Α’ ΕΣΚΑΝΑ: Αποτελέσματα 25ης αγωνιστικής

Του Νίκου Βαγγέλη

Στραβοπάτησε τελικά ο Φάρος στο Βυζαντινό, καθώς ηττήθηκε από το ΠΕΡΑ με 70-68. Βέβαια, εξακολουθεί να κρατάει την τύχη στα χέρια του και με νίκη κόντρα στον Άλιμο θα ανέβει στη Γ’ Εθνική, ανεξάρτητα από τα υπόλοιπα αποτελέσματα.
Νικηφόρα συνέχισε την πορεία του ο Ίκαρος Νέας Σμύρνης που έκαμψε την αντίσταση του ΑΟΝΑ και παρέμεινε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και περιμένει νέα ήττα του Φάρου για να κάνει το μπαμ στην τελευταία αγωνιστική.
Παλικαρίσιο διπλό στη Βούλα πήρε ο Άρης Νικαίας, που έκαμψε την αντίσταση του Πρωτέα και πέτυχε νίκη-χρυσάφι. Παρά τη σπουδαία εμφάνιση του νεαρού Γιάννη Καπώνη και των συμπαικτών του, το μάτι του Γιώργου Κόκκινου… γυάλιζε και χάρη στην αρωγή του Πολυχρονόπουλου και των υπόλοιπων Νικαιωτών ήρθε το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα:

Νέα Πέραμος – Τράχωνες 82-61

ΠΕΡΑ Φάρος Κερατσινίου 70-68

Μανδραϊκός – ΔΑΣ Δραπετσώνας 

ΑΛΦ Αλίμου – Πορφύρας 90-87

Ίκαρος Ν. Σμύρνης ΑΟΝΑ 67-58

Πρωτέας Βούλας – Άρης Νικαίας 67-69

Βουλιαγμένη – Ευρυάλη Γλυφάδας 68-88

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ – ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 67-69 (34-42)ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ουσταμπασίδης – ΔελαγραμμάτικαςΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Μανουσέλης – Ποδαράς): Καπώνης 22(2), Πεφάνης 12(2), Αθηνιώτης 10, Σταματόπουλος 12(2), Ιμαριάκμπε,  Θώδης 4, Γάργαλης 4, Καμπούρης Βερτούδος 3(1)

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Αθηναίος, Ορφανίδης): Αρμανίδης 12(3), Κόκκινος 27, Ιωαννίδης 2, Γαλίτης 2, Κόλιας 7, Κωνσταντόπουλος 1, Πολυχρονόπουλος 18(2)

ΠΕΡΑ – ΦΑΡΟΣ 70-68 (29-30)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπίκας – Στρέμπας

ΠΕΡΑ (Κουκούρης): Τσιρίδης 8(2), 

Αλεξανδράκης 12(3), Δοροβίτσας, Χεργκελετζής 16(1), Πέττας 15(1), Μπέλλης 6, Βαρδάλος 2, Λουκάκης 8, Πετρόπουλος 4, Αλεξανδρόπουλος, Κεφαλληνός 

ΦΑΡΟΣ (Πολέμης): Καρλάφτης 10(3), Δασκαλούδης 3, Παναγόπουλος, Παπαδόπουλος Α. 8(2), Τζαγγαράκης, Κούκουρας 3(1), Πρινέας 8, Κατούφας 27, Κουντουράς 9, Παπαδόπουλος Σ.

Ν. ΠΕΡΑΜΟΣ – ΤΡΑΧΩΝΕΣ  82-61 (45-24)ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φασόλης – Γαρίνη

Ν. ΠΕΡΑΜΟΣ (Ζιάγκος): 

Καλεμτζάκης 4, Μπαλάφας 15(3), Προσελέντης 5(1), Μάκος 8, Ωνάσογλου 3(1), Αντωνίου 5, Ανθρακόπουλος 8, Μουστόπουλος 19, Τσέλιος 8(2), Ρόκος 3(1), Παπαποστόλου 4

ΤΡΑΧΩΝΕΣ (Φώσκολος): Παπαδημητρακόπουλος, Βλασσόπουλος 19, Καρακώστας 7, Καδδάς, Μπελίτσης, Γιαννόπουλος 19(2), Ξινογαλάς, Κατσουράκης 6(1), Κουτρόπουλος, Καπέτσης 10(2)

