Σάββατο, 22 Απριλίου 2017

"Χαρακίρι" για Ολυμπιακό με Εφές και 1-1!

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε το κακό του δεύτερο ημίχρονο και γνώρισε την ήττα από της Εφές με 73-71.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την ευκαιρία να πάρουν την νίκη, όμως ο Γκριν στο τέλος αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή και έτσι η σειρά μεταφέρθηκε στην Κωνσταντινούπολη.

Ο Ντάνστον ήταν ο πρώτος σκόρερ για την Εφές με 16 πόντους, ενώ από την άλλη ο Βασίλης Σπανούλης είχε 20 πόντους.

Οι δύο ομάδες στην αρχή ήταν κοντά στο σκορ, με τον Ολυμπιακό στο δεύτερο δεκάλεπτο να βρίσκει λύσεις με τον Σπανούλη να το βλέπει… βαρέλι και έκλεισαν το ημίχρονο με το +7, 44-37.

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν διεκδικεί… δάφνες ποιότητας, με την Εφές να μειώνει και να κλείνει την περίοδο στο -3, 54-51. Οι Τούρκοι στην τελευταία περίοδο κατόρθωσαν με τον Χάνεϊκατ να περάσουν μπροστά με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 71-71. Ο Κιρκ με ένα περίεργο σουτ έκανε το 73-71, οι «Ερυθρόλευκοι» δεν μπόρεσαν να σκοράρουν στην τελευταία επίθεση με τον Γκριν να αστοχεί για 3 και η ομάδα του Περάσοβιτς έφυγε νικήτρια από το ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 44-37, 54-51, 71-73.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 10 (2), Μπιρτς 3, Γιανγκ 4, Παπαπέτρου 3 (1), Σπανούλης 20 (6), Ουότερς, Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 20 (1), Παπανικολάου 7 (1), Μάντζαρης

Αναντολού Εφές (Περάσοβιτς): Τόμας 2, Χάνεϊκατ 15 (2), Μπαλμπάι 4, Μπράουν 6, Οσμάν 3 (1), Γκρέιντζερ 9 (1), Ερτέλ 5 (1), Πολ 7 (1), Ντάνστον 16, Κερκ 6