Παρασκευή, 21 Οκτωβρίου 2016

Πέρασε από το Τελ Αβίβ η Ρεάλ

Από την έδρα της Maccabi Tel Aviv “απέδρασε” η Real Μαδρίτης με 82-89 και συνεχίζει την πορεία της στην Euroleague έχοντας το απόλυτο σε αυτές τις δύο πρώτες αγωνιστικές.
Διατηρώντας τον έλεγχο σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, οι Μαδριλένοι κατάφεραν να φτάσουν στο θετικό για αυτούς αποτέλεσμα, περνώντας από ένα γήπεδο που πολλές ομάδες θα δυσκολευτούν.

Ο αγώνας

H Real πάταγε καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο με την ολοκλήρωση του την βρήκε μπροστά σκορ με 16-20

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πάτησαν “γκάζι” και πήγαν στα αποδυτήρια με +13 (33-46).

Στην επανάληψη, η Maccabi αντέδρασε, “κλείνοντας” το δεκάλεπτο στο -5 (57-62) και δίνοντας ξεχωριστό ενδιαφέρον στο τελευταίο μέρος του αγώνα.

Ωστόσο, εκεί η “βασίλισσα” έδειξε χαρακτήρα και πετυχαίνοντας σημαντικά καλάθια κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα με 82-89.
MVP: Ο Carroll μέτρησε 18 πόντους με 5/8 τρίποντα στα περίπου 17 λεπτά που αγωνίστηκε και έκανε την διαφορά.
KEY-FACTOR: Ο Goudelock μείωσε σε 82-85 στα -34” αλλά οι Llull και Doncic σημείωσαν το απόλυτο στις βολές (4/4) και “καθάρισαν” την νίκη για την ομάδα τους.
ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ: Ο Ohayon δεν βοήθησε όπως θα ήθελε την ομάδα του μένοντας στους 2 πόντους με 1/6 σουτ σε περίπου 14 λεπτά συμμετοχής.
ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΗΤΤΗΜΕΝΟΣ: Για ένα ακόμα παιχνίδι ο Goudelock ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 16 πόντους αλλά δεν στάθηκε αρκετός για να αποφύγει την ήττα η Maccabi.

Tα δεκάλεπτα: 16-20, 33-46, 57-62, 82-89