ΙΚΑΡΟΣ Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ – ΑΟΝΑ 67-58 (34-30)ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζακεστίδης – ΜαυρέληςΙΚΑΡΟΣ Ν. ΣΜ. (Δρουμπούκης – Τσεπέλης): Παρίσος 13(2), Λυγγερίδης 4, Κανέλλης 16(2), Λύτρας, Ντεφούδης 13(1), Αναστασόπουλος 15(4), Κριεκούκης, Λοϊζίδης 3, Δεληγιάννης Γ. 2

ΑΟΝΑ (Γαναβίας Χαρεράς): Κουνένης 10(2), Παγώνης 9(1), Παρασκευόπουλος, Παπακωνσταντίνου 4, Τάγκαλος 2, Παπαθανασόπουλος 11(1), Χριστοδουλόπουλος 18(6), Ζαφειρόπουλος, Χατζηρόδος 4, Γκαβασιάδης

ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ – ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 66-51 (25-30)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαφωτίου – ΑρφαράΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ (Γρίβας): Μαρούγκας 11(1), Χαϊδεμένος 8, Πετρόπουλος 16(1), Βαρυπάτης 12, Γουργιωτόπουλος, Μπαζιώτης, Ντιφαντής, Λίτσιος 8, Καμπερίδης Γ. 2, Κατσαρέλιας 4, Στέφος, Ηλιάδης 5(1)

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ (Πεταλάς – Παγώτσης): Κορκίδης , Μπουρβάνης 3, Κυριαζής, Σίνος 8(1), Μαργώνης 6, Φασουλόπουλος 12(4), Τζοβάρας 7(1), Κάτσικας, Καρτσούνης 12, Πεταλάς 3, Κατσάς

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ – ΕΥΡΥΑΛΗ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 68-88 (25-52)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σιώκας – ΜαραβέλιαςΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Δημητρακόπουλος): Χαλκιάς 4, Πετρακάκης 14(1), Παππάς, Χριστοφάκης 28(1), Καλούδης Π. 13(3), Καλούδης Ν. 9(1), Σταχίκας

ΕΥΡΥΑΛΗ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Καβάσιλας – Αντωνοπούλου): Βόσικας 3, Χολίδης 19, Βαφειάδης, Ανδρεδάκης, Κουρής 8, Χιουτακάκος 15(2), Μακρυγιάννης 4, Μαρκογιανάκης 1, Μήτσου Σταμάτης 21(2), Σκουλούδης 16, Δαγτζής 1

ΑΛΦ ΑΛΙΜΟΥ – ΠΟΡΦΥΡΑΣ 90-87 (51-42)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μηλαπίδης – ΛάτσηςΑΛΦΑ (Τσολάκης – Πρασσάς): Τσιριγωτάκης 26(4), Γιατράς 2, Κυριακόπουλος, Τσατάλας 9, Παπουλίδης 25, Μοδάκης 10(1), Κατωπόδης 18(4)

ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Μάντζαρης – Γιαννόπουλος) Ασημακόπουλος 5(1), Χαραλαμπίδης 15, Παλτόγλου 7(1), Σκαμνάκης 25(2), Λοΐζος 2, Καλαμαράς 11(3), Οικονόμου Μ. 9(2), Διαμάντης, Κυριακόπουλος 13(3)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 25 αγώνες):
1. Φάρος Κερατσινίου 47———————————-

2. Ικαρος Ν. Σμύρνης 473. Μανδραϊκός 434. Νέα Πέραμος 425. Αλιμος 40 15-10 1863-17536. Ευρυάλη 39 14-11 1786-17617. Πορφύρας 37 12-13 8. ΑΟΝΑ 36 11-14 1748-18359. Δραπετσώνα 35 10-15 1605-171310. ΠΕΡΑ 35 10-15 1605-173

11. Αρης Νικαίας 34 9-16 1650-1756

——————————————————————-

12. Πρωτέας Βούλας 34 9-16 1403-153613. Τράχωνες 30 5-20 1541-1735

14. Βουλιαγμένη 26 1-24 1576-1926

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (26η, 29/4):

Πορφύρας – ΜανδραϊκόςΦάρος Κερατσινίου – ΑλιμοςΔραπετσώνα – Ικαρος Ν. ΣμύρνηςΑΟΝΑ – Πρωτέας ΒούλαςΑρης Νικαίας – ΒουλιαγμένηΕυρυάλη – Νέα Περαμος

Τράχωνες – ΠΕΡΑ

*Τα περισσότερα φύλλα αγώνα τα αντλούμε από το eskana.gr