Πέμπτη, 26 Μαΐου 2016

O «Kill Bill» μίλησε και πάλι! (77-72 vid)

Του Αχιλλέα Μαυροδόντη
Ο Ολυμπιακός μετά από ένα εκπληκτικό παιχνίδι που βρέθηκε ακόμα και με 7 πόντους πίσω, πήρε την νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό με και έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών.

Οι «ερυθρόλευκοι» καθάρισαν το παιχνίδι στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν με ένα σερί 12-0 πήραν το προβάδισμα, ενώ στη συνέχεια ο Σπανούλης με τρίποντο «μαχαιριά», τελείωσε την υπόθεση νίκη Σε αυτό το σημείο του αγώνα ο Αρχηγός του Ολυμπιακού είχε 11 πόντους.

Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό ήταν οι Σπανούλης με 22π. και Λοτζέσκι με 16π. Για τον Παναθηναϊκό ο Φελντίν είχε 17 και ο Καλάθης 15.

Ο Αγώνας:
Με το ΣΕΦ να είναι πραγματικό…καμίνι, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και χτυπώντας κοντά στο καλάθι έκανε γρήγορα το σκορ 8-2(3’). Οι «πράσινοι» αντέδρασαν και βρίσκοντας λύσεις έξω από τα 6,75 έτρεξαν ένα σερί 8-0 και έκαναν το σκορ 8-10(5). Με τον Ολυμπιακό να μένει άποντος για σχεδόν 4 λεπτά, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη συνέχισε να κρατά τα ηνία στο σκορ και τελικά έκλεισε την περίοδο με το υπέρ της 21-17.

Με τον Λοτζέσκι να σκοράρει 5 σερί πόντους ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα με 22-21(11΄). Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου πήραν μια διαφορά 6 πόντων (14’) με τον Χάκετ να σκοράρει και να παίρνει και το φάουλ, όμως το «τριφύλλι» με ένα σερί 5-0 μείωσε στον πόντο (32-31 15’). Οι Πειραιώτες δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ με τους φιλοξενούμενους στο 8’ να ανακτούν το προβάδισμα με τον Φελντίν και περνώντας την μπάλα κοντά στο καλάθι να παίρνουν προβάδισμα 5 πόντων (44-39 19’). Τελικά το ημίχρονο τελείωσε με το σκορ στο 44-41.

Το προβάδισμα άλλαζε διαρκώς χέρια στο τρίτο δεκάλεπτο με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ, με τον μεν Παναθηναϊκό να έχει τον Παπαγιάννη και τον Καλάθη να τον οδηγούν στο σκορ σε αυτό το σημείο και τον δε Ολυμπιακό τον Χάκετ και τον Λοτζέσκι. Ο Παναθηναϊκός με τον Παππά και τον Φελντίν να παίρνουν πρωτοβουλίες πήρε μια διαφορά 4 πόντων (54-58 28’), με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να απαντήσει. Οι «πράσινοι» έκλεισαν τους διαδρόμους και δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους το «εύκολο καλάθι» και έτσι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +5, 62-57.

Οι δύο ομάδες σκόραραν μόλις από 2 πόντους η καθεμία στα πρώτα 3 λεπτά της τέταρτης περιόδου με το σκορ να είναι 59-64 στο 33’. Οι «πράσινοι» ανανέωσαν πολλές επιθέσεις και αυτό τους έδωσε το δικαίωμα να ανεβάσουν και την υπέρ τους διαφορά (66-59 34’), όμως ένα σερί 7-0 του Ολυμπιακού έφερε και πάλι το παιχνίδι στο μηδέν (66-66 37’). Για ακόμα μια φορά ο αρχηγός του Ολυμπιακού δήλωσε παρόν και με δικό του τρίποντο το σκορ έγινε 69-66, με το σερί αν ανεβαίνει στο 10-0. Το σερί ανέβηκε ακόμα περισσότερο (12-0 71-65 38’) και παρότι ο Παναθηναϊκός μείωσε με 2 βολές, ο Σπανούλης ήταν και πάλι εκεί και με ακόμα ένα τρίποντο ανέβασε την διαφορά και «καθάρισε» το ματς. Τελικό σκορ 77-72.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 41-44, 57-62, 77-72.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 7 (1), Σπανούλης 22 (3), Μιλουτίνοφ 4, Πρίντεζης 3, Μάντζαρης 2, Χάντερ 7, Στρόμπερι 5 (1), Αγραβάνης 2, Ουόρικ, Χάκετ 9, Λοτζέσκι 16 (3), Παπανικολάου.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 8, Φώτσης 3 (1), Φελντέιν 17 (3), Καλάθης 15 (1), Χάντερ 2, Ραντούλιτσα, Παππάς 4, Διαμαντίδης 10 (1), Γκιστ 2, Παπαγιάννης 9, Ουίλιαμς 2, Χέινς.