ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ: Η… κατάρα του φινάλε

Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη, παύει να ‘ναι σύμπτωση! Ο Απόλλωνας αγνοεί ακόμα τη νίκη στην επάνοδό του στην Α1 κι αυτό αδικεί κατάφωρα τους “μελανόλευκους”, καθώς παρουσιάζουν αξιόλογη εικόνα πάνω στο παρκέ. Ωστόσο, αυτό που μετράει πάνω απ’ όλα είναι τα ροζ φύλλα και οι παίκτες του Νίκου Βετούλα… αρνούνται να τα κατακτήσουν, χάνοντάς τα συνεχώς στο τέλος. Και τι εννοούμε;

• Πρώτη αγωνιστική κόντρα στον Ίκαρο Καλλιθέας: μάχη μέχρι τελικής πτώσεως, όμως στο τέλος… ήττα 67-65, με τον Γκραντ να φοράει τον μανδύα του μοιραίου, έπειτα από ένα άστοχο λέι απ, αλλά και δύο άστοχες βολές στο τελευταίο λεπτό.
  • Δεύτερη αγωνιστική με αντίπαλο τον ΚΑΟΔ: ξανά χωρίς τον αρχηγό Νίκο Αργυρόπουλο, αλλά και οι φιλοξενούμενοι χωρίς τον Νόουλς. Ήττα ξανά, αυτή τη φορά στη δεύτερη παράταση (89-92), παρά τη συγκλονιστική συμπαράσταση του κόσμου του.
  • Τρίτη αγωνιστική απέναντι στο Περιστέρι: φοβερό πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο μέρος οι Πατρινοί έκαναν κοιλιά και στο τέλος… αυτοκτόνησαν πιο εκκωφαντικά από ποτέ. Κι αυτό γιατί το τρίποντο του Λιανού 4′ πριν χτυπήσει η κόρνα της λήξης τους έδωσε… αέρα 9 πόντων (64-73) και στη συνέχεια καθίζηση. Οι πρίγκιπες της δυτικής όχθης έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 12-1 (!!!) και επικράτησαν με καλάθι του Ντουάιτ Θορν στο τέλος.

Ο Νίκος Βετούλας ήταν καυστικός στη συνέντευξη Τύπου και όχι άδικα, καθώς κάποιοι παίκτες του Απόλλωνα αδικούν τους εαυτούς τους και η… μπάλα παίρνει όλη την ομάδα. Σίγουρα, η απουσία του Νίκου Αργυρόπουλου έχει αποσυντονίσει, όμως το “μηδέν στα τρία” δεν αντιπροσωπεύει το τί μπορούν να κάνουν στην πραγματικότητα οι Αχαιοί…