Τρίτη, 10 Μαΐου 2016

Αν έχεις Χάκετ...διάβαινε (προς τελικό)

Ο Ολυμπιακός πήρε το μεγάλο διπλό μέσα στο ΟΑΚΑ επί της ΑΕΚ με 89-75, έκανε το 3-0 και πέρασε με «σκούπα» στον τελικό του πρωταθλήματος της Basket League.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου βρέθηκε ακόμα και με -17 πίσω στο σκορ. όμως με τον Χάκετ να δηλώνει παρόν, γύρισε το παιχνίδι, πήρε το προβάδισμα και τελικά και την νίκη.

Κορυφαίος για τους «Ερυθρόλευκους» ήταν ο Χάκετ με 18 πόντους, την ώρα που οι 17 πόντοι του Μπράουν δεν έφταναν για την ΑΕΚ.

Ο Ολυμπιακός με όπλο το τρίποντο πήρε το προβάδισμα στην αρχή του αγώνα με 13-6, όμως η ΑΕΚ με ένα σερί 13-0 πήρε κεφάλι και έκλεισε το δεκάλεπτο με το υπέρ της 21-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η «Ένωση» κυριάρχησε. Οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς έκαναν ότι ήθελαν τους «ερυθρόλευκους» και ήταν μπροστά με διψήφιες διαφορές σε όλη την περίοδο, για να κλείσει τελικά το ημίχρονο στο 41-31.

Η ΑΕΚ με την αρχή της επανάληψης προηγήθηκε ακόμα και με 17 πόντους (50-33 23’), όμως ο Ολυμπιακός ήταν εκεί. Οι Πειραιώτες βρήκαν λύσεις με τον Χάκετ να σκοράρει συνεχόμενους πόντους (είχε 14 σε αυτό το δεκάλεπτο) και μείωσαν στους 5  με ένα επιμέρους 18-4, με το τελικό σκορ της περιόδου να είναι 61-55.

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε για τα καλά και τρέχοντας ένα σερί 10-0, πέρασε μπροστά στο σκορ με 61-65. Από εκεί και πέρα οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έλεγξαν τον ρυθμό του αγώνα, έβρισκαν απάντηση σε κάθε καλάθι της ΑΕΚ και τελικά πήραν την νίκη με 75-89, «σκουπίζοντας» την ΑΕΚ με 3-0.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 41-31, 61-55
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Παπαντωνίου 2, Σάκοτα 9 (3), Χέρστον 10, Μιλόσεβιτς 7 (1), Μαυροκεφαλίδης 8, Κάρτερ 9 (1), Μπράουν 17 (2), Κατσίβελης 2, Καλαμπόκης 7, Μαυροειδής 4, Έρικ.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 6, Παπαπέτρου 9 (1), Σπανούλης 13 (3), Στρόμπερι, Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 11 (1), Αγραβάνης 8 (1), Μάντζαρης 6 (2), Ουόρικ, Χάκετ 18 (3), Λοτζέσκι 14 (1), Παπανικολάου 4.