Δευτέρα, 20 Ιουνίου 2016

Ο "Βασιλιάς" στον θρόνο του...(έπος για Καβς, 89-93 τους Γουόριορς)! (vid + pic's)

του ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΤΣΕΡΠΕ

Ιστορία έγραψαν οι Κλίβελαντ Καβαλίερς καθώς με την επικράτηση τους με 89-93 απέναντι στους Γουόριορς έγιναν η πρώτη ομάδα στο ΝΒΑ που ανατρέπει το 3-1 εις βάρος της σε τελικούς και στέφεται πρωταθλήτρια! Αυτό είναι το πρώτο πρωτάθλημα που πανηγυρίζουν οι Καβς! ΜVP ο ΛεΜπρόν, κακή εμφάνιση για Κάρι.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι (12 ισοπαλίες συνολικά!) καθ' όλη την διάρκεια του αλλά στο τέλος η παρεά του ΛεΜπρόν είχε καλύτερες επιλογές και κατάφερε να κατακτήσει το πρωτάθλημα στερώντας από τους Γουόριορς την ευκαιρία για το repeat.

Koρυφαίος για ένα ακόμα παιχνίδι ήταν ο ΛεΜπρόν Τζέιμς, ο οποίος έγινε ο τρίτος παίκτης (μετά τους Τζέρι Ουέστ και Τζέιμς Ουόρθι των Λέικερς) στην ιστορία του ΝΒΑ που πετυχαίνει triple - double σε Game 7 τελικών (27π, 11 ριμπ, 11 ασ). Από κοντά σε απόδοση και ο Κάιρι Ίρβινγκ που σημείωσε 26 πόντους, ενώ πέτυχε και το καθοριστικό τρίποντο στο τέλος ( είχε προηγηθεί μια σπουδαία τάπα του Τζέιμς σε αιφνιδιασμό των γηπεδούχων) για το 89-92.
Από την πλευρά των ηττημένων, "συγκινητικός" ήταν ο Ντρέιμοντ Γκριν με 32 πόντους (οι 22 στο πρώτο ημίχρονο), 15 ριμπάουντ και 9 ασσίστ. Στα "ρηχά" κινήθηκαν αντίθετα, Στεφ Κάρι (4/14 τριπ) και Κλέι Τόμπσον με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Τέλος, μεγάλο ενδιαφέρον έχει πως για δεύτερη σερί χρονιά κατακτά το πρωτάθλημα rookie προπονητής (πέρσι ο Στιβ Κερ, φέτος ο Τάιρον Λου).

Ο αγώνας

Το πρώτο τάιμ άουτ του παιχνιδιού στο 5ο λεπτό βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 8-8, σε ένα παιχνίδι ιδιαίτερα κλειστό. Στα επόμενα λεπτά του αγώνα, οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ και έτσι, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 23-22 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Το προβάδισμα συνέχιζε να αλλάζει διαρκώς χέρια στην δεύτερη περίοδο αλλά ο Γκριν (22π) έκανε πράγματα και...θαύματα με αποτέλεσμα, οι Γουόριορς να εδραιώσουν την πρωτοπορία τους με το 47-40 του 22ου λεπτού, το οποίο αποτελούσε την μέγιστη διαφορά στον αγώνα. Τελικά, οι "πολεμιστές" πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας "μαξιλαράκι"  7 πόντων (49-42), με το ντέρμπι καλά να κρατεί.

Ο Κλέι Τόμπσον με 5 σερί πόντους έφτασε την διαφορά για πρώτη φορά στους 8 (54-46 στο 25') αλλά άμεσα, οι Καβς με σερί 8-0 (2/2 τρίποντα ο Σμιθ) ισοφάρισαν σε 54-54! Το παιχνίδι... άναψε για τα καλά και ήταν η σειρά του Κάρι να δηλώσει "παρών" και να διαμορφώσει το 59-54 στο 28' με 5 προσωπικούς του συνεχόμενους πόντους, κάτι που ανάγκασε τον Τάιρον Λου να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Το Κλίβελαντ αντέδρασε και πάλι, πολύ γρήγορα (11-0 σερί) και με κύριο εκφραστή τον Ίρβινγκ στην επίθεση, ανέκτησε το προβάδισμα (59-65 στο 31'). Ο Ίρβινγκ είχε πάρει...φωτιά και με τρίποντο έκανε το 61-68 που συνιστούσε το μεγαλύτερο προβάδισμα για τους Καβαλίερς στην αναμέτρηση. Με όπλο την καλή του άμυνα ωστόσο, το Γκόλντεν Στέιτ επανήλθε στον αγώνα ισοφαρίζοντας σε 71-71, λίγο πριν την ολοκλήρωση του τρίτου δωδεκαλέπτου. Μόλις αυτό συνέβη, οι γηπεδούχοι είχαν βραχεία κεφαλή ενός πόντου (76-75) και όλα θα κρίνονταν στην τελευταία περίοδο.

Με ένα 4-0 οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν πάλι με 79-76 στην έναρξη του τέταρτου δωδεκαλέπτου αλλά με τους "splash brothers" να πετυχαίνουν μακρινά σουτ, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 85-83 στο 41'! O ΛεΜπρον όμως, με 6 συνεχόμενους πόντους θα δώσει προβάδισμα δύο πόντων στους Καβς  για να απαντήσει με την σειρά του, ο Τόμπσον για την νέα ισοπαλία (89-89 στο 43'). Ο Ίρβινγκ με μαρκαρισμένο τρίποντο "έγραψε" το 89-92 ένα λεπτό πριν το τέλος, στην συνέχεια απέτυχε ο Κάρι να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο ενώ, ο Τζέιμς με 1/2 βολές διαμορφώσε  το 89-93 με 10'' να απομένουν για το φινάλε. Τίποτα δεν άλλαξε σε αυτό τον χρόνο, αφού αστόχησε ξανά ο Στεφ Κάρι και οι Κλίβελαντ Καβαλίερς είναι πρωταθλητές!

Τα δωδεκάλεπτα: 22-23, 49-42, 76-75, 89-93
ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΟΥΟΡΙΟΡΣ (Κερ): Μπαρνς 10 (1/6διπ.-2/4τριπ.), Γκριν 32 (5/7διπ/-6/8τριπ.-4/4βολ.-15ριμπ.-9ριμπ.-2κλεψ.), Εζέλι, Τόμπσον 14 (4/7διπ.-2019τριπ.), Κάρι 17 (2/5διπ.-4/14τριπ.-5ριμπ.-4 λάθη), Ιγκουοντάλα 4 (2/3διπ.-0/3τριπ.-9ριμπ.-4ασ.), Βαρεζάο 1, Λίβινγκστον 8, Μπαρμπόσα 3 (1), Σπέιτς.
ΚΛΙΒΕΛΑΝΤ ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ (Λου): Τζέιμς 27 (8/19διπ.-1/5τριπ.-11ριμπ.-11ασ.-2κλεψ.-2κοψ.-5 λάθη), Λαβ 9 (3/6διπ.-0/3τριπ.-14ριμπ.), Τόμπσον 9, Σμιθ 12 (2/8τριπ.), Ίρβινγκ 26 (8/15διπ.-2/5τριπ.-6ριμπ.-1ασ.), Τζέφερσον 2, Σάμπερτ 6 (1/3τριπ.), Ουίλιαμς 2.Δείτε τα στατιστικά του αγώνα με ένα κλικ ΕΔΩ