Σάββατο, 6 Μαΐου 2017

Ξανά στην κορυφή ο Κεραυνός Στροβόλου

Μεγάλες στιγμές ζουν στον Κεραυνό καθώς μετά από έναν ακόμα συγκλονιστικό τελικό, οι Στροβολιώτες κέρδισαν στο Κίτιον την Πετρολίνα ΑΕΚ με 54-55 και με συνολικό σκορ 3-1 κατέκτησαν το πρωτάθλημα έπειτα από σχεδόν μια δεκαετία.
Το ματς, όπως και ολόκληρη η σειρά, δικαίωσε και τους πιο απαιτητικούς φίλους του αθλήματος, αφού το μεγάλο σασπένς κυριάρχησε.
ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες που πάλεψαν σκληρά στην άμυνα τους και έδειξαν πόσο πολύ ήθελαν αυτόν τον τίτλο.
Μάλιστα, η αξία του ηττημένου δίνει ακόμα μεγαλύτερη αξία στον νικητή με τον Κεραυνό να καταφέρνει να εκθρονίσει μέσα από σκληρή δουλειά την κυρίαρχη τα τελευταία χρόνια, ΑΕΚ του Λίνου Γαβριήλ, η οποία λύγισε στις λεπτομέρειες.
Εν τέλει, την μεγάλη διαφορά έκανε αφενός το πολύ κρίσιμο τρίποντο του Μιχαήλ που κράτησε «ζωντανούς» τους φιλοξενούμενους (54-53 στο 37′) και αφετέρου ένα μεγάλο καλάθι του Παρκς στο 38ο λεπτό που έβαλε σε θέση οδηγού το σύνολο του Χριστόφορου Λειβαδιώτη. Στον αντίποδα, ο Τόμας ήταν ο μοιραίος για την Πετρολίνα ΑΕΚ καθώς αστόχησε στο σουτ της νίκης στην εκπνοή.
Ο αγώνας
Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι, με τον Πετρολίνα να κάνει καλύτερο φίνις στην πρώτη περίοδο, όταν με πέντε αναπάντητους πόντους του Μπιγκς διαμόρφωσε το 12-10 του 8ου λεπτού σε 17-10, το οποίο αποτελούσε το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.
Οι γηπεδούχοι, μάλιστα, συνέχισαν στο ίδιο μομέντουμ στα επόμενα λεπτά, με αποτέλεσμα να βρίσκονται στο +9 (28-19) στο 18′, αλλά η «απάντηση» του Κεραυνού έφερε τα πράγματα σε ισορροπία και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 28-28.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το μεγάλο ντέρμπι συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ και τους γηπεδούχους τελικά να προηγούνται με 42-39 στο 30′.
Η αγωνία κορυφώθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς χέρια και ένα κάρφωμα του Παρκς στο 38′ να «γράφει» το 54-55 υπέρ των φιλοξενουμένων. Τότε, οι Λαρνακείς προσπάθησαν να επιστρέψουν, ωστόσο η νευρικότητα τους και το άστοχο σουτ του Τόμας στην εκπνοή χάρισαν τον τίτλο στον Κεραυνό.
MVP: Ο Τζέικ Ο’ Μπράιεν ηγήθηκε στο σκοράρισμα για τους νικητές με 13 πόντους όντας σε μεγάλη βραδιά και δίκαια παίρνει το βραβείο του πολυτιμότερου.
Hero: Ο Τέρελ Παρκς μπορεί να μην σκόραρε πολύ (8π), ωστόσο έκανε εξαιρετική δουλειά στα ριμπάουντ με 11, ενώ πέτυχε το μεγάλο καλάθι της νίκης που έδωσε το πρωτάθλημα στον Κεραυνό.
Key factor: Ο Σάιμον Μιχαήλ ολοκλήρωσε το ματς με 5 πόντους και 5 ριμπάουντ, ωστόσο έχει στο ενεργητικό του το μεγάλο τρίποντο όταν η μπάλα «έκαιγε» που κράτησε τον Κεραυνό στην διεκδίκηση της νίκη λίγο πριν το φινάλε.
Καλύτερος ηττημένος: Ο Τάιρελ Μπιγκς ήρθε από τον πάγκο και έκανε αισθητή την παρουσία του στα περίπου 20 λεπτά που αγωνίστηκε μετρώντας 11 πόντους, ωστόσο δεν μπόρεσε να αποτρέψει την ήττα για την ομάδα του.
Τα δεκάλεπτα: 17-10, 28-28, 42-39, 54-55
Πετρολίνα ΑΕΚ (Γαβριήλ): Άντερσον 8, Μπρέζετς 13(1), Σιζόπουλος 1, Πέτροβιτς 6, Παντελή 6, Τόμας 7(1), Παλάλας 2, Μπιγκς 11(1), Κουμής, Τρισόκκας, Στυλιανού, Ρούντι
Κεραυνός (Λειβαδιώτης): Στυλιανού 5(1), Ρος 11(2), Μπάρκερ, Αμπουκάρ 11, Παρκς 8, Ανδρέου, Μιχαήλ 5(1), Νεοφύτου 2, Μάρκου, Ο’ Μπράιεν 13(2), Σταυρινίδης, Θεοχαρίδης