Τρίτη, 24 Μαΐου 2016

ΚΥΜΗ: Mission Completed!!!

H «εξάστερη» ομάδα του Β. Μπρατσιάκου ζει πλέον το όνειρό της, μετά την ολο-κλήρωση της επίτευξης της ανόδου της στην Basketball League. Κερδίζοντας το αντίπαλο δέος, τον Φάρο Κερατσινίου, η ομάδα της Κύμης έχει πλέον το δικαίωμα να ονειρεύεται και τον coach να σχεδιάζει την επόμενη ημέρα. Από την αρχή του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι άρχισαν να δείχνουν σημάδια για το “who will be the boss”! Πρωτοτυπώντας και αλλάζοντας τακτική, οι ευβοιώτες έδωσαν την σκυτάλη από την αξιόλογη front-line τους στην «δαιμονισμένη» της περιφέρεια. Μιλόσεβιτς-Kariniaouskas αποτέλεσαν το δίδυμο φωτιά που τα έκανε όλα: Σουτ, ριμπάουντ, σκορ, assists. Παρά την φαινομενική ισορροπία δυνάμεων του 1ου ημιχρόνου (λόγω ισοπαλίας), η δυναμική των γηπεδούχων φάνηκε από την αρχή της επανάληψης, όπου υποχρεώνοντας τους αντιπάλους τους σε ένα 6λεπτο περίπου black-out, έτρεξαν ένα επιμέρους 13-0. Από τους Κερατσινιώτες, το “one-man-show” του συγκινητικού Λιακόπουλου (21π, 4/6, 4/11, 3/5, 7ρ.), συνεπικουρούμενου από τον Β.Καράμπουλα (δεν είναι τυχαίες οι άνοδοι που έχει πετύχει), δεν μπόρεσε να αποτελέσει βάση επιτυχίας, καθότι υστέρησαν άλλα βασικά τους ατού.
Είναι τρελοί-τρελοί οι… Παγκρατιανοί! Κάνοντας την ανατροπή του αιώνα, οι παίκτες του Καλαμπάκου, επέστρεψαν (κάλυψαν χάσμα 17π.), πήγαν στην παράταση την AΕΛ, κέρδισαν με διαφορά, και…επιλέγουν την συμμετοχή τους στα play-offs. Από την άλλη, η άλλοτε ομάδα «φονέας-γιγάντων» της Λειβαδιάς, μπαίνει σε περιπέτειες σχετικά με την άμεση παραμονή της, καθότι απαιτείται συνδυασμός δύσκολων αποτελεσμάτων γι’ αυτό. Με Τ.Κουτρούλια να κάνει κυριολεκτικά πλάκα σε όλους (πέτυχε tendex 1.215!!!), βλέποντας σαν «κρασοβάρελο» το αντίπαλο καλάθι (28π), τους Σαχπαζίδη, Μοτσενίγκο, Παπαδιονυσίου να «πυροβολούν» κατά βούληση, δεν έχασαν την ευκαιρία που τους δόθηκε. Από την άλλη, η «ιερά τριάς» των γηπεδούχων (Voukandinov, Δημητριάδης, Μαχαίρας) δεν στάθηκε αρκετή για την επίτευξη του σημαντικού αποτελέσματος. Η συνέχεια στο επόμενο επεισόδιο.
Ο Ηρακλής πέτυχε την δεύτερη τη τάξει ανατροπή της ημέρας. Νίκη-ανατροπή (και πιθανότατα αποφυγή των play-outs) πέτυχε ο Γηραιός επί του Προμηθέα (του οποίου μάλλον του έχει πάρει τον αέρα). Παρά την επιβλητική διαφορά των 22π στην αρχή της 3ης περιόδου, οι «γηραιοί» πίεσαν, σκόραραν με μεγάλα σουτ, φτάνοντας το σκορ στον πόντο στο 45-44. Από εκεί και πέρα, έχοντας τον πρώτο λόγο και το ψυχολογικό πλεονέκτημα, κατάφεραν να πάρουν μια λυτρωτική νίκη. Από τον Ηρακλή, κορυφαίοι οι «μπόμπερ» τους Α. Αποστολίδης και Σ. Γκιουλέκας. Ο πρώτος μάλιστα πιέζοντας ασφυκτικά στην άμυνα υποχρέωσε τον αντίπαλό του Τσάμη σε φτωχή επιθετική συγκομιδή. Από τους πατρινούς ξεχώρισε ο πάντα φιλότιμος Ν. Πέττας.
Ομάδα-ασανσέρ η Λευκάδα, έχασε την ευκαιρία να «κλειδώσει» από τώρα τα play-offs. Σένα κακό επιθετικά παιχνίδι, όπου τα καλάθια έμπαιναν με το σταγονόμετρο, το Περιστέρι κατάφερε να πάρει ένα σημαντικότατο βαθμό, αφήνοντας την Λευκάδα στην αναμονή για μια ακόμη εβδομάδα. «Ιπτάμενος» Gilchrist (18π-10ρ) από τους αθηναίους, Καρύδας-Κανονίδης από τους νησιώτες. Η συνέχεια ενδιαφέρουσα και για τις δύο ομάδες, στην αυλαία της κανονικής περιόδου.
Πέρασε από την Ερυθραία ο Εθνικός. Κερδίζοντας την Ερυθραία στο «σπίτι» της και ελπίζοντας σε νίκη το άλλο Σάββατο, ο Εθνικός προσπαθεί να καπαρώσει την προνο-μιούχο 3η θέση των μπαράζ ανόδου. Με επιθετικό πλουραλισμό (Βασιλόπουλος, Γκιζόγιαννης, Μαγκουνής) δεν αντιμετώπισαν κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα-κυρίως στην επανάληψη. Από τους γηπεδούχους, φωτεινή εξαίρεση συνέχισε πάλι να αποτελεί ο ανανεωμένος Γ. Προδρόμου (8/10, 4/9).
Νίκη γοήτρου κατάφερε ο Δούκας. Κερδίζοντας το πάντα φιλότιμο και ήδη υποβιβασμένο Πευκοχώρι (πάλι απώλεσε την νίκη στο νήμα), ο Δούκας απλά σκαρφάλωσε λίγο ψηλότερα στην βαθμολογία.