Παρασκευή, 13 Μαΐου 2016

"Ξόρκισε" τον δαίμονα η ΤΣΣΚΑ (88-81 την Λοκομοτίβ)!

Η επιστροφή της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στον τελικό της Euroleague, μετά από το "στοιχειωμένο" για αυτή 2012, είναι γεγονός! Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, παίζοντας εξαιρετικά στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα κέρδισε δίκαια με 88-81 την Λοκομοτίβ Κουμπάν και περιμένει τον αντίπαλο της στον μεγάλο τελικό της Κυριακής (15-5). Οι μοσχοβίτες νίκησαν πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ έχοντας σε τρομερή μέρα τον Ντε Κολό, ο οποίος έγινε μόλις, ο 5ος παίκτης που πετυχαίνει 30 πόντους ( 9/14 δίποντα,2/4 τρίποντα, 6/6 βολές και 4 ασσίστ) στην ιστορία των Final 4! Κοντά σε απόδοση τον ακολούθησαν και οι  Φριντζόν (13 πόντους) και Τεόντοσιτς (8 πόντους, 6 ασσίστ) Από την πλευρά των ηττημένων του Γιώργου Μπαρτζώκα, πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Ντιλέινι μετρώντας 26 πόντους (έχοντας 12/12 βολές αλλά και 1/7 δίποντα) ενώ, διακρίθηκε και ο Ντρέιπερ με 17 πόντους.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού

To παιχνίδι ξεκίνησε νευρικά και για τις δύο ομάδες με πολλά λάθη. Παρόλα αυτά,η ΤΣΣΚΑ βρήκε σκορ απο Ντε Κολό, Χίγκινς και Κουρμπάνοφ για το 7-0, το οποίο διεύρυνε στο 9-0 ο Χάινς με «παλικαρίσια» προσπάθεια, μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης. Η Λόκο, πέτυχε τους πρώτους της πόντους με ατομικές ενέργεια του Ντιλέινι (11-5 στο 5’) αλλά και των Τζάνινγκ, Ντρέιπερ ωστόσο, η ομάδα του Ιτούδη, με «όπλο» την καλή της άμυνα κατάφερε να διατηρήσει τα ήνια του αγώνα (17-11 στο 9’). Το δεκάλεπτο, που στιγματίστηκε από τα πολλά λάθη και των δύο ομάδων(5-5) ολοκληρώθηκε με την ΤΣΣΚΑ να κάνει ένα σερί 6-1 και να προηγείται με την μέγιστη διαφορά, 23-12.

Παρά το «μομέντουμ» που φάνηκε να αποκτά η ομάδα της Μόσχας, οι παίκτες του Μπαρτζώκαν ξεκίνησαν δυνατά το δεύτερο δεκάλεπτο με μεγάλα καλάθια από τον Ντρέιπερ, τα οποία σε συνδυασμό με δύο βολές από τον Ντιλέινι «ψαλίδισαν» το σκορ άμεσα σε 23-19 στο 12’ Οι τυπικά γηπεδούχοι, όμως «απάντησαν» με «αιχμή» τον μαχητικό Κάιλ Χάινς και με την καλή λειτουργία σε άμυνα και επίθεση εκτόξευσαν την διαφορά στο 38-25, 2 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Σε αυτά τα εναπομείναντα λεπτά, ακολούθησε διαγωνισμός τριπόντων απο Μπρόκοφ, Τζάνινγκ, Χριάπα και Τεόντοσιτς που «ζωγράφισαν» το 47-37 στον φωτεινό πίνακα με την συμπλήρωση των πρώτων 20 λεπτών.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον ΜVP της διοργάνωσης, Νάντο Ντε Κολό να σκοράρει εντός πεδιάς για δύο πόντους και τους Βοροντσέβιτς, Ντιλέινι(2 συνεχόμενα τρίποντα) να βρίσκουν στοχο από... πολύ μακριά για  το 52-43 στο 23’. Ο Κλαβέρ με δύο εύστοχες βολές μείωσε στους 7 (52-45) αλλά το δίδυμο Τεόντοσιτς-Ντε Κολό σκόραρε για 3 πόντους διαμορφώνοντας στο 58-45 στο 25’. Η Λόκο «έτρεξε» ένα σερί 9-2 ρίχνοντας την διαφορά κάτω από τους  10 πόντους (60-54) 2 λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου αλλά ο Ντε Κολό «έβαλε πλάτη» για την ομάδα του «στρατού» και την βοήθησε να παραμείνει σε θέση οδηγού στην λήξή της (68-59), η οποία σημαδεύτηκε από το buzzer-beater του Ντρέιπερ από τα 9 μέτρα.

Με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου, η ΤΣΣΚΑ έφερε την διαφορά ξανά σε διψήφια νούμερα (78-62 στο 33’) με τον Ντε Κολό να φτάνει τους 28 πόντους σε εκείνο το σημείο! Η ομάδα του Μπαρτζώκα, στα τελευταία λεπτά έκανε την ύστατη προσπάθεια μειώνοντας σε 82-75 στο 38’ και σε 84-77 στο 39. Μάλιστα, 44'' πριν το τέλος ο αλάνθαστος από την γραμμή των ελευθέρων βολών, Μάλκομ Ντιλέινι "έγραψε" το 84-79 αλλά τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει, καθώς δεν υπήρχε χρόνος και οι Μοσχοβίτες δίκαια θα διεκδικήσουν το πολυπόθητο τρόπαιο στον μεγάλο τελικό της Κυριακής (15/5) με το τελικό σκορ να είναι 88-81.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 47-37, 68-59, 88-81
ΤΣΣΚΑ Μόσχας(Ιτούδης):Ντε Κολό 30(2), Τεόντοσιτς 8(2), Φριτζόν 13(2), Νίκολς, Τζάκσον, Κορόμπκοφ, Βοροντσένιτς 9(3), Χίγκινς 7(1), Κουλάγκιν, Κριάπα 9(1), Κουρμπάνοφ 4, Χάινς 8
Λοκομοτίβ Κουμπάν(Μπαρτζώκας): Ντιλέινι 26(4), Σίγκλετον 6, Ράντολφ 13, Ντρέιπερ 17(3), Κλαβέρ 2, Μπίκοφ, Τζάνινγκ 7(1), Κουλούσκιν, Μπαλάσοφ, Βορόνοφ, Ζούμπκοφ, Μπρόκοφ 10(2)