Κυριακή, 15 Μαΐου 2016

"Γλύκανε" τον πόνο της η Κουμπάν (75-85 την Λαμποράλ)

Με ένα ξέσπασμα στα πρώτα λεπτά του 4ου δεκαλέπτου η Λοκομοτίβ Κουμπάν «καθάρισε» το ντέρμπι με την Λαμποράλ κερδίζοντας με 75-85 και κατέκτησε την τρίτη θέση στο Final 4 του Βερολίνου.
Για τους νικητές που είχαν 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Σίγκλεντον, Κλαβέρ, Τζάνινγκ από 10 και Ζούμπκοφ 11) ξεχώρισαν οι Ντιλέινι και Μπρόκοφ με 21 πόντους έκαστος. Για την ομάδα του Περάσοβιτς που κατέλαβε την 4η θέση, κορυφαίος ήταν ο Άνταμς με 25 πόντους ενώ, 13 προσέθεσε ο Μπέρτανς. Ο Γιάννης Μπουρούσης, αντιμετωπίζοντας και ένα μικροπρόβλημα τραυματισμού στον αυχένα, σημείωσε 5 πόντους σε 18 περίπου λεπτά συμμετοχής.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού

Η Λαμποράλ έχοντας «καυτό» τον Μπέρτανς (2 τρίποντα) ξεκίνησε πιο εύστοχα το παιχνίδι και παίζοντας καλή άμυνα προηγήθηκε με 10-4 στο 4’ αλλά με δύο τρίποντα από Μπρόκοφ και Κλαβέρ η Λόκο ισοφάρισε σε 10-10. Μάλιστα, οι παίκτες  του Γιώργου Μπαρτζώκα πέρασαν μπροστά πρώτη φορά στο σκορ (12-13 στο 6ο λεπτό )με τον Μπρόκοφ να ξαναβρίσκει στόχο από τα 6.75. Ο Μπουρούσης στο 8’ «συνδέθηκε» πρώτη φορά με το καλάθι σκοράροντας  2/2 βολές και διαμόρφωσε το 14-13 υπέρ της Κούτσα. Παρόλα αυτά, η Λόκο έχοντας ηγέτη τον Σίγκλεντον έκλεισε το δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ με 16-20.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Μπουρούση να παίρνει το «όπλο» του για την Κούτσα, η οποία κάνοντας 8-2 σερί πέρασε μπροστά 24-22 για να «απαντήσει» με μεγάλο τρίποντο ο Ντιλέινι για το 24-25 στο 13’. Στην συνέχεια, οι ομάδες βρήκαν ρυθμό στην επίθεση πηγαίνοντας χέρι-χέρι στο σκορ με το 31-31 να  «σφραγίζει» τις προσπάθειες των παικτών 5 λεπτά πριν την ολοκλήρωση του 20λεπτου. Δεν άλλαξε κάτι δραματικά στον υπόλοιπο χρόνο, με το ντέρμπυ αλλά και το ωραίο μπάσκετ να συνεχίζεται και την Κούτσα να προηγείται με 2 πόντους (42-40) στο φινάλε του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Λαμποράλ διατηρούσε τα ηνία στα πρώτα λεπτά της περιόδου έχοντας ελαφρύ προβάδισμα ώσπου να έρθει ο Σίγκλεντον με 2/2 βολές και ο Μπρόκοφ για να βάλουν  μπροστά την Λόκο (46-49 στο 25’). Μάλιστα, η Ρωσική ομάδα διεύρυνε το προβάδισμα της στους 8 πόντους (46-54 στο 27’) για πρώτη φορά στο παιχνίδι με κύριο εκφραστή της στην επίθεση τον Μάλκολμ Ντιλέινι. Ο αμερικανός «killer» ανέλαβε πάλι δράση για το 50-59 στο 29’, το οποίο έφτασε ακόμα και στο 50-61 με 2 εύστοχες βολές του Ζούμπκοφ αλλά ο Άνταμς με δύσκολη προσπάθεια από τα 6.75 «υπέγραψε» το 53-61, που αναγραφόταν στον φωτεινό πίνακα μόλις, συμπληρώθηκαν 30 λεπτά αγώνα.

Ο Τζάνινγκ με 5 προσωπικούς πόντους και ο Ζούμπκοφ με τρίποντη «βόμβα» στις αρχές του τελευταίου και καθοριστικού δεκαλέπτου «εκτόξευσαν» την διαφορά στους  16 (53-69) βάζοντας  τις βάσεις για την επικράτηση της Κουμπάν. Προσπάθησαν οι παίκτες του Περάσοβιτς στην συνέχεια αλλά η Λοκομοτίβ είχε όλες τις απαντήσεις φτάνοντας την διαφορά μέχρι και τους 20 πόντους (65-85) με ωραία ατομική προσπάθεια του Ντιλέινι 3 λεπτά πριν από το τέλος. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τους Ρώσους να επικρατούν με 75-85 έναντι των Ισπανών και να κατακτούν την 3η θέση.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 42-40, 53-61, 75-85
Λαμποράλ Κούτσα (Περάσοβιτς): Τζέιμς 2, Πλάνινιτς 5, Χάνγκα 3, Μπουρούσης 5, Μπλάζιτς 8, Ιλ. Ντιόπ 4, Τίγι 7, Άνταμς 25 (6), Κορμπάτσο 3 (1), Μπερτάνς 13 (3).
Λοκομοτίβ Κουμπάν (Μπαρτζώκας): Ντιλέινι 21 (4), Σίγκλεντον 10, Ντρέιπερ 2, Κλαβέρ 10 (1), Μπίκοφ, Τζάνινγκ 10 (2), Μπαλάσοφ, Βορόνοφ, Ζούμπκοφ 11 (1), Μπρόκοφ 21 (4)