Παρασκευή, 17 Ιουνίου 2016

Ολοταχώς για να "γράψουν" ιστορία οι Κάβς....(115-101 τους Γουόριορς και στο 3-3 η σειρά)!

του ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΤΣΕΡΠΕ

Μεγάλη νίκη πέτυχαν οι Κλίβελαντ Καβαλίερς επικρατώντας με 115-101 των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς και ισοφάρισαν την σειρά των τελικών σε 3-3! Οι Καβς μάλιστα, έγιναν η 3η ομάδα στην ιστορία του ΝΒΑ που έστειλε σειρά τελικών στο Game 7 ανατρέποντας το εις βάρος της 3-1 και πλέον, θέλει να αφήσει...εποχή φέρνοντας "τούμπα" τα πράγματα, κάτι που δεν έχει καταφέρει ποτέ καμία ομάδα!

Οι γηπεδούχοι, που είχαν πιο εύκολο έργο από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ, έδειξαν από την αρχή τις διαθέσεις τους πραγματοποιώντας μια ονειρική πρώτη περίοδο αμυντικά και επιθετικά που έβαλε τα θεμέλια για την σπουδαία νίκη τους. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στους 7 πόντους στις αρχές του 4ου δωδεκαλέπτου αλλά στην συνέχεια, κατέρρευσαν εκ νέου.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς πραγματοποίησε μια ακόμα μυθική εμφάνιση και με 41 πόντους, 8 ασσίστ, 11 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 3 τάπες και 1 λάθος ηγήθηκε της προσπάθειας της ομάδας του. Από κοντά τον ακολούθησαν οι Κάιρι Ίρβινγκ (23 πόντους) και Τρίσταν Τόμπσον (15 πόντους και 16 ριμπάουντ).
Για τους ηττημένους, ο Στεφ Κάρι είχε 30 πόντους (αποβλήθηκε όμως, για πρώτη φορά στην καριέρα του) ενώ, 25 προσέθεσε ο Κλέι Τόμπσον, ο οποίος ωστόσο, είχε αρκετές κακές επιλογές στον αγώνα. Πολύ θετικός ήταν ο Λεάντρο Μπαρμπόσα με 14 πόντους.

Έτσι, η σειρά πάει σε 7ο παιχνίδι όπου θα διεξαχθεί στην Oracle Arena και εκεί θα κριθεί ο τίτλος του πρωταθλητή.

Ο αγώνας

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση προηγούμενοι με 6-0 στο 3' αναγκάζοντας τον Στιβ Κερ να καλέσει εσπευσμένα το πρώτο του τάιμ άουτ. Οι Γουόριορς μετά από 5' αγώνα σκόραραν με τον Γκριν για το 8-2 αλλά η παρέα του ΛεΜπρόν πάταγε εμφανώς καλύτερα (16-7 στο 7'). Η διαφορά έφτασε και τους 13 (20-7 στο 8') με τους Καβαλίερς να είναι το απόλυτο αφεντικό της συνάντησης σε αυτά τα πρώτα λεπτά της. Με την τριπλέτα Τζέιμς, Τζέφερσον και Ίρβινγκ να βρίσκει τον δρόμο για το καλάθι, το 31-9 ήταν γεγονός στο 11ο λεπτό την ίδια ώρα που οι φιλοξενούμενοι αδυνατούσαν να μπουν στο "πνεύμα" του παιχνιδιού. Τελικά, το πρώτο δωδεκάλεπτο έκλεισε με 31-11 υπέρ του καταιγιστικού Κλίβελαντ. Οι 11 πόντοι των "πολεμιστών" στην πρώτη περίοδο αποτελούν την χειρότερη επίδοση τους στην χρονιά.

Μια τρίποντη "βόμβα" του Ίρβινγκ έφερε πρώτη φορά την διαφορά στους 21 πόντους αλλά ο Κάρι απαντώντας με το ίδιο νόμισμα διαμόρφωσε το 34-16 στο 13'. Το Γκόλντεν Στέιτ "ροκάνισε" την διαφορά στους 14 (43-29 στο 17') αλλά στην αμέσως επόμενη επίθεση ο ΛεΜπρόν πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο για το +17. Παρόλα αυτά, οι πρωταθλητές είχαν βρει ρυθμό στην άμυνα τους και με τον Τόμπσον να σκοράρει πλησίασαν στους 13 (46-33 στο 18'), κάτι που ώθησε τον Τάιρον Λου να φωνάξει τους παίκτες του κοντά του. Με ηγέτη τον Κάρι όμως, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν περισσότερο την απόδοση τους ρίχνοντας την διαφορά κάτω από τους 10 (46-38 στο 19'). Οι γηπεδούχοι "απήντησαν" με σερί 8-0 και η διαφορά "εκτοξεύθηκε" πάλι στους 16 (54-38 στο 22'). Έτσι, η ανάπαυλα του ημιχρόνου βρήκε το Κλίβελαντ να οδηγεί στο σκορ με 59-43 απέναντι στους "πολεμιστές".

Μετά από δύο λεπτά παιχνιδιού στην τρίτη περίοδο, οι Κάβς με ένα σερί 6-0 έφτασαν την διαφορά στους 22 πόντους αλλά ο Κάρι με ένα ακόμα τρίποντο "έγραψε" το 65-46 στο 27'. Ο Λοβ με τρίποντο από την γωνία έκανε το 70-46 για να ακολουθήσει ένα μικρό "ξέσπασμα" 5-0 για τους Γουόριορς (70-51 στο 29'). Με 8 σερί πόντους του Κλέι Τόμπσον στο τελευταίο λεπτό, οι Γουόριορς μείωσαν στο 80-71 που αναγραφόταν στον φωτεινό πίνακα με την ολοκλήρωση 36 λεπτών αγώνα.

Με διαδοχικούς πόντους του Τζέιμς, οι γηπεδούχοι πήγαν πάλι την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (84-71 στο 37') αλλά λίγο αργότερα ο Κάρι με σουτ από τα 6.75 μείωσε στους 8 (84-76 στο 39'). Ο Μπαρμπόσα μάλιστα, με δικό του τρίποντο έκανε το 86-79 ωστόσο,ο Τζέιμς έδωσε ξανά "ανάσα" στην ομάδα του (90-79 στο 41'). Ο ηγέτης του Κλίβελαντ είχε πληθωρική παρουσία και αποτελούσε τον κύριο λόγο που οι Κάβς είχαν "μαξιλαράκι" 13 πόντων (99-86) στο 43'. Η τεχνική ποινή που χρεώθηκε για διαμαρτυρία ο Κάρι και στοίχισε την αποβολή του με 6 φάουλ ολοκλήρωσε το ιδανικό σκηνικό για την ομάδα του Λου. Το 105-87 που αναγραφόταν στον φωτεινό πίνακα 3:39' πριν το τέλος δεν μπορούσε να ανατραπεί. Τελικό σκορ 115-101 και πλέον, στην έδρα των Γουόριορς θα κριθεί το δακτυλίδι του πρωταθλητή.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-11, 59-43, 80-71, 115-101