Τετάρτη, 19 Απριλίου 2017

Επιβλητικός ο ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα των πλέι οφ

Ο ΠΑΟΚ έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του πρωταθλήματος κερδίζοντας το Λαύριο με 82-65 και πλέον θέλει ακόμη ένα θετικό αποτέλεσμα ούτως ώστε να πάρει το εισιτήριο για να αγωνιστεί κόντρα στον Άρη με μειονέκτημα έδρας.
Ο ΠΑΟΚ επικράτησε εύκολα με 82-65 του Λαυρίου στην πρεμιέρα των εφετινών πλέι οφ και άνοιξε το σκορ στη σειρά μεταξύ των ομάδων 5-8 με το νέο σύστημα της Basket League.
Οι γηπεδούχοι δεν αντιμετώπισαν προβλήματα μετά τα πρώτα 15 λεπτά, χάρη στην ορμή που του έδωσαν οι “παγκίτες” του, ΜακΦάντεν, Χρυσικόπουλος και Άσκα και βέβαια με τη βοήθεια της άμυνας του που κέρδισε τις “μάχες”.
Το Λαύριο μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 11-4 και 19-16 στο πρώτο δεκάλεπτο με επτά πόντους του Στίβεν Γκρέι. Ο ΜακΦάντεν μαζί με τον Χρυσικόπουλο ήταν αυτοί που κράτησαν τον ΠΑΟΚ στο παιχνίδι βάζοντάς τον και μπροστά στο σκορ με 27-21 στο 14’.
Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να ανεβάζει ρυθμό και το σκορ στο 27′ ήταν 55-40. Για τον ΠΑΟΚ η εξέλιξη ήταν ευνοϊκή βρίσκοντας ακόμα περισσότερους σκόρερ, με τον Σόμπεϊ να φτάνει τους 15 στο δεύτερο ημίχρονο με 5/6 σουτ (71-54, στο 34’) και χωρίς πρόβλημα έκανε το 1-0 στη σειρά.
Το επόμενο παιχνίδι θα γίνει στο Λαύριο στις 22 Απριλίου.
Δεκάλεπτα: 16-19, 41-31, 61-49, 82-65
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Σόμπι 15 (2), Κόνιαρης 3 (1), Μαργαρίτης 9 (1), Πέινερς 4, Κλάντον 7, Χρυσικόπουλος 13 (1), ΜακΦάντεν 18 (3), Μιλιένοβιτς, Γλυνιαδάκης, Καραμανώλης, Ασκα 13
Λαύριο (Σερέλης): Χάμιλτον 6, Εβανς 4, Γκρέι 15 (3), Στεφανίδης, Μπολντς 13, Σάμλερ 3 (1), Αθανασούλας 5 (1), Περράκης 8, Γιαννακόπουλος 3 (1), Κακλαμανάκης, Αναγνωστάκης, Νίξον 8