Πέμπτη, 17 Νοεμβρίου 2016

Τζάμπα ήττα για την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε στη Γερμανία, καθώς ήταν κακή για 30 λεπτά και όταν ξύπνησε ήταν αργά, με την Λούντβισμπουργκ να παίρνει την νίκη με 72-67. Τραγική στο περιφεριακό σουτ η Ένωση, όπως και η διαιτησία του αγώνα, που ήταν άκρως εχθρική.
Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Η Ένωση ξεκίνησε το ματς πολύ δυναμικά και στα πρώτα τρία λεπτά το σκορ ήταν 0-8. Ωστόσο οι Γερμανοί κατάφεραν να επιστρέψουν κυρίως λόγω των κακών επιθετικών επιλογών της ΑΕΚ και να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 15-19. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι έπαιξαν πολύ καλύτερα από την Ένωση, βρήκαν μακρινά σουτ σε αντίθεση με την ΑΕΚ που είχε τραγικά ποσοστά με αποτέλεσμα να πάνε προηγούμενοι με 36-31.

Στο δεύτερο μέρος οι Γερμανοί ξεκίνησαν ακόμα καλύτερα, η ΑΕΚ ήταν πολύ μακριά από τον καλό της ευατό και με πολλά άστοχα σουτ δεν κατάφερε να συνέλθει με αποτέλεσμα να τελειώσει η τρίτη περίοδο με 50-44. Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για την ΑΕΚ, καθώς με ένα 11-0 σερί η Λούντβισμπουργκ έφτασε στο 61-44. Κάπου εκεί η Ένωση ξύπνησε, αλλά λίγο η διαιτησία (2 αντιαθλητικά και 3 τεχνικές ποινές στη διάρκεια του ματς), λίγο η αστοχία από μακριά, δεν της επέτρεψε να φτάσει πιο κοντά από το 69-66. Μάλιστα η Ένωση θα είχε την ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια αλλά ο διαιτητής αποφάσισε 32” πριν την λήξη να δώσει επανάληψη σε δεύτερη άστοχη βολή των γηπεδούχων. Κάπως έτσι η Λούντβισμπουργκ πήρε την νίκη με 72-67

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 36-31, 50-44, 72-67.

MVP: Ο Κότον με 17 πόντους και 7 ασίστ ήταν ο καλύτερος του γηπέδου.

KEY FACTOR: Το πολύ κακό ξεκίνημα της Ένωσης στην 4η περίοδο και το τραγικό ποσοστό από τα 6,75μ.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ: Η διαιτησία ήτα απόλυτα εχθρική για την ελληνική ομάδα καταλογίζοντας δύο αντιαθλητικά φάουλ και τρεις τεχνικές ποινές εναντίον της, ενώ η φάση της επανάληψης της βολής στα 32” για τη λήξη, δείχνει την διάθεση της διαιτητικής τριάδας.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΩΝ ΗΤΤΗΜΕΝΩΝ: Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 12 πόντους και εξαιρετική αμυντική παρουσία διασώθηκε από την Ένωση.