Σάββατο, 11 Ιουνίου 2016

"Break" τίτλου με τρομερό Κάρι οι Γουόριορς (97-108 τους Καβς και...3-1)!

του ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΤΣΕΡΠΕ

Στο πρώτο πραγματικό ντέρμπι της σειράς, οι Γουόριορς "έσπασαν" την έδρα των Καβαλίερς επικρατώντας με 97-108 και πλέον, απέχουν μια νίκη από την κατάκτηση του πρωταθλήματος!

Το παιχνίδι από την αρχή είχε εξέλιξη θρίλερ με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο, με "βομβαρισμό" από τα 6,75 (έκαναν ρεκόρ περισσότερων τριπόντων σε τελικούς, 17/36 ήτοι 47,2%) πήραν σταδιακά τα ηνία και με τον Κάρι να βρίσκεται σε τρομερή μέρα εξασφάλισαν μια διαφορά 10 πόντων στην 4η περίοδο, "κλειδώνοντας" την νίκη.

Για τους νικητές, ο Στέφεν Κάρι πραγματοποίησε την πρώτη του μεγάλη εμφάνιση στους τελικούς με 38 πόντους (7/13 τρίποντα) και 6 ασσίστ ενώ, εξαιρετικός ήταν επίσης και ο Κλέι Τόμπσον με 25 πόντους (7/14 τρίποντα). Για τους γηπεδούχους, δεν έφτανε η τρομερή βραδιά στην οποία βρέθηκε ο Κάιρι Ίρβινγκ, ο οποίος σημείωσε 34 πόντους. Από την πλευρά του ο ΛεΜπρόν Τζέιμς είχε 25 πόντους με 13 ριμπάουντ, 9 ασσίστ αλλά και 7 λάθη.

Η σειρά επιστρέφει στην Oracle Arena όπου, οι "πολεμιστές" έχουν την ευκαιρία να τελειώσουν την υπόθεση τίτλος...

Ο αγώνας

To παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα εύστοχες και το σκορ να βρίσκεται σε ισοπαλία (10-10 στο 3'). ΄Στην συνέχεια όπως ήταν λογικό, οι άμυνες "έσφιξαν" αλλά ο Ίρβινγκ συνεχίζοντας σε ρυθμούς...Game 3 διατηρούσε τους Καβς μπροστά με 20-17 στο 7' για να έρθει Κάρι με τρίποντο να διαμορφώσει το 20-20. Τελικά, το πρώτο δωδεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους "πολεμιστές" να προηγούνται με 28-29 του Κλίβελαντ, σε ένα πολύ ισορροπημένο παιχνίδι όπου καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει από την άλλη.

Tίποτα δεν άλλαξε, όσον αφορά την μορφή του αγώνα, κατά την διάρκεια της δεύτερης περιόδου με το ντέρμπι να συνεχίζεται και τους Γουόριορς να βρίσκονται στο +3 (36-39) στο 18'. Ο Σμίθ όμως, είχε την τρίποντη "απάντηση" στο επόμενο λεπτό και σε συνδυασμό με 1 βολή του Ίρβινγκ οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 40-39. Οι Καβαλίερς μάλιστα, με ένα μικρό ξέσπασμα βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +7 (48-55) στο 23' για να "γράψει" ο Κάρι το 55-50, που αποτελούσε το σκορ του ημιχρόνου.

O "καυτός" Κάιρι Ίρβινγκ με τρεις γρήγορους πόντους έκανε 58-50 στην εκκίνηση του τρίτου δωδεκαλέπτου αλλά ο εξίσου καλός σήμερα Στέφεν Κάρι σκόραρε για το 58-53. Ο ΛεΜπρόν με δικό του σουτ από τα 6,75 έκανε το 61-53 αλλά οι Τόμπσον και Κάρι απάντησαν με το ίδιο νόμισμα φέρνοντας ξανά τους Γουόριορς σε απόσταση... αναπνοής (63-61 στο 28'). Οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει ρυθμό και με 5 συνεχόμενους πόντους από τον ηγέτη τους και τον Ιγκουαντάλα απέκτησαν τα ηνία της αναμέτρησης (69-72 στο 32'). Η συμπλήρωση 36 λεπτών αγώνα βρήκε το Γκόλντεν Στέιτ μπροστά στο σκορ με 77-79 και όλα θα κρινόντουσαν στην τελευταία περίοδο.

Εκεί, αν και οι Καβς ξεκίνησαν δυνατά ανατρέποντας τα πράγματα με συνεχόμενους πόντους του Τζέιμς, οι Γουόριορς άντεξαν ανακτώντας και διευρύνοντας μάλιστα, το προβάδισμα τους στο υψηλότερο σημείο (84-93 στο 42'). Οι Καβαλίερς μείωσαν στους 7 (86-93) με τον Ίρβινγκ αλλά ο Κάρι με τρίποντο - μαχαιριά έκανε το 86-96 στο 45' βάζοντας τις βάσεις για την επικράτηση της ομάδας του. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους 7 πόντους 1' πριν το τέλος αλλά με περίτεχνη ενέργεια ο Κάρι στην επόμενη φάση "υπέγραψε" ουσιαστικά, την νίκη για την ομάδα του. Τελικό σκορ 97-108 και οι "πολεμιστές" έχουν την ευκαιρία να πανηγυρίσουν το πρωτάθλημα στην έδρα τους.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-29, 55-50, 77-79, 97-108