Δευτέρα, 6 Ιουνίου 2016

Και πώς να το χάσουν; (110-77 τους Καβς και..2-0 οι Γουόριορς)!

του ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΤΣΕΡΠΕ

Σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε...παράσταση για ένα ρόλο, οι Γουόριορς "διέλυσαν" με 110-77 τους Καβαλίερς και "έγραψαν" το 2-0 στην σειρά των τελικών.
Οι πρωταθλητές που υπερασπίστηκαν την έδρα τους περίφημα, προχωρώντας σε εύκολες επικρατήσεις στα πρώτα αυτά παιχνίδια, αντιμετώπισαν πρόβλημα μόνο μέχρι 15' της αναμέτρησης. Από εκείνο το σημείο και μετά, πάτησαν...γκάζι (σερί 20-2 στην β' περίοδο) και έφτασαν πολύ εύκολα στην νίκη.
Για τους νικητές ξεχώρισε ο Ντέιμοντ Γκριν που "οργίασε" (28π, 7ριμπ, 5ασ)δείχνοντας τον...δρόμο στους συμπαίκτες του. Πολύ καλή παρουσία είχαν επίσης, οι Στέφεν Κάρι (18π, 9ριμπ, 5ασ) και Κλέι Τόμπσον (17π, 5ασ). Για τους Καβς δεν έφτανε ο Λεμπρόν Τζέιμς που μέτρησε 19 πόντους με 8 ριμπάουντ και 9 ασσίστ (αλλά και 7 λάθη). Από κοντά στο σκοράρισμα τον ακολούθησαν οι Κάιρι Ίρβινγκ (10π) και Ρίτσαρντ Τζέφερσον (12π).
Η σειρά πλέον, μεταφέρεται στο Κλίβελαντ.

Ο αγώνας

Οι Καβς ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι προηγούμενοι με 4-0 στο 2' αλλά οι πρωταθλητές ισορρόπησαν ξεπερνώντας την αρχική τους νευρικότητα. Οι δύο ομάδες, έχοντας άσχημα ποσοστά στα σουτ, πήγαιναν χέρι - χέρι στο σκορ στην υπόλοιπη διάρκεια της πρώτης περιόδου, η οποία έληξε με 19-21 υπέρ των φιλοξενούμενων.

H δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με την παρέα του Λεμπρόν Τζέιμς να διευρύνει το προβάδισμα της (26-22) αναγκάζοντας τον Κερ να καλέσει άμεσα τάιμ άουτ. Άμεσα, οι Γουόριος επανήλθαν μειώνοντας σε 28-27 και ήταν η σειρά του Λου να φωνάξει κοντά του τους παίκτες του. Το παιχνίδι στα επόμενα λεπτά, απέκτησε τον ρυθμό που του έλειπε στο πρώτο δωδεκάλεπτο με τις δύο ομάδες, ιδιαίτερα το Γκόλντεν Στέιτ, να "συνδέονται" πιο εύκολα με το αντίπαλο καλάθι. Ένα κρεσέντο όμως, του Γκριν με βοήθειες από Κάρι, Τόμπσον έδωσε το μεγαλύτερο προβάδισμα (42-30) στο 19' για τους γηπεδούχους, οι οποίοι φάνηκε να γίνονται το αφεντικό του παιχνιδιού. Χαρακτηριστικά, από το 28-22 που βρέθηκαν πίσω στο 14' έτρεξαν σερί 20-2 μέσα σε 5'! Η διαφορά αυξήθηκε ακόμα και στους 15 πόντους (37-52) 2' πριν το ημίχρονο, αλλά το Κλίβελαντ πραγματοποιώντας ένα "ξέσπασμα" 7-0 πήγε στην ανάπαυλα όντας στο -8 (52-44).

Με καλάθι του Ίρβινγκ οι Καβς πλησίασαν στους 6 (52-46) στην εκκίνηση του 3ου δωδεκαλέπτου ωστόσο, ο Κάρι έδωσε ανάσα στην ομάδα του με σουτ τριών πόντων που διαμόρφωσε το 55-46 στο 26'. Η διαφορά έφτασε τους 14 πόντους (67-53) στο 30' για τους πρωταθλητές με καλάθια από Τόμπσον και Μπαρμπόσα, με την επίθεση των φιλοξενούμενων να αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα. Τελικά, η απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες όχι μόνο δεν μειώθηκε αλλά αυξήθηκε με τον Ντρέιμοντ Γκριν να κάνει...όργια, στους 20 πόντους (82-62), σκορ το οποίο αναγραφόταν στον φωτεινό πίνακα με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου.

Το πάρτι καλά κρατούσε στο 4ο δωδεκάλεπτο με την διαφορά να "αγγίζει" τους 33 πόντους (97-64) στο 42'! Tίποτα φυσικά, δεν θα μπορούσε να αλλάξει στην συνέχεια ( η διαφορά έφτασε και τους 34 40'' πριν το τέλος) με το τελικό σκορ της νίκης των Γουόριορς να είναι 110-77 και τους πρωταθλητές να απέχουν πλέον, δύο νίκες από το back to back!

Τα δωδεκάλεπτα: 19-21, 52-44, 82-62, 110-77