Τετάρτη, 25 Μαΐου 2016

Το γύρισε και μείωσε ο Άρης!

Στο άδειο Αλεξάνδρειο λόγω της απόφασης του μεγαλομετόχου της ΚΑΕ Άρης, κ. Λάσκαρη να κρατήσει κλειστές τις πόρτες ως ένδειξη διαμαρτυρίας προς τις αποφάσεις των διαιτητών στο Game 2 της σειράς, ο Άρης κατάφερε να πετύχει την νίκη με 74-69 επί της ΑΕΚ και να μειώσει σε 2-1 τη σειρά στη μάχη για την 3η θέση της φετινής Basket League.

Το ματς στιγματίστηκε από τις απουσίες των Σάκοτα, Παπαντωνίου (ΑΕΚ) και Γουότερς, Ουάιτ (ΑΡΗΣ) λόγω απόφασης του Αθλητικού Δικαστή λίγες ώρες πριν την έναρξη του ματς. Οι απουσίες αυτές σε συνδυασμό με  εκείνες των Μαυροκεφαλίδη, Κατσίβελη και Χάγκινς, έδωσαν την ευκαιρία σε νέους παίκτες να κάνουν την εμφάνισή τους. Οι Μωραίτης και Τσαλμπούρης από την ΑΕΚ και ο Φλιώνης από τον Άρη, είδαν τους προπονητές τους να τους εμπιστεύονται ρίχνοντάς τους στο παρκέ.

Η πρώτη περίοδος έκλεισε με την ΑΕΚ να βρίσκεται μπροστά με ένα καλάθι και σκορ 18-16, παρόλο που ο Άρης είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου. Με τον Μιλόσεβιτς και τον Μπράουν να τραβούν το κουπί επιθετικά η Ένωση κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ και στο τέλος να περάσει μπροστά, εκμεταλλευόμενη κυρίως τα άσχημα ποσοστά των γηπεδούχων από τα 6,75μ.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την Ένωση να πραγματοποιεί ένα γρήγορο 0-7 και να διαμορφώνει το σκορ σε 16-25. Ο Άρης απάντησε με ένα δικό του 5-0, αλλά η εξαιρετική εμφάνιση του Μαλίκ Χέρστον τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά (4 μπλοκ), διατήρησε το Δικέφαλο στα ηνία του παιχνιδιού. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 30-36. Χαρακτηριστικό του πρώτου μέρους τα 14 συνεχόμενα άστοχα σουτ τριών πόντων του Άρη (1/15), τα 11 επιθετικά ριμπάουντ των γηπεδούχων, αλλά και τα μόλις 2 λάθη έναντι 12 της ΑΕΚ, τα οποία όμως και δεν εκμεταλλεύτηκαν.

Η 3η περίοδος κύλησε περίπου όπως η 2η με τον Χέρστον να κουβαλάει επιθετικά την ΑΕΚ και να την βάζει μπροστά μέχρι και με 14 πόντους (40-54). Από εκεί και πέρα η άμυνα ζώνης που χρησιμοποίησε ο κόουτς Πρίφτης, σταμάτησε επιθετικά την Ένωση με αποτέλεσμα ο Άρης να τελειώσει το δεκάλεπτο με σερί 9-0 και μειώνοντας τη διαφορά στους 5 πόντους (49-54).

Η 4η περίοδος ήταν εκείνη που ήρθε να επιβεβαιώσει τον κανόνα της σειράς, αυτόν των ανατροπών. Ο Άρης συνεχίζοντας να παίζει ζώνη και να μην επιτρέπει στην ΑΕΚ να κάνει το παιχνίδι της ανέτρεψε τη διαφορά των 14 πόντων φτάνοντας να περάσει μπροστά με 62-59. Από εκεί και πέρα η Ένωση δεν κατάφερε να επανέλθει  στο σκορ, αλλά ούτε να προσαρμοστεί στην ζώνη κι έτσι οι «κίτρινοι» έφτασαν στην νίκη με 74-69 και επιμέρους σκορ περιόδου 25-15!

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Βασίλης Σίμτσακ που πραγματοποίησε νταμπλ-νταμπλ με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Μακ Νιλ πρόσθεσε 15π, 8 ριμπάουντς και 8 ασίστς.

Για την ΑΕΚ ξεχώρισε ο Μαλίκ Χέρστον με 16 πόντους και εξαιρετική στατιστική, ενώ άλλους 18π. πρόσθεσε ο Κάρτερ και 14π. ο Μπράουν.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-18, 30-36, 49-54, 74-69.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 6 (2), Δήμας, Πελεκάνος 2, Τσούπκοβιτς 7, Φλιώνης 2, Δίπλαρος, Ζάρας 6, Κοέν 11, Μούρτος 3, Σίμτσακ 22 (10 ριμπ.), ΜακΝιλ 15 (8 ριμπ., 8 ασίστ, 1 τρ.).

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Καμαριανός, Χέρστον 16 (2), Μιλόσεβιτς 8 (13 ριμπ, 2 τρ.), Κάρτερ 18 (4), Μπράουν 14 (2), Σαρικόπουλος, Καλαμπόκης 5, Μωραϊτης, Μαυροειδής 2, Τσαλμπούρης, Έρικ 6.