Τρίτη, 13 Σεπτεμβρίου 2016

ΑΕΚ: Ήττα στο νήμα από Μακάμπι

Η ΑΕΚ έκανε σπουδαία εμφάνιση αλλά “λύγισε” στο τέλος από την Maccabi.
Οι Ισραηλινοί πέτυχαν δύσκολη νίκη απέναντι στην ΑΕΚ με 67-68, σε ένα παιχνίδι που δεν προϊδέαζε πως θα έχει εξέλιξη θρίλερ. Αυτό επειδή η “ομάδα του λαού” ήλεγχε απόλυτα την εξέλιξη του αγώνα μετά το πρώτο δεκάλεπτο (33-42 στο ημίχρονο) και μάλιστα, στην 4η περίοδο προηγήθηκε με +14 (46-60), δείχνοντας να “καθαρίζει” την μπουγάδα. Ωστόσο, υπολόγιζε χωρίς την “Ένωση”, η οποία μείωσε, με αποτέλεσμα να διεκδικεί την νίκη επί ίσοις όροις στο φινάλε. Παρόλα αυτά, η ψυχραιμία της Maccabi στα κρίσιμα σημεία έκρινε υπέρ της την συνάντηση.

Ο Jawad Williams ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ελληνική ομάδα με 17 πόντους, ενώ για τους νικητές ο Sylven Landesberg σκόραρε 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-18, 33-42, 46-55, 67-68.