Ο Μιχάλης Κουταλιανός αναλύει για το Basketworld το Μακάμπι-Παναθηναϊκός

Το Basketworld.gr εγκαινιάζει τη συνεργασία του με τον προπονητή του Αιόλου Αστακού, Μιχάλη Κουταλιανό, ο οποίος θα μας δίνει τα... φώτα του για τα παιχνίδια της Euroleague.

Για αρχή μας αναλύει με το δικό του, ξεχωριστό τρόπο την απερχόμενη αναμέτρηση ανάμεσα στη Μακάμπι Τελ Αβιβ και στον Παναθηναϊκό!

Αναλυτικά:

Το πρώτο ημίχρονο έδειχνε την εικόνα ενός φιλικού. Μια χαλαρή εικόνα, χωρίς πολλές επαφές. Απλά πράγματα, drive και shoot, χωρίς ρυθμό.  Πολύ πάνω-κάτω παιχνίδι, μια πάσα και εκτέλεση. Ούτε διάθεση για προσωπικά φάουλ.

Και έτσι ο ΠΑΟ βρέθηκε να έχει παθητικό 42 πόντων, ενώ στην επίθεση με τραγικά ποσοστά 32, ενώ οι παίκτες της Μακάμπι είχαν συμπληρώσει τα 4 ομαδικά φάουλ, μόλις 7" πριν την λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο εμφανίστηκε ο γνωστός Παναθηναϊκός. Με πίεση στην άμυνα, οι παίκτες του βρήκαν ρυθμό από εκεί και άρχισαν να ευστοχούν από μακριά, να βγάζουν αιφνιδιασμούς και φυσικά να βάζουν κορμιά στην άμυνα και με τις αλλαγές στα screens και στα picks, δεν άφησαν χώρο στους αντιπάλους τους που εξακολουθούσαν να παίζουν το ίδιο απλό μπάσκετ της μιας πάσας.

Δεν άφησαν αμαρκάριστο σουτ και αν κάποιος περνούσε τον προσωπικό του αντίπαλο, τότε εμφανίζονταν ακόμα περισσότερα "πράσινα" χέρια που στον αέρα έκαναν δύσκολα ακόμα και τις πιο εύκολες φάσεις.

Όταν πέρασε γρήγορα από το -10 (48-38) στο σκορ ήταν θέμα χρόνου να πιστοποιήσει και στο παρκέ και την βαθμολογική διαφορά, αλλά και την ποιότητα στο ρόστερ.

Μεγάλο ρόλο έπαιξε και το χαμηλό σχήμα του δεύτερου ημιχρόνου του coach Pascual  που τον έκανε γρήγορο και στις δυο πλευρές του γηπέδου. Έτσι ο ΠΑΟ έκανε αυτο που έπρεπε για να πάρει το πλεονέκτημα έδρας απο σήμερα (πράγμα που άξιζε βάσει αποδοσης του δεύτερου γύρου κυριως), χωρίς να περιμένει κάτι απο άλλους και θα βρει απέναντί του στο δρόμο προς την Κωνσταντινούπολη την Φενέρμπαχτσε.