Α’ ΕΣΚΑΝΑ: Αποτελέσματα 17ης αγωνιστικής

Τη μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει -προσωρινά- ο Ίκαρος Νέας Σμύρνης, καθώς επικράτησε του μαχητικού Πρωτέα Βούλας με 56-48.

Βέβαια, θα πρέπει να περιμένει πρώτα το αποτέλεσμα της αναμέτρησης ΑΟΝΑ – Φάρος, που αναβλήθηκε, καθώς ο Σωτήρης Κατούφας κάρφωσε και έσπασε το ταμπλό. Έτσι, το ματς θα γίνει την Τετάρτη 20 Φεβρουαρίου.. Στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας παρέμεινε η Νέα Πέραμος, που έσφιξε την άμυνά της στο δεύτερο ημίχρονο, περνώντας νικηφόρα από την έδρα του Πορφύρα, ενώ σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, οι Τράχωνες άλωσαν το κλειστό του Πλάτωνα και έβαλαν τον Άρη Νικαίας σε… περιπέτειες. Την εξαιρετική της πορεία συνέχισε η Ευρυάλη Γλυφάδας, που έκαμψε εκτός έδρας την αντίσταση του Αλίμου, ενώ η Δραπετσώνα έδειξε χαρακτήρα, “λυγίζοντας” στις λεπτομέρειες το ΠΕΡΑ… Τέλος, ο Μανδραϊκός δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα απέναντι στην τελευταία και καταδικασμένη, Βουλιαγμένη, καθαρίζοντας από νωρίς την υπόθεση… ροζ φύλλο, κι έτσι στο δεύτερο μέρος έκανε συντήρηση δυνάμεων.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:

Μανδραϊκός

– Βουλιαγμένη 83-70
Πορφύρας – Ενωση Ν.Περάμου/Μεγάρων 47-61
Δραπετσώνα – ΠΕΡΑ 69-68 ΑΟΝΑ – Φάρος Κ. (αναβλήθηκε για 20/02)

Αρης Νικαίας – Τράχωνες 53-54

Αλιμος – Ευρυάλη 66-70
Ικαρος Νέας Σμύρνης – Πρωτέας Βούλας 56-48

ΙΚΑΡΟΣ Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ – ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 56-48 (33-23)

Διαιτητές: Γαρίνη – Καρακωνσταντόπουλος ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Δρουμπούκης – Τσεπέλης ): Παρίσος 14(1), Λυγγερίδης 4, Κανέλλης 11(1), Λύτρας, Ντεφούδης 7, Αναστασόπουλος 10(1), Κριεκούκης 6(1) , Ανδρεάτος , Δεληγιάννης 4 ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Μανουσέλης – Ποδαράς ): Καπώνης 12(1), Πεφάνης 2, Αθηνιώτης , Αγγελόπουλος 10, Σταματόπουλος 3(1) , Αποστολόπουλος 6, Θώδης 7, Γάργαλης 6 , Πρέκας 2, Βερτούδος

ΠΟΡΦΥΡΑΣ – ΕΝ. ΠΕΡΑΜΟΥ ΜΕΓΑΡΩΝ 47-61 (28-25)

Διαιτητές: Σιώκας – Ζακεστίδης ΠΟΡΦΥΡΑΣ(Μάντζαρης – Γιαννόπουλος): Παλτόγλου 3(1), Ασημακόπουλος, Χαραλαμπίδης 10(2), Οικονόμου Γ. 10, Σκαμνάκης 6, Καλαμαράς 16(4), Οικονόμου Μ., Διαμάντης, Κυριακόπουλος 2 ΕΝ. ΠΕΡΑΜΟΥ ΜΕΓΑΡΩΝ (Ζιάγκος – Ανδρουλάκης): Ωνάσογλου, Μάκος 5(1), Ρώης 2, Μπαλάφας 7(1), Αντωνίου, Καλεμτζάκης 10, Ανθρακόπουλος 18(1), Μουστόπουλος 11, Τσέλιος, Παπαποστόλου 8

ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ – ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ 83-70 (50-30)

