Παρασκευή, 19 Μαΐου 2017

Νέος «ερυθρόλευκος» άθλος και τώρα... τελικός (vid+pics)

Πάλεψε μέχρι τέλους, έδωσε ό,τι είχε και δεν είχε και απόλυτα δίκαια ο Ολυμπιακός νίκησε την ΤΣΣΚΑ 78-82, παίροντας την πρόκριση για τον τελικό της Κυριακής (21/5) όπου θα προσπαθήσει να επιτρέψει στην κορυφή του ευρωπαϊκού μπάσκετ!
Κόντρα στο “θηρίο”, αλλά και στην εις βάρος τους διαιτησία, οι “ερυθρόλευκοι” παρέδωσαν μαθήματα ψυχής, ισοφάρισαν στο 36′ 69-69 κι έκτοτε συνέβη ό,τι ακριβώς περιμέναμε! Πήραν τη νίκη έχοντας ξυπνήσει στους Ρώσους τους εφιάλτες του πρόσφατους παρελθόντος!
Ο αγώνας
Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν κομμένα και ραμένα στα μέτρα του Ολυμπιακού. Χαμηλό τέμπο και σκορ, καθώς και κυριαρχία στα ριμπάουντ έκρυψαν την αδυναμία στο περιφερειακό σουτ (0/4 μέχρι να ευστοχήσει στο πρώτο ο Παπανικολάου και συνολικά 1/7 στο α’ δεκάλεπτο) μέχρι που η είσοδος του Τεόντοσιτς έδωσε πνοή στην ΤΣΣΚΑ. Με σερί 11-0 και τον Σέρβο γκαρντ σε καλή κατάσταση (παρότι θα περίμενε κανείς να μπει “μουδιασμένος” στο παρκέ λόγω του προερχόταν από τραυματισμό και αγωνιστική απραξία) έφεραν την πρωταθλήτρια Ευρώπης να προηγείται με νταμπλ-σκορ (18-9) 39” πριν από την ολοκλήρωση της α’ περιόδου.
Η συνέχεια ήταν όμοια, καθώς οι Πειραιώτες ήταν άστοχοι, ενώ η ΤΣΣΚΑ με κορυφαίο τον Τεόντοσιτς (15π. με 3 τρίποντα στο α’ ημίχρονο) έφτασε μέχρι και στο +12 (37-25) στο 19′. Το buzzer beater τρίποντο του Αγραβάνη κατέβασε τη διαφορά στο -7 μα κυρίως ανέβασε την ψυχολογία για τον Ολυμπιακό που είχε εξαιρετικό τον Πρίντεζη με 10 πόντους και πολλές κερδισμένες μάχες στο ζωγραφιστό στα πρώτα 20 λεπτά.
Στο τρίτο δεκάλεπτο, με καλή κυκλοφορία και χάρη στον “καυτό” Παπανικολάου από τα 6.75μ (3 τρίποντα), οι “ερυθρόλευκοι” δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να ξεφύγουν με μεγάλη διαφορά στο σκορ. Το 4ο φάουλ του Πρίντεζη (αυστηρό πάνω στον Τεόντοσιτς) έφερε προβληματισμό στις τάξεις του Ολυμπιακού, που βρήκε όμως επιθετικές λύσεις με Αγραβάνη και Μάντζαρη (2 σερί τρίποντα) μειώνοντας στους 4 (64-60) κι ενώ προς στιγμή οι Ρώσοι βρέθηκαν στο +10! Ο Ολυμπιακός στο γ’ δεκάλεπτο σκόραρε 27 πόντους με 6/9 τρίποντα (11/22 συνολικά)!
Τα τελευταία λεπτά του ημιτελικού ήταν δραματικά. Ο Ολυμπιακός έφερε το ματς στα ίσα στο 36′(69-69), προσπέρασε (73-74) με εκπληκτικό τρίποντο του Σπανούλη 1’53” πριν από το φινάλε και 73-76 λίγο μετά με τον Τεόντσιτς να ισοφαρίζει 76-76 με σουτ από τα 6.75μ. Η… ρωσική ρουλέτα συνεχίστηκε με την μπίλια να κάθεται σε… ερυθρόλευκο χρώμα, χάρη στον συγκλονιστικό Σπανούλη και τον καθοριστικό (τρίποντο και δύο βολές) Γκριν!
Τα δεκάλεπτα: 18-12, 40-33, 64-60, 78-82
Οι πόντοι των δύο ομάδων:
ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Ντε Κολό 16, Τεόντοσιτς 23 (4), Όγκαστιν 6, Φριντζόν, Τζάκσον 12 (2), Βοροντσέβιτς 2, Χίγκινς 6, Κριάπα 3, Κουρμπάνοφ 2, Χάινς 8
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 8 (2), Μπιρτς 4, Γιανγκ, Παπαπέτρου 3, Σπανούλης 14 (1 τρ., 6 ασ.), Αγραβάνης 8 (2), Μιλουτίνοφ 5, Πρίντεζης 14 (1 τρ., 7 ρ.), Παπανικολάου 14 (4 τρ., 9 ρ.), Μάντζαρης 12 (4 τρ., 6 ρ.)
Τα στατιστικά των δύο ομάδων:
ΤΣΣΚΑ: 16/38 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 28/34 βολές, 32 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 λάθη, 3 κοψίματα
Ολυμπιακός: 11/35 δίποντα, 14/33 τρίποντα, 18/23 βολές, 40 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 2 κλεψίματα, 12 λάθη, 3 κοψίματα