Basket League: Το πανόραμα της 14ης αγωνιστικής

Η 14η “στροφή” της Α1 επεφύλασσε σπουδαία παιχνίδια και απρόσμενα αποτελέσματα που κράτησαν σε αγωνία τους θεατές μέχρι το φινάλε.
Ρέθυμνο-Κολοσσός 77-83
Κύμη-Λαύριο 81-86
ΠΑΟΚ-Δόξα Λευκάδας 84-67
ΑΕΚ-ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: 88-69
Σε ένα ματς το οποίο δεν χρήζει ιδιαίτερης κριτικής, η Ένωση επικράτησε των Πατρινών με 88-69, τελειώνοντας το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο. Με ποσοστά που… τρομάζουν η ΑΕΚ τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 8/9 βολές, 9/11 δίποντα και 8/9 τρίποντα και σκορ 50-33, δείχνοντας ποιός είναι το αφεντικό. Στο δεύτερο μέρος ο Ζντοβτς έδωσε ευκαιρίες σε παίκτες που δεν έχουν αγωνιστεί ιδιαίτερα και ο Απόλλωνας πάλεψε, δίνοντας έτσι ένα ισορροπημένο 20λεπτο με την ΑΕΚ να παίρνει άνετα την νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 30-14, 50-33, 69-50, 88-69.
ΤΡΙΚΑΛΑ-ΑΡΗΣ: 78-62
Στην έκπληξη της αγωνιστικής η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη επικράτησε των “κίτρινων” με 78-62 με μία σπουδαία εμφάνιση. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και από την αρχή πήραν κεφάλι στο σκορ, κυρίως χάρη στο τρομερό δεύτερο δεκάλεπτο με το επιμέρους 22-11, που έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με σκορ 38-25. Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στην 3η περίοδο ο Άρης πίεσε και έριξε κάπως την διαφορά. Ωστόσο στο φινάλε τα Τρίκαλα έπαιξαν και πάλι ανάλογα με την 2η περίοδο και κατάφεραν να ξεπεράσουν άνετα το εμπόδιο του Άρη.
Τα δεκάλεπτα: 16-14, 38-25, 60-42, 78-62.
ΠΑΟΚ-ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ: 84-67
Στην “μάχη” πατέρα-γιου στους πάγκους των δύο ομάδων, νικητής βγήκε ο… παλιός Σούλης Μαρκόπουλος, καθώς ο ΠΑΟΚ κατάφερε να παίξει καλύτερα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και να πάρει το πολύτιμο ροζ φύλλο. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα και με επιμέρους 11-17 έβαλαν δύσκολα στους γηπεδούχους. Ωστόσο, στην 2η περίοδο οι δύο ομάδες εκτόξευσαν την επιθετική τους παραγωγή, γεγονός που μαρτυρά το επιμέρους 31-25, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με 42-42. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου δεν άντεξε και ηττήθηκε με σχετική ευκολία από τον “Δικέφαλο του Βορρά”.
Τα δεκάλεπτα: 11-17, 42-42, 64-57, 84-67.
ΚΥΜΗ-ΛΑΥΡΙΟ: 81-86
Σε ένα εκπληκτικό ντέρμπι από την αρχή ως το τέλος το Λαύριο κατάφερε να αποσπάσει σπουδαίο “διπλό” μέσα στην Κύμη με 86-81. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη είχε από το ξεκίνημα ένα μικρό προβάδισμα, ενώ ακόμα και όταν οι γηπεδούχοι απαντούσαν , έβρισκε τρόπο να ξεφεύγει. Με αυτόν τον τρόπο και χάρη κυρίως σε μια εξαιρετικά παραγωγική 4η περίοδο το Λαύριο πήρε την νίκη-χρυσάφι από την ομάδα του Μπρατσιάκου, που πάντως πάλεψε μέχρι το τέλος για να ανατρέψει την κατάσταση σε ένα οριακό παιχνίδι.
Τα δεκάλεπτα: 24-25, 48-52, 67-69, 81-86.
ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΟΛΟΣΣΟΣ 77-83
Σε ένα σπουδαίο παιχνίδι, ανάμεσα σε δύο από τις καλύτερες ομάδες της Α1 που όπως φαίνεται θα διεκδικήσουν με αξιώσεις την 6άδα, ο Κολοσσός πήρε σπουδαίο “διπλό” στην έδρα του Ρεθύμνου με 83-77. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ήταν εκείνη που άντεξε μέχρι το φινάλε και κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο. Σε μία τρομερή 4η περίοδο σκόραρε 28 πόντους διαλύοντας την άμυνα των γηπεδούχων, αλλά και την μέχρι τότε ισορροπημένη κατάσταση.
Τα δεκάλεπτα: 23-18, 38-41, 55-55, 77-83.