Διαιτητές: Στρέμπας Λάτσης ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ (Γρίβας): Μαρούγκας 4, Χαϊδεμένος, Πετρόπουλος 6, Βαρυπάτης 6(1), Σουρλής 17(2), Μπαζιώτης 11(3), Ντιφαντής, Λίτσιος 11, Καλιώρας 2, Κατσαρέλιας 8, Στέφος 8, Ηλιάδης 10(1) ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Δημητρακόπουλος): Διγενής, Χαλκιάς 7, Πετρακάκης 15, Κελέσης 22(3), Μάρας 2, Μπέττας, Παππάς 3(1) , Ψιακής 4, Καλούδης Π. 4, Καλούδης Ν. 11(3), Σταχίκας 2

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ – ΕΝ. ΤΡΑΧΩΝΩΝ ΔΙΑ 53-54 (32-33)

Διαιτητές: Παπαφωτίου – Δελαγραμμάτικας ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Αθηναίος): Αρμανίδης 3(1), Κόκκινος 14, Γαλίτης 10(1) , Κόλιας 13, Πολυχρονόπουλος 13(3), Δούμπας, Κωνσταντόπουλος ΕΝ. ΤΡΑΧΩΝΩΝ/ΔΙΑ (Φώσκολος – Φαραώ): Παπαδημητρακόπουλος 1, Κατσουράκης 7(1), Κουτρόπουλος 3(1), Βλασσόπουλος 20, Καρακώστας 4, Κασσάς 2, Ξυνογαλάς 8, Γιαννόπουλος 1, Καπέτσης 8(1), Τσικούρης, Μπελίτσης

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ – ΠΕΡΑ 69-68 (32-35)

Διαιτητές: Μηλαπίδης – Μαυρέλης ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ (Πεταλάς – Παγώτσης): Κορκίδης, Μπουρβάνης 10, Σίννος 22(3), Μαργώνης 6, Τζοβάρας 8, Κυριαζής Φασουλόπουλος , Βλάχος , Κάτσικας , Καρτσούνης 15, Πεταλάς 8, Κάτσας ΠΕΡΑ (Κουκούρης): Τσιρίδης 13(3), Δοροβίτσας, Χεργκελετζής 5(1), Πέττας 18(1), Μπέλλης 7(1), Βαρδάλος 17(2), Λουκάκης 3, Πετρόπουλος, Αλεξανδράκης 5(1), Μητρόπουλος, Αλεξανδρόπουλος

ΑΛΦ ΑΛΙΜΟΥ – ΕΥΡΥΑΛΗ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 66-70 (42-31)

Διαιτητές: Μέλης – Μαραβέλιας ΑΛΦ ΑΛΙΜΟΥ (Μαστρογιάννης – Πρασσάς): Τσιριγωτάκης 24(4), Γιατράς , Κυριακόπουλος 9(1), Τσατάλας 8, Ζαμπέτης , Μοδάκης 16, Κατωπόδης 9(2) ΕΥΡΥΑΛΗ ΓΛΥΦ (Καβάσιλας – Αντωνοπούλου) Βόσικας 3(1), Χολίδης 10(1), Βαφειάδης, Ανδρεδάκης 13(1), Χιουτακάκος, Μακρυγιάννης 17(3), Μαρκογιαννάκης , Σταμάτης 17(2), Σκουλούδης 10, Δαγτζής

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 17 αγώνες):

1. Ικαρος Ν. Σμύρνης 32 15-2 1238-1045

—————————————————
2. Φάρος Κερατσινίου 31 15-1 1269-973*3. Ενωση Ν. Περάμου 30 13-4 1098-10414. Μανδραϊκός 29 13-3 1172-1001*5. Αλιμος 27 10-7 1221-11486. Πορφύρας 25 8-9 1080-11797. Ευρυάλη 25 8-9 1220-12378. ΑΟΝΑ 24 8-8 1103-1141*9. Δραπετσώνα 24 7-10 1070-113810. Πέρα 23 6-11 1179-1206

11. Αρης Νικαίας 23 6-11 1123-1182

———————————————-

12. ‘Ενωση Τραχώνων 21 4-13 1062-118113. Πρωτέας Βούλας 20 4-12 887-1008*

14. Βουλιαγμένη 17 0-17 1056-1298

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (18η, 18/2):

Ενωση Νέας Περάμου/Μεγάρων – Μανδραϊκός Πέρα – Πορφύρας Φάρος Κερατσινίου – Δραπετσώνα Ενωση Τραχώνων – ΑΟΝΑ Ευρυάλη – Αρης Νικαίας Πρωτέας Βούλας – Αλιμος

Βουλιαγμένη – Ικαρος Ν. Σμύρνης