Πέμπτη, 19 Μαΐου 2016

Παναθηναϊκός...τίτλου! (83-81 στο ΣΕΦ τον Ολυμπιακό)

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος και πήρε το «διπλό» μέσα στο ΣΕΦ επί του Ολυμπιακού με 83-81 και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών.

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη πιέζοντας πολύ το πικ εν ρολ του Ολυμπιακού, κατάφεραν να δημιουργήσουν προβλήματα στην επιθετική του λειτουργία, ενώ ο Φώτσης με ένα τρίποντο… μαχαιριά 30’’ πριν το τέλος σφράγισε ουσιαστικά την νίκη για το «τριφύλλι».

Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Καλάθης με 16 πόντους, ενώ για τον Ολυμπιακό, ο Λοτζέσκι είχε 21.

Ο Αγώνας:

Με τον Καλάθη να είναι ο «εγκέφαλος» του Παναθηναϊκού στην αρχή του αγώνα, οι «πράσινοι» πήραν μια διαφορά 9 πόντων (8-17 7’). Για τον Ολυμπιακό μόνο ο Πρίντεζης ήταν από την αρχή της αναμέτρησης στο κλίμα του αγώνα, με τον υπαρχηγό των «ερυθρόλευκων» να έχει 10 πόντους στο δεκάλεπτο. Το τέλος της περιόδου βρήκε έτσι τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 24-15.

Ο Παναθηναϊκός με τον Φώτση να σκοράρει πήρε διαφορά 11 πόντων (26-15). Από εκείνο το σημείο και έπειτα όμως ο Ολυμπιακός βρίσκοντας λύσεις έξω από τα 6,75, κατάφερε να μειώσει το παιχνίδι στους 3 (33-30 14’). Οι Πειραιώτες δεν έμειναν εκεί καθώς με τον Πρίντεζη και τον Σπανούλη να παίρνουν πρωτοβουλίες, ισοφάρισε σε 37-37 (17’). Ο Παναθηναϊκός όμως αντέδρασε και με τον Φελντίν να σκοράρει με την λήξη του ημιχρόνου, πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 47-41.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερη παίζοντας με άψογο τρόπο το πικ εν ρολ. Έτσι η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ανέβασε την διαφορά στο +7 (50-43 23’). Ο Ολυμπιακός όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και βελτιώνοντας την άμυνα του, περιόρισε τον Παναθηναϊκό, ενώ τρέχοντας στο ανοιχτό γήπεδο πήρε το προβάδισμα με 56-56 (26) μετά από σχεδόν μισό αγώνα. Το «τριφύλλι» βρήκε κάποιες λύσεις και μείωσε εκ νέου, με το δεκάλεπτο όμως να κλείνει έχοντας τον Ολυμπιακό μπροστά με 62-61.

Ο Ολυμπιακός παρά το πρώτο σκοράρισμα του Παναθηναϊκού κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα με το σκορ να είναι 74-72 στο 37’. Κάπου εκεί οι «πράσινοι» έτρεξαν ένα γρήγορο 5-0 έκαναν το σκορ  74-77. Παρά τη μείωση του σκορ από τον Παπανικολάου, ο Φώτσης με τρίποντο… φωτιά έκανε το 76-80, για να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο ο Λοτζέσκι 20’’ πριν το τέλος (79-80). Το παιχνίδι από εκείνο το σημείο πήγε στην «ρουλέτα» των βολών, με τον Παναθηναϊκό να είναι ψύχραιμος και να παίρνει την νίκη καθώς στα τελευταία 10’’ ο Παπανικολάου κλείστηκε και δεν μπόρεσε να εκδηλώσει επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 41-47, 62-61, 81-83.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 6, Παπαπέτρου 9 (2), Σπανούλης 15 (2), Στρόμπερι, Μιλουτίνοβ 3, Πρίντεζης 17 (1), Αγραβάνης, Μάντζαρης, Χάκετ 6, Λοτζέσκι 21 (3), Παπανικολάου 4, Ουόρικ.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 4, Μποχωρίδης, Φώτσης 13 (3/3), Ραντούλιτσα 4, Παππάς 10 (1), Φελντέιν 15 (4), Διαμαντίδης 4 (1), Γκιστ 11, Καλάθης 16 (2), Χέινς, Ουίλιαμς 1, Χάντερ 5.