Σάββατο, 28 Μαΐου 2016

Η ΑΕΚ επέστρεψε στην 3η θέση!

Η ΑΕΚ επικράτησε του Άρη με 89-81, έκανε το 3-1 στη σειρά των μικρών τελικών και τελικά πήρε την 3η θέση της Basket League, πραγματοποιώντας το μεγάλο της στόχο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ΑΕΚ να παίρνει το προβάδισμα από νωρίς με επιθετικό εκφραστή τον Ντούσαν Σάκοτα. Η Ένωση κράτησε τα ηνία σε όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο την βρήκε προηγούμενη με 22-18, ενώ είχε περάσει μπροστά ακόμα και με επτά πόντους (22-15). Ο Σπύρος Μούρτος έπαθε διάστρεμμα στο πρώτο λεπτό του αγώνα και δε μπόρεσε να συνεχίσει.

Η δεύτερη περίοδος συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό με την Ένωση να διατηρεί το προβάδισμα και να το διευρύνει φτάνοντας ακόμα και στο +11 (41-30) με τον Μαλίκ Χέρστον να κάνει ακόμα ένα μεστό παιχνίδι. Ο Άρης μείωσε στο τέλος σε 43-39 και έδειξε να βρίσκει το μομέντουμ του αγώνα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να ανεβάζει ρυθμό και να κρατάει τη διαφορά στο +11 για σχεδόν όλη τη διάρκεια της 3ης περιόδου, παρά τις προσπάθειες του Άρη με τους Κοέν και Γουότερς. Οι Μαλίκ Χέρστον και ο Τζέι Κόβαν Μπράουν έκαναν ό, τι ήθελαν την άμυνα της ομάδας του Πρίφτη κι έτσι το 73-64 με το οποίο οι δύο ομάδες τελείωσαν την περίοδο έδειχνε απόλυτα φυσιολογικό σκορ.

Το φινάλε, όπως μας έχουν συνηθίσει οι δύο ομάδες, ήταν εντυπωσιακό. Ο Άρης πίεσε και με τον Μακ Νιλ να παίρνει φωτιά μείωσε στους έξι και έδειχνε να είναι ικανός για ακόμα ανατροπή. Ωστόσο, εκείνη τη στιγμή η κακοτυχία χτύπησε και πάλι τον Άρη, ο οποίος έχασε τον Γουότερς, που ήταν ο πρώτος σκόρερ του. Η ΑΕΚ με τους Χέρστον και Μιλόσεβιτς να παίρνουν τις προσπάθειες επιθετικά, διατήρησε το προβάδισμα και πήρε την νίκη, κάνοντας το 3-1.

Για την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Μαλίκ Χέρστον (24π.) και Κόβαν Μπράουν (22π.), ενώ από τον Άρη οι Γουότερς (17π.) και Μακ Νιλ (14π.).

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 43-39, 73-64, 89-81

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Παπαντωνίου 2, Σάκοτα 14 (1), Χέρστον 24 (2), Μιλόσεβιτς 7 (1), Κάρτερ 7 (1), Μπράουν 22 (4), Σαρικόπουλος, Κατσίβελης 2, Καλαμπόκης 6 (1), Μωραϊτης, Μαυροειδής 5 Έρικ.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 6, Πελεκάνος 3 (1), Τσούπκοβιτς 3 (1), Φλιώνης, Ουάιτ 16, Ουότερς 17 (3), Ζάρας 6 (1), Χάγκινς 3, Κοέν 10 (1), Μούρτος, Σίμτσακ 4, ΜακΝιλ 13 (1).