Κυριακή, 22 Μαΐου 2016

Σπανούλης μιλά, Ολυμπιακός κερδίζει! (68-66 τον Παναθηναϊκό)

Του Αχιλλέα Μαυροδόντη

Με «μπάζερ μπίτερ» του Σπανούλη ο Ολυμπιακός επικράτησε με 68-66 μέσα στο ΟΑΚΑ του Παναθηναϊκού και έκανε το 1-1 στη σειρά των τελικών.

Το παιχνίδι ήταν εκπληκτικό με τον Παναθηναϊκό στο τέλος να παίρνει ένα προβάδισμα 1 πόντου (66-65) με τρίποντο του Διαμαντίδη, όμως ο Σπανούλης απάντησε στα 8'' που απέμειναν με τρίποντο στην εκπνοή, δίνοντας την νίκη στην ομάδα του Πειραιά.

Ο κορυφαίος του Ολυμπιακού ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης με 20 πόντους, την ώρα που ο Σπανούλης πρόσθεσε 11π. Για τον Παναθηναϊκό μόνος διψήφιος ήταν ο Παππάς με 12.

Ο Αγώνας

Με την αρχή του πρώτου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα με ένα γρήγορο επιμέρους 7-2 χάρη στους Φελντίν και Γκιστ. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε κυρίως με τον Πρίντεζη, ο οποίος ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι εξαιρετικός, όμως οι «πράσινοι» συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα και έκλεισαν την περίοδο στο 14-11.

Με τον Αγραβάνη να σκοράρει για 3, ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα (19-20 12’), ενώ ο Λοτζέσκι ανέβασε την διαφορά στο +3. Παρόλα αυτά οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη με μπροστάρη τον Χαραλαμπόπουλο επανέκτησε το προβάδισμα, ενώ ανέβασαν και το διαφορά στο +5 (27-22 16’). Σε εκείνο το σημείο «μίλησε» ξανά ο Πρίντεζης για να μειώσει ο Ολυμπιακός, ενώ με τρίποντο του Παπανικολάου στην εκπνοή, το ημίχρονο έκλεισε στο 31-32 υπέρ της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Το προβάδισμα άλλαζε διαρκώς χέρια στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν εκατέρωθεν απαντήσεις. Η είσοδος του Χάντερ έδωσε στον Ολυμπιακό το καλό πικ εν ρόλ που ήθελε με τον Αμερικανό να σκοράρει συνεχόμενα καλάθια και να ανεβάζει την διαφορά. Οι «ερυθρόλευκοι» εκμεταλλευόμενοι την καλή κυκλοφορία της μπάλας, ανέβασαν την διαφορά και φτάσανε στο +6 (44-50 29’), με τον Παππά να μειώνει με δύο βολές στο 46-50 του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να προηγείται, παρότι ο Παναθηναϊκός έβρισκε λύσεις στην επίθεση του. Ο Πρίντεζης συνέχισε να είναι κομβικός βάζοντας ακόμα και ένα «πεταχτάρι» από τα 6μιση μέτρα, όμως οι «πράσινοι» κατόρθωσαν να πάρουν και πάλι το προβάδισμα με φόλοου κάρφωμα του Παππά (55-54 34’). Ο Ολυμπιακός επανέκτησε το προβάδισμα, όμως ο Παππάς δήλωσε και πάλι παρόν, κάνοντας με τρίποντο το 58-58 (35΄). Ο Σπανούλης σκόραρε 5 συνεχόμενους πόντους για να δώσει το προβάδισμα στον Ολυμπιακό και πάλι, με τους «ερυθρόλευκους» να διατηρούν το προβάδισμα μέχρι και το τελευταίο λεπτό. Εκεί μίλησε ο Δημήτρης Διαμαντίδης και με σουτ 3 πόντων έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό 8’’ πριν το τέλος. Τον τελευταίο λόγο όμως τον είχε ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος με τρίποντο με την εκπνοή έκανε το τελικό 66-68.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 31-32, 46-50, 66-68.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 7(1), Φώτσης 6(2), Ραντούλιτσα 3, Παππάς 12 (1), Φελντίν 6, Διαμαντίδης 8(1), Γκιστ 9, Καλάθης 8(1), Ουίλιαμς 5, Χάντερ 2.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 7, Παπαπέτρου, Σπανούλης 11(2), Στρόμπερι, Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης 20, Αγραβάνης 5(1), Μάντζαρης 7(1), Ουόρικ, Χάκετ 2, Λοτζέσκι 7, Παπανικολάου 9(1).