Δευτέρα, 22 Μαΐου 2017

Ο Μιχάλης Κουταλιανός αναλύει τον τελικό της Ευρωλίγκας και την ήττα του Ολυμπιακού

O Ολυμπιακός έφτασε μέχρι τον τελικό, όμως δεν τα κατάφερε απέναντι στην Φενέρ και ο Μιχάλης Κουταλιανός αναλύει το παιχνίδι για λογαριασμό του Basketworld.gr.

Αναλυτικά:

«Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ λιγότερο συγκεντρωμένος στην άμυνα. Αυτο φάνηκε ξεκάθαρα από το πρώτο και το τελευταίο καλάθι που δέχτηκε. Τελείωσε το δεκάλεπτο με τρία φάουλ τα δυο του Σπανούλη.

Έχασε αμυντικά ριμπάουντ που έδωσαν εύκολους πόντους στη Φενέρ. Στην άμυνα η πίεση στον Σπανούλη ήταν εμφανής, ενώ μετά δέσποζε η παρουσία του Ούντο. Έτσι δεν υπήρχε καθαρή σκέψη στον Ολυμπιακό. Τα τελειώματα των ψηλών (Μπιρτς-Μιλουτίνοφ) τον κράτησαν στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με άλλες πεντάδες και οι δυο ομάδες σκόραραν πιο εύκολα στην αρχή και, αλλά τα φάουλ ήταν 0-4, κάτι που έκανε τον Ολυμπιακό πιο προσεκτικό στις επαφές, με την Φενέρ να βρίσκει πιο εύκολα διαδρόμους στο καλάθι.

Ο Ολυμπιακός με τα τρίποντα όμως έμεινε μέσα στο παιχνίδι, την ώρα που η Φενέρ προσπάθησε να οδηγήσει τον Ολυμπιακό μακριά από το καλάθι της, πράγμα που κατάφερα, αναγκάζοντας τον Ολυμπιακό να σουτάρει σχεδόν τα ίδια δίποντα με τρίποντα (15-12), με το ποσοστό του 33% στο δίποντο να δείχνει το πόσο δύσκολα ή μαρκάρισμενα ήταν.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Φενερ βρήκε σκορ από όλους σχεδόν τους παίχτες που χρησιμοποίησε και μάλιστα κάποιοι από αυτούς ήταν πολύ φθηνοί σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό που μπλόκαρε. Δεν είχε τη δημιουργία του Σπανούλη, καθόλου σκορ από Πρίντεζη, ενώ ταυτόχρονα ήταν άστοχοι από την περιφέρεια. Επιπλέον ήταν πολύ διστακτικοί στα drive, όπου οι Ούντο και Βεσελι ήταν σε κάθε σουτ έτοιμοι είτε να το αλλοιώσουν είτε να το κόψουν.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός προσπάθησε μέσω της άμυνας του και μιας ζώνης που εμφάνισε να αλλάξει τον ρυθμό αλλά είχε ρυθμό η Φενέρ, την ώρα που οι παίχτες του φαίνονταν λίγο εκτός παιχνιδιού. Η ευστοχία της Φενέρ, τα επιθετικά ριμπάουντ και η καλή και δυνατή άμυνα της ήταν καταλυτικοί παράγοντες. Επέλεξαν να κρατήσουν τον Σπανούλη και τον Πρίντεζη με αλλαγές στον πρώτο και με παγίδες στον δεύτερο. ενώ τα μεγάλα κορμιά της Φενέρ υπερίσχυσαν και στα δυο μέρη του γηπέδου (9 μπλοκ).

Συγχαρητήρια φυσικά στους νικητές αλλά και στον Ολυμπιακό. Άξιοι νικητές οι πρώτοι και άξιοι φιναλίστ οι δεύτεροι».