Σάββατο, 10 Δεκεμβρίου 2016

Πάτησε τη Γαλατά ο Παναθηναϊκός

Με μία εξαιρετική εμφάνιση, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός διέλυσε την Γαλατασαράι με 85-58 και επέστρεψε στις ευρωπαϊκές νίκες.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά και με μεγάλη προσήλωση στην άμυνα, δεν άφησε την Γαλατά να μπορέσει να φτιάξει το παιχνίδι της κρατώντας της στους 12 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου, την ίδια ώρα που εκείνος σκόραρε 20. Στην 2η περίοδο οι “πράσινοι” δεν έριξαν το ρυθμό τους, ωστόσο κάποιες αλλαγές αποσυντόνισαν το αμυντικό πλάνο και οι Τούρκοι, χάρη κυρίως στις επιθετικές εκλάμψεις του Σιλμπ, έμειναν κοντά στο σκορ. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την ομάδα του Πασκουάλ να προηγείται με 39-31.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός. Με τον Σίγκλετον να παίζει με μεγάλη ενέργεια, να κερδίζει δύο αντιαθλητικά φάουλ και να σκοράρει διαρκώς, οι γηπεδούχοι άνοιξαν τη διαφορά και κατάφεραν να ξεφύγουν, αναγκάζοντας την Γαλατά να κοιτάξει πια το επόμενο ματς. Στην 4η περίοδο, πολλοί θα πίστευαν πως ο Παναθηναϊκός θα χαλαρώσει, ωστόσο η ομάδα του Πασκουάλ συνέχισε να παίζει στα… κόκκινα και διέλυσε την παραδομένη στις ορέξεις του Γαλατασαράι με 85-58.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 39-31, 64-45, 85-58.

Ο MVP: Ο Κρις Σίγκλετον ήταν εξαιρετικός και βοήθησε τα μέγιστα στην “έκρηξη” του Παναθηναϊκού στο δεύτερο ημίχρονο με 13 πόντους και εξαιρετικές άμυνες.

KEY-FACTOR: Το καταπληκτικό 3ο δεκάλεπτο του Παναθηναϊκού σε άμυνα και επίθεση.\

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ: Η έλλειψη πάθους και θέλησης στο φινάλε από την πλευρά των Τούρκων.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΩΝ ΗΤΤΗΜΕΝΩΝ: Ο Σιλμπ με 15 πόντους ξεχώρισε για το σύνολο του Αταμάν.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνκλετον 13, Νίκολς 9 (1), Τζέιμς 13, Ρίβερς 14 (2), Φελντέιν 4, Χαραλαμπόπουλος, Καλάθης 14, Φώτσης, Παππάς, Μπουρούσης 4, Γκάμπριελ 14 (2).

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΙ (Αταμάν): Σμίθ 9, Πρέλντζιτς, Μίτσοβ 6, Τάιους 6, Κορκμάζ 5 (1), Τόμπσον 6, Σλιμπ 15, Αράρ 2, Γκιουλέρ 8, Ντίμπλερ, Κοσκάλ 1.