Πέμπτη, 12 Ιανουαρίου 2017

Νίκη-πρόκριση για Άρη!

Ο Άρης επικράτησε με 83-79 της Νίμπουργκ για το Basketball Champions League και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, ωστόσο δε μπόρεσε να καλύψει την διαφορά του πρώτου αγώνα και έτσι σε περίπτωση ισοβαθμίας θα είναι από κάτω.
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα στον αγώνα και ανάγκασαν τον Δημήτρη Πρίφτη να μιλήσει έντονα στους παίκτες του στο φινάλε της πρώτης περιόδου, όπου το σκορ ήταν 19-22. Στην δεύτερη περίοδο ο Άρης βελτιώθηκε κυρίως επιθετικά και με επιμέρους 26-22 κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα και σκορ 45-44.
Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα ήταν ακριβώς ίδια. Στην 3η περίοδο η Νίμπουργκ κράτησε το ρυθμό του αγώνα χαμηλά και κατάφερε και πάλι να περάσει μπροστά στο σκορ (63-64). Ωστόσο, στο φινάλε ο Άρης με τους Τζένκινς και Ντραγκίσεβιτς να βάζουν σημαντικά καλάθια κατάφερε να πάρει την νίκη-πρόκριση.
Τα δεκάλεπτα: 19-22, 45-44, 63-64, 83-79.
MVP: Ο Κάμινγκς με 17 πόντους, 6 ασίστ και 6 ριμπάουντ ήταν για ακόμα μία φορά ο καλύτερος των γηπεδούχων.
KEY FACTOR: Η άμυνα του Μπάκνερ 40” πριν το φινάλε.
Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ: Το άσχημο ξεκίνημα του Άρη στα δύο ημίχρονα.
Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΩΝ ΗΤΤΗΜΕΝΩΝ: Ο Χρουμπάν με 20 πόντους ήταν εξαιρετικός.