Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ: Μια νίκη από την πρόκριση η ΓΕΑ

Η ΓΕΑ επικράτησε του Παναιτωλικού το Σάββατο το απόγευμα στο ΔΑΚ Αγρινίου και χρειάζεται πλέον μια νίκη επί του Πήγασου την τελευταία αγωνιστική για να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση και να αφήσει έξω ένα από τα φαβορί όπως λέγανε πολλοί όχι μόνο του ομίλου αλλά και του πρωταθλήματος του Χαρίλαου Τρικούπη Μεσολογγίου. Ο ΠΑΣ Ναυπάκτου κέρδισε μέσα στο Μεσολόγγι τον Λέων ενώ ο Αίολος Αστακού πήρε εκτός έδρας νίκη στο Αγρίνιο επί του Πήγασου. Ρεπό είχε η ομάδα του Χαρίλαου Τρικούπη. Ενώ με πολλές απουσίες το Αιτωλικό επικράτησε στο παιχνίδι με το Μοναστηράκι. Στον Κεντρικό όμιλο περίπατος για την Βόνιτσα επί του Καναλακίου ενώ ρεπό είχε η Αμφιλοχία. Στον Βόρειο όμιλο την νίκη της αγωνιστικής πέτυχε ο ΠΑΣ Γιάννενα που συνέτριψε τον πρωτοπόρο Κερκυραϊκό.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ – Γ.Ε.ΑΓΡΙΝΙΟΥ 62-91Πολύ καλή εμφάνιση για την Γ.Ε. Αγρινίου που επικράτησε του Παναιτωλικού και πλέον την χωρίζει μια νίκη την τελευταία αγωνιστική επί του Πήγασου για να περάσει στην επόμενη φάση.  Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου με 14-30. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πιο ισορροπημένο για τον Παναιτωλικό αλλά η ΓΕΑ κατάφερε να κρατήσει την υπέρ της διαφορά και να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με σκορ 31-46. Τα πάντα κρίθηκαν στις αρχές της επανάληψης όταν η ΓΕΑ ξέφυγε με είκοσι πόντους διαφορά για να τελειώσει η περίοδος στους τριάντα πόντους 38-68. Τυπική διαδικασία το τελευταίο δεκάλεπτο με τους προπονητές των δυο ομάδων να δίνουν χρόνο συμμετοχής σε όλους και το τελικό σκορ να είναι 62-91 υπέρ της ΓΕΑ. Από τους νικητές πρώτος σκόρερ ο Σταμουλάκης με 25 και 4 τρίποντα και τον ακολούθησε ο  Γεωργούλας με 14 και 2 τρίποντα. ενώ από τον Παναιτωλικό ο Μαυρομάτης είχε 19 πόντους με 3 τρίποντα και ο Φωτιάδης 12.Δεκάλεπτα: Α: 14-30 Β: 17-16 Γ:07-22 Δ:24-23

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ(Καραπιπέρης): Κυριλής 4(1), Κατερινόπουλος 1, Κουτρουλής 1, Μαυρομάτης Γ., Μαυρομάτης Ι. 19(3), Τσιτσικάος, Φωτιάδης 12, Κάππας, Παρθένης 11, Ντζάνης 9(1), Τσαμπακίδης 5

Γ.Ε.ΑΓΡΙΝΙΟΥ(Σταυροθανάσης): Κάκος, Σταμάτης 5(1), Τασούλης Γ. 2, Τασούλης Χ. 4, Σταμουλάκης 25(4), Σώκος 6(2), Τασόπουλος 10, Δάρλας 11(1), Γεωργούλας 14(2), Χονδρός 9

ΠΗΓΑΣΟΣ – ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ 56-64

Εκτός έδρας νίκη για τον Αίολο Αστακού επί του Πήγασου. Οι φιλοξενούμενοι πήραν από την αρχή προβάδισμα στο σκορ έχοντας σε καλή μέρα τον Καλισώρα και προηγήθηκαν με 15-20 στο δεκάλεπτο. Η είσοδος του Ντίνου Τσιαμάκη ισορρόπησε κάπως την εικόνα των γηπεδούχων που πέρασαν μπροστά με 27-25 αλλά ένα γρήγορο 0-7 των φιλοξενούμενων έφεραν τον Αίολο μπροστά με 27-32 και 30-35 σκορ που ήταν και το τελικό για το πρώτο ημίχρονο. Το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο είχε ενδιαφέρον αλλά με τον Πήγασο να μην μπορεί να κάνει την ανατροπή. Ο Αίολος είχε συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ και τελικά το παιχνίδι τελείωσε με νίκη των φιλοξενούμενων με 56-64. Από τους νικητές καταπληκτικός ο Καλισώρας με 23 και 5 τρίποντα ενώ από τον Πήγασο ο Βασίλης Ρέντζιος είχε 16 πόντους με ένα τρίποντο.

Δεκάλεπτα: Α 15-20 Β:15-15 Γ:12-14 Δ:14-15
ΠΗΓΑΣΟΣ(Ναούμης): Τσιαμάκης 3(1), Αθανασόπουλος, Τάγκας 11(1), Ναούμης 9, Κούσης, Ρέντζιος Β. 16(1), Κωστακιώτης 3(1), Ρέντζιος Ν. 10(2), Βελτσίστας 2, Τσάσσης 2, Ρηγογιάννης

ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ(Χουλιαράς): Λιόλιος 2, Λύσσαρης, Μπαμπούρης, Σούρλας 10, Καραγεώργος, Κρικρής 12(2), Τσάνος 5(1), Καλισώρας 23(5), Μπάκας, Κουδούνας 12

ΛΕΩΝ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ – ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ 62-69

Νίκη για τον ΠΑΣ Ναυπάκτου στο Μεσολόγγι επί του Λέων με την ομάδα του Γιώργου Σταθάτου να τελειώνει την φάση των ομίλων(την επόμενη αγωνιστική έχει ρεπό) με τον καλύτερο τρόπο όντας αήττητη στον δεύτερο γύρο. Στα του παιχνιδιού ο ΠΑΣ είχε συνεχώς το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκε με 29-39. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Λέων έπαιξε ζώνη κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μείνουν χωρίς καλάθι για τα πρώτα πέντε λεπτά και να μειώσει στους τέσσερις πόντους. Παρόλα αυτά στην συνέχεια ο ΠΑΣ αποκατέστησε την διαφορά και προηγούνταν καθόλη την διάρκεια του αγώνα με 10-12 πόντους μέχρι και 32 δεύτερα πριν το τέλος όπου ο Λέων μείωσε σε 60-62 χωρίς όμως να καταφέρει κάτι παραπάνω. Τελικό σκορ για τον ΠΑΣ 62-69 και πρώτη θέση στον όμιλο. Πρώτος σκόρερ από τον ΠΑΣ ο Ζησιμόπουλος με 16 πόντους και ένα τρίποντο ενώ από τον Λέων ο Γρατσινόπουλος είχε 31 με 1 τρίποντο.

Δεκάλεπτα: Α: 16-23 Β:13-16 Γ:11-14 Δ:22-16

ΛΕΩΝ(Κακατσίδης): Μπέλλας 2, Κουφός 4(1), Καμπάς 2, Γρατσινόπουλος 31(1), Τέγας 5, Δάλαρης, Θεοδωρακάκης, Ηγούμενος 14(2), Μπόμπολας , Μυλωνάς 4, Καραμήτσος

ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ(Σταθάτος): Καπετανάκης, Αμπλάς 5, Φρέγκου 5(1), Αλεξίου 8(2), Κόκλας 7, Γκρέκας 6, Ζησιμόπουλος 16(1), Σταθάτος Π. 10, Κακούσης 8(1), Αδαμόπουλος, Κυρίτσης, Σταυρόπουλος 4

ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ – ΑΙΤΩΛΙΚΟ 60-68

Δυσκολεύτηκε το Αιτωλικό στο Αντίρριο κόντρα στο Μοναστηράκι αλλά πήρε την νίκη με οκτώ πόντους διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν χωρίς τους Καστανά και Κοργιαλό και με τους Μακρή και Κοτσόργιο στον πάγκο για 30 λεπτά. Έτσι δράση για όλους ανέλαβε ο Κυριαζής που τελείωσε το παιχνίδι με 45 πόντους και 10 τρίποντα. Το Αιτωλικό προηγήθηκε στο ημίχρονο με 31-39 αλλά στο δεύτερο μέρος βρέθηκε να χάνει με την συμπλήρωση τριάντα λεπτών 52-49. Εκεί στο παρκέ πέρασαν οι Κοτσόργιος και Μακρής που μαζί με τον Κυριαζή αποκατέστησαν την τάξη και το Αιτωλικό έφυγε νικητής από το Αντίρριο με 60-68. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Κυριαζής με 45 πόντους και 10 τρίποντα ενώ από το Μοναστηράκι ο Ηλιόπουλος σημείωσε 30.

Δεκάλεπτα: Α: 24-29 Β:7-10 Γ:21-10 Δ:8-19

ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ(Καμβίσης): Ηλιόπουλος 30, Γκουμόπουλος 7, Κολοβός 9(1), Καμβίσης 3(1), Καραγιάννης 3(1), Τσιφτιλής 6, Μισαηλίδης 2, Σύψας

ΑΙΤΩΛΙΚΟ(Μηλιώνης): Ζαρκαδούλας 2, Κοτσόργιος , Μπουμπουτσάρης 2, Παράς 6, Κυριαζής 45(10), Γερονίκος 13, Μακρής, Μπέρμπερη, Τουσίνι, Κουφόπουλος

ΒΟΝΙΤΣΑ – ΚΑΝΑΛΑΚΙ 106-56

Με χαρακτηριστική άνεση η ομάδα της Βόνιτσας διέλυσε το Καναλάκι. Το παιχνίδι δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική. Οι Καραμπάς και Βλαβιανός βρέθηκαν σε εκπληκτική μέρα και παρέσυραν και τους υπόλοιπους με τους γηπεδούχους να τελειώνουν το ματς από το πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκαν με 52-35. Αλλαγές επί αλλαγών στο δεύτερο ημίχρονο και με την διαφορά να μεγαλώνει όσο πέρναγε η ώρα για να φτάσουμε στο εκκωφαντικό 106-56. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Καραμπάς με 34 πόντους και 2 τρίποντα και τον ακολούθησε ο Βλαβιανός με 18 και επίσης 2 τρίποντα.

Δεκάλεπτα: Α: 29-19 Β:23-16 Γ:33-09 Δ:21-12

ΒΟΝΙΤΣΑ(Παπύρης): Κακιούζης 10(1), Κιτσαντάς 4, Ζαχαράκης Β. 4, Κόγκας 4, Μαζαράκης 2, Καραμπάς 34(2), Μασούρας, Βλαβιανός 18(2), Συκιώτης, Μάρης 6, Καββαδάς 11(1), Θειακός 13

ΒΟΝΙΤΣΑ- ΚΑΝΑΛΑΚΙ 106-56

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΕΩΧΟΡΙΟΥ – ΝΙΚΟΠΟΛΗ 72-93

ΔΟΞΑ ΑΡΤΑΣ – ΑΝΩ ΠΟΛΗ 76-60

ΠΕΤΑ ΑΡΤΑΣ- ΠΥΡΡΟΣ ΑΡΤΑΙΩΝ  65-62

ΡΕΠΟ: ΑΜΦΙΛΟΧΙΑ