Παρασκευή, 21 Απριλίου 2017

Κυπελλούχος ΕΣΚΑΝΑ ο Έσπερος

Μετά το πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΝΑ κατέκτησε και το κύπελλο της ένωσης ο Έσπερος Καλλιθέας, κερδίζοντας τον γηπεδούχο Κρόνο με 58-51 στη παράταση.
Η ομάδα του Κώστα Παπαμάρκου ξεκίνησε πολύ καλύτερα το παιχνίδι, και αν και έχοντας στον πάγκο τον Στραγανιώτη προηγήθηκε με 3-21 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα με 17-26, με τον Ματαλιωτάκη να κάνει σπουδαία δουλειά.
Η ομάδα του Αντώνη Μάντζαρη κατάφερε σταδιακά να επιστρέψει στο παιχνίδι, και έτσι προσπέρασε με 36-34, με τον Κρόνο να έχει την τελευταία κατοχή με το σκορ στο 46-46 στα 25” της κανονικής διάρκειας. Ωστόσο και οι δυο αστόχησαν και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, όπου η ομάδα της Καλλιθέας πήρε προβάδισμα με 54-46 στο 44′ με προσπάθεια του Χαρούνι, φτάνοντας στο τρόπαιο.