Δευτέρα, 30 Μαΐου 2016

Ο Σπανούλης τον έστεψε πρωταθλητή! (82-81 τον Ολυμπιακό)

Του Αχιλλέα Μαυροδόντη

Ο Ολυμπιακός με «μπάζερ μπίτερ» του Σπανούλη, πήρε την νίκη στην δεύτερη παράταση στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Παναθηναϊκό με 82-81 και στεύθηκε πρωταθλητής Ελλάδας.

Για να πάει το παιχνίδι στην δεύτερη παράταση χρειάστηκε το τρίποντο του Μάντζαρη στο τέλος του πρώτου εξτρά πεντάλεπτου.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ήταν ο Βασίλης Σπανούλης με 25 πόντους, με τον Χάντερ να έχει 14π. και τους Παπανικολάου και Μάντζαρη από 13π. Για τον Παναθηναϊκό ο Δημήτρης Διαμαντίδης στο τελευταίο παιχνίδι της καριέρας του είχε 15 πόντους, με τον Παππά να έχει 16π. και τον Γκιστ 15.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο συγκεντρωμένος το παιχνίδι και με όπλο την καλή του κυκλοφορία που οδήγησαν σε ελεύθερα σουτ, προηγήθηκε με 13-2 (4΄). Σε εκείνο το σημείιο ο Αργύρης Πεδουλάκης έριξε στο παρκέ τον Δημήτρη Διαμαντίδη, με τον αρχηγό των «πρασίνων» να σκοράρει 5 γρήγορους πόντους και να συμμαζεύει επιθετικά τον Παναθηναϊκό. Έτσι οι γηπεδούχοι σταδιακά μείωναν στο σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει στο 16-19.

Οι «ερυθρόλευκοι» με τον Χάκετ να σκοράρει έξω από την γραμμή των 6,75 ανέβασαν και πάλι στους 6 την διαφορά (16-22 11’). Ο Παναθηναϊκός στην πορεία πίεσε στην άμυνα και αξιοποιώντας στο έπακρο τον Παπαγιάννη, έτρεξε ένα επιμέρους 10-2 και πήρε το προβάδισμα με 26-24 (14΄). Στη συνέχεια παρότι οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ανέκτησαν το προβάδισμα με τον Σπανούλη (27-28 15’), το «τριφύλλι» πήρε πάλι τα ηνία και με τον Φώτση να απαντάει στο τρίποντο του Μάντζαρη λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα, πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 35-31.

Ο Ολυμπιακός μπήκε «καυτός» στο δεύτερο ημίχρονο και τρέχοντας ένα επιμέρους 13-2, πήρε το προβάδισμα και ανέβασε και την διαφορά στο +7 (37-44 24’). Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν ακόμα και στο +11 (39-50 5’) με τον Παπανικολάου να τρυπάει την άμυνα των αντιπάλων του. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε από εκείνο το σημείο με ένα δικό τους σερί 11-0 κάνοντας το σκορ 50-50 (29’), με τον Παππά να έχει 9 από τους 11 πόντους της ομάδας του σε αυτό το διάστημα. Στην τελευταία επίθεση του δεκαλέπτου ο Χάντερ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ μετά από το άστοχο σουτ του Σπανούλη και έγραψε το 50-52.

Ο Χαραλαμπόπουλος ισοφάρισε με την αρχή του δεκαλέπτου σε 52-52, όμως ο Αγραβάνης με τρίποντο απάντησε άμεσα για το 52-55. Οι «πράσινοι» με σερί 8-0 έκαναν το 60-55 (34’). Ο Ολυμπιακός και πάλι ισοφάρισε και παρότι οι γηπεδούχοι για ακόμα μια φορά πήραν προβάδισμα με 62-60(36’), ο Αγραβάνης με τρίποντο από τα 8 μέτρα έκανε το 63-62. Ο Γκιστ με μια βολή έκανε το 63-63, με τις δύο ομάδες να μένουν έτσι μέχρι το τέλος, όπου ο Σπανούλης δεν μπόρεσε να δώσει την νίκη στην ομάδα του, όπως έκανε στο 2ο τελικό. Έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο εξτρά πεντάλεπτο η μια κακή επίθεση διαδεχόταν την άλλη με τον πρώτο πόντο να τον πετυχαίνει ο Παππάς με βολή μετά από αντιαθλητικό φάουλ του Χάκετ. Η απάντηση ήρθε από τον Χάντερ με κάρφωμα για το 64-65. Στην επόμενη επίθεση ο Διαμαντίδης «πυροβόλησε» από τα 6,75 για το 67-65, με τον Σπανούλη να απαντάει άμεσα με τον ίδιο τρόπο (67-68). Και πάλι τρίποντο στην επόμενη επίθεση από τον Καλάθη για να κάνει το σκορ 70-68. Ο Σπανούλης αστόχησε στην επόμενη επίθεση και ο Φώτσης πήρε το ριμπάουντ και μαζί και το φάουλ που τον έστειλε στις βολές. Ο Έλληνας ψηλός είχε μια στις δύο, με τον Χάκετ να κερδίζει το φάουλ. Ο Ιταλός είχε 0-2, όμως με την «σφαλιάρα» στην μπάλα, την έστειλε στον Μάντζαρη ο οποίος έκανε το 71-71 και έστειλε το παιχνίδι στην 2η παράταση.

Στην δεύτερη παράταση ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εκμεταλευόμενος τον Γκιστ, με τον Αμερικανό να σκοράρει 6 πόντους, κάνοντας το 77-73. Ο Σπανούλης μείωσε με τον Καλάθη να απαντάει. Στο τέλος με το σκορ στο 81-79 Ο Σπανούλης είχε την μπάλα στα χέρια με τον Διαμαντίδη να τον παίζει άμυνα. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού όμως σκόραρε από τα 6,75, έκανε το 81-82 και έδωσε το πρωταθλημα στον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 35-31, 50-52, 63-63, 1ηπαρ.71-71, 2ηπαρ.81-82.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Χέινς, Χαραλαμπόπουλος 4, Φώτσης 6, Ραντούλιτσα, Παππάς 16, Φελντέιν 5, Διαμαντίδης 15, Γκιστ 15, Καλάθης 12, Παπαγιάννης 7, Ουίλιαμς 1, Χάντερ.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 14, Παπαπέτρου 3, Σπανούλης 25, Στρόμπερι, Μιλουτίνοφ 2, Αγραβάνης 8, Μάντζαρης 13, Ουόρικ, Χάκετ 4, Λοτζέσκι, Παπανικολάου 13, Αθηναίου