Πέμπτη, 9 Ιουνίου 2016

"Οργισμένη" απάντηση από τους Καβαλίερς...( 120-90 τους Γουόριορς και στο 2-1 η σειρά)!

του ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΤΣΕΡΠΕ

Σημάδια ζωής έδειξαν οι Καβαλίερς, οι οποίοι με εμφατικό τρόπο επικράτησαν των Γουόριορς με 120-90 και μείωσαν σε 2-1, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην σειρά των τελικών.

Οι γηπεδούχοι από την αρχή έδειξαν τις διαθέσεις τους μπαίνοντας πιο δυνατά στο παιχνίδι, χωρίς να απολέσουν το προβάδισμα σε κανένα σημείο του αγώνα. Σε μεγάλη βραδιά βρέθηκαν για τους νικητές οι ΛεΜπρόν Τζέιμς (32 πόντους, 11 ριμπάουντ, 6 ασσίστ), Κάιρι Ίρβινγκ (30 πόντους, 8 ασσίστ) και Τζέι Αρ Σμίθ (20 πόντους με 5/10 τρίποντα).

Από την άλλη πλευρά, το Γκόλντεν Στέιτ πραγματοποίησε μια πολύ άσχημη εμφάνιση πληρώνοντας την κακή βραδιά που βρέθηκε ο Στέφεν Κάρι, ο οποίος "ξύπνησε" αργά στην 3η περίοδο (μέχρι τότε είχε 2 πόντους, συνολικά 19 με 6 λάθη) και ο Κλέι Τόμπσον (10 πόντους), ο οποίος ταλαιπωρήθηκε και από πρόβλημα τραυματισμού στο γόνατο. Παράλληλα, ο Χάρισον Μπάρνς προσέθεσε 18 πόντους.

Ο αγώνας

Με φόρα ξεκίνησαν το παιχνίδι οι γηπεδούχοι και προηγήθηκαν γρήγορα με 9-0 στα πρώτα 2:30 αναγκάζοντας τον Κερ να καλέσει άμεσα τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι παρόλα αυτά συνέχισαν και στα επόμενα λεπτά να είναι άστοχοι με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει και στους 15 πόντους στο 7' (19-4) για το Κλίβελαντ που είχε βρει ρυθμό στην επίθεση, με το δίδυμο ΛεMπρόν-Ίρβινγκ να τα πηγαίνει περίφημα. Ειδικά ο Ίρβινγκ, είχε πάρει...φωτιά και με συνεχόμενους πόντους "έγραψε" το 33-13 στο τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου! Η ολοκλήρωση αυτής βρήκε τους Καβς απόλυτους κυρίαρχους του παιχνιδιού όντας σε θέση οδηγού με 33-16.

Οι "πολεμίστες" παρουσιάστηκαν περισσότερο αποφασισμένοι στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και μείωσαν την απόσταση (33-20 στο 14') με αποτέλεσμα, να έρθει η σειρά του Λου να καλέσει τους παίκτες του στον πάγκο. Το Γκόλντεν Στέιτ ωστόσο, πλησίασε ακόμα περισσότερο στους 9 πόντους (36-27 στο 16') με την είσοδο των Λίβινγκστον, Μπαρμπόσα αλλά και την αγωνιστική άνοδο του Μπάρνς να έχουν αλλάξει την εικόνα της ομάδας. Οι γηπεδούχοι όμως, βρήκαν τις κατάλληλες απαντήσεις καταφέρνοντας να διατηρούν την διαφορά σε διψήφια νούμερα την ώρα που οι φιλοξενούμενοι με "ξεσπάσματα" (48-41 στο 22') έμεναν μέσα στο παιχνίδι. Τελικά, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το Κλίβελαντ να διατηρεί τα ηνία της αναμέτρησης και να προηγείται με 51-43.

Με σερί 7-0 άρχισαν οι Καβαλίερς την τρίτη περίοδο εκτοξεύοντας ξανά την διαφορά στους 15 πόντους (58-43 στο 26'). Με ένα κρεσέντο του ΛεMπρόν μάλιστα, η διαφορά έφτασε και τους 22 πόντους (70-48 στο 30')! Παρά την "αφύπνιση" του Κάρι (σημείωσε 13 πόντους συνολικά στην περίοδο) δεν άλλαξε κάτι στην μορφή του αγώνα και το 89-69 που αναγραφόταν στον φωτεινό πίνακα με την λήξη του τρίτου δωδεκαλέπτου καθιστούσε τον Τζέιμς και την παρέα του ως το απόλυτο φαβορί για την νίκη.

Ο Σμιθ με τρίποντο διαμόρφωσε το 95-69 στο 38' με την βραδιά να εξελίσσεται σε ένα τεράστιο πάρτι για τους Καβς. Τίποτα φυσικά, δεν μπορούσε να αλλάξει στην συνέχεια (120-89 στο 47' η μέγιστη διαφορά)  με το τελικό σκορ να είναι 120-90 και το Κλίβελαντ να μειώνει την σειρά σε 2-1.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-16, 51-43, 89-69, 120-90