ΑΕΝΚ: Εύκολη νίκη με αντίπαλο το Ψυχικό

5:40 μ.μ. | Σχόλια : 0 | Κατηγορία : ΑΕΝΚ | Φιλική νίκη με 81-66 σημείωσε το απόγευμα του Σαββάτου η ομάδα μπάσκετ της Α.Ε.Ν.Κηφισιάς, στο πρώτο της φιλικό παιχνίδι για τη σεζόν 2013/14.

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου είχε όλους τους παίχτες στη διάθεση του, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους, ακόμα και στο τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα του συλλόγου,Δημήτρη Κομποδιέτα.

Η δυναμικότητα των δύο ομάδων ήταν κάτι παραπάνω απο εμφανής και εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να γίνει κάποια ιδιαίτερη αναφορά στο ματς. Υπενθυμίζουμε ότι το Ψυχικό, θα αγωνίζεται φέτος στην Α2.Οι παίχτες της Νέας Κηφισιάς είχαν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να βρεθούν για πρώτη φορά μαζί στο παρκέ (σε φιλικό παιχνίδι) δοκιμάζοντας νέα συστήματα, τρόπο παιχνιδιού αλλά και επικοινωνίας.Η Α.Ε.Ν.Κ στο πρώτο 1ο δεκάλεπτο μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με το τέλος του με 14-23, ενώ στο 2ο δεκάλεπτο ήταν καταιγιστική, βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με double σκορ (23-46) για να λήξειτελικά το ημίχρονο με σκορ 29-48.Στην επανάληψη και στο 3ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν κάπως την κατάσταση, μιας και δεν άφησαν τη διαφορά να ξεφύγει (46-65) , ενώ στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο, με αποτυπωμένη την κούραση στα πρόσωπα τους, οι παίχτες της Α.Ε.Ν.Κ. χαλάρωσαν κι έτσι η ομάδα του Ψυχικού βρήκε την ευκαιρία να μαζέψει λίγο ακόμα τη διαφορά και πιο συγκεκριμένα να την μειώσει στους 15 πόντους, για να διαμορφωθεί έτσι στο τέλος το 66-81.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 15-25, 17-17, 20-16

Για την Α.Ε.Ν.Κ. αγωνίστηκαν οι: Μενουδάκος, Διαμαντόπουλος, Σιούτης, Ψαθάς, Πετροδημόπουλος, Λιακόπουλος, Κομποδιέτας, Μπάρλος, Τσαλδάρης, Χατζηνικόλας, Βασίλιεβιτς, Κρόκερ και Γκαρετ.