν το τέλος έκανε το 83-81 για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Στο τέλος όμως η Χριάπα με φόλοου ισοφάρισε, ο Ούντοχ δεν μπόρεσε να δώσει την νίκη στην ομάδα του και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Η παράταση ξεκίνησε με τον Σλούκα να σκοράρει για τρεις. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, με την ΤΣΣΚΑ να είναι πιο συγκεντρωμένη στις βολές και τελικά πήραν την νίκη με 101-96 και μαζί το τρόπαιο της Ευρωλίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 30-50, 53-69, 83-83 (κ.α.), 96-101.
Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Χίκμαν 5, Ούντο 16(11 ριμπ.), Μαχμούτογλου, Άντιτς 16 (1), Μπογκντάνοβιτς 6, Σλούκας 10, Βέσελι 7, Κάλινιτς 3 (1), Ντίξον 17 (5), Ντατόμε 16 (3).
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 22 (1), Κουλάγκιν, Τεόντοσιτς 19 (3), Φριτζόν, Νίκολς, Τζάκσον 8, Κορόμπκοφ, Βοροντσέβιτς 11 (1), Χίγκινς 12 (2), Χριάπα 10 (2), Κουρμπάνοφ, Χάινς 15.