Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ: Προελαύνει ο Χαρίλαος Τρικούπης

Πραγματοποιώντας καλή, κατά διαστήματα, εμφάνιση και δείχνοντας το πάθος που τόσο έλειπε από όλα τα προηγούμενα παιχνίδια του, ο Χαρίλαος Τρικούπης επιβλήθηκε άνετα του Αιόλου Αστακού με 64-46 στον σημαντικότερο αγώνα  της 5ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Α1 ΕΣΚΑΒΔΕ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά , μπήκαν με πάθος στο παιχνίδι  και βρέθηκαν προηγούμενοι με 11-3 στα μισά του Α’ δεκαλέπτου. Από το σημείο εκείνο και μετά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και εκμεταλλεύτηκαν την ευστοχία τους από  την γραμμή των 6,75μ καθώς και από τη γραμμή των ελευθέρων βολών. Μείωσαν σε 13-7 και κατάφεραν να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό ακολουθώντας τους γηπεδούχους στο σκορ. Το Α’ δεκάλεπτο βρήκε τη Μεσολογγίτικη ομάδα να έχει προβάδισμα 5 πόντων (22-17).

Η συνέχεια δεν επεφύλασσε εκπλήξεις για  τους πολλούς θεατές που βρέθηκαν , για μια ακόμη φορά , στο κλειστό Γυμναστήριο της πόλης μας. Οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία του αγώνα και παρά την προσπάθεια των φιλοξενουμένων  δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο της δεύτερης περιόδου. Από τα μέσα , δε του δευτέρου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να «μένουν» από επιλογές αφού τα πολλά σουτ που επιχειρούσαν έξω από τη γραμμή των 6,75 ήταν άστοχα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να «ανοίξει» η διαφορά υπέρ των γηπεδούχων και έτσι να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 38-24 υπέρ της Μεσολογγίτικης ομάδας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια να ξαναμπούν στο παιχνίδι και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους 9 πόντους (38-29). Μέχρι εκεί , όμως. Η Μεσολογγίτικη ομάδα βρήκε ξανά ρυθμό και με το πάθος να περισσεύει εδραίωσε διψήφια διαφορά πόντων με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (47-34).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε , με τους γηπεδούχους να έχουν «πατήσει» πάνω στη διαφορά ασφαλείας που έχτισαν και να μην απειλούνται από τους φιλοξενούμενους που δεν είχαν λύσεις επιθετικά. Το τελικό 64-46 ήρθε εντελώς φυσιολογικά και δίκαια για τους γηπεδούχους, αντικατοπτρίζοντας πλήρως την εικόνα των δυο ομάδων στο παρκέ.

Στα θετικά του αγώνα η χρησιμοποίηση πολλών νέων παιδιών από τους προπονητές των δυο ομάδων, που κέρδισαν το θερμό χειροκρότημα των φιλάθλων.

Από τους γηπεδούχους αξίζει ένα μεγάλο μπράβο στους πιτσιρικάδες  Πάσσιο, Ξουργιά, Μπιτινή,Μπαντά, Δημητρόπουλο αλλά και τον «Βενιαμίν» της παρέας το 14χρονο Καρβέλη που αγωνίστηκε για πρώτη φορά με τη φανέλα του αντρικού. Αυτά τα παιδιά έδειξαν  με το πάθος που επέδειξαν ότι το μέλλον τους ανήκει. Επίσης διακρίθηκαν με την απόδοσή τους οι Κατωπόδης, Μούτσιος και Γαλάνης. Από τους φιλοξενούμενους ο Καλλισιώρας προσπάθησε αλλά δεν είχε βοήθεια από τους συμπαίκτες του.

Επόμενος αγώνας για τη Μεσολογγίτικη ομάδα , το μεγάλο ντέρμπυ της 6ης αγωνιστικής με αντίπαλο της ΓΕΑ στο Αγρίνιο.

Χ.Τρικούπης: Μπαντάς 9, Δημητρόπουλος 2, Μούτσιος 8, Καρβέλης, Καραντινός5, Κατωπόδης 11, Πάσσιος 4, Μπόσμος4, Μακρόπουλος 7(1), Ξουργιάς, Γαλάνης10, Μπιτινής 4

Δεκάλεπτα: 22-17, 38-24, 47-34, 64